Nincsenek rá szavak, szülinapos Magyarország első műholdja

Kifogástalanul üzemel és kategóriájában szinte minden rekordot megdöntött az éppen egy éve, február 13-án pályára állt első magyar fejlesztésű kisműhold, a Masat-1.

2013. 02. 13. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újságírók előtt köszöntötték a Műegyetemen az egy éve Föld körüli pályán járó Masat-1-et, az első magyar műholdat. A 10-szer 10 centiméteres kocka egy év alatt ötezerszer kerülte meg a Földet, több mint ötmillió adatcsomagot küldött a világűrből, és több mint 150 felvételt készített, amelyekből néhányat a sajtóeseményen be is mutattak.

A Masat-1 sikereire alapozva megkezdődött a Műegyetem és az ipari partnerek együttműködésében a lehetséges folytatási alternatívák felvázolása – közölte Horváth Gyula projektmenedzser. A kezdetben 300 kilométeres földközeli és 1450 kilométeres földtávoli ponttal rendelkező elliptikus pályán keringő űreszköz pályája módosult az elmúlt egy év alatt: 200 kilométerrel közelebb került a Földhöz, így a számítások szerint akár további két évig keringhet még az űrben és küldheti tovább az adatokat. A pályára állítás első évfordulóján a műhold minden redundáns alrendszerében az elsődleges áramkör dolgozik, így nagy az esély a további hosszú távú kifogástalan működésre – részletezte a szakember.

A magyar és nemzetközi sikereken felbuzdulva az elmúlt fél évben megkezdődött a Műegyetem és a projektet támogató ipari partnerek együttműködésében a lehetséges folytatási alternatívák feltárása. Vajta László, az Irányítástechnika és Informatika Tanszék dékánja kiemelte, hogy az egyetem két éve intézményi stratégiává emelte a kormányzattal és a vállalatokkal való együttműködések kiépítését és összefogását. Mint elmondta, ez olyan katalizáló hatást tudna indukálni, amely magasan képzett szakemberek tömegének teremtene munkahelyet, így segítve a vállalatok érdekeit és a szakemberek Magyarországon tartását egyaránt.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hangoztatta: a magyar kutatásfejlesztési politikának egyik kiemelt célja az egyetemek és vállalatok együttműködésének segítése: „Fontos tapasztalata ez a projekt a kutatásfejlesztési politikának, mert rámutat arra, hogy meg kell erősíteni azt a támogatási formát, amely az egyetemek és vállalatok együttműködését segíti.” A Masat-1 alkotóközössége 2012-ben elnyerte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által adományozott Millennium-díjat, a főváros Pro Urbe díját.

A műhold útja

Az MNO filmes összeállítással kísérte még a földi előkészület útját az 5 esztendős fejlesztés végstádiumában, majd percről percre követte, amint pályára áll hazánk első űreszköze, indulván a dél-amerikai térkép jobb felső sarkából. A tavalyi év során tavasszal előbb egy titkos küldetést is végrehajtott az eszköz, fotókat küldött a Földről (ezt korábban titkolták a fejlesztők), sőt a Magyar Nemzeti Bank négyzet alakú emlékérmét is kibocsátott a Masat-1 tiszteletére.

Az eredetileg néhány hónapnyi életre felkészített űreszköz folyamatosan problémamentesen működött, ami szép jövőt jósol a fejlesztő műegyetemista csoportnak és a projekt valamennyi résztvevőjének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.