Új útra indult a Curiosity

Elhagyta eddigi tartózkodási helyét a Curiosity amerikai marsjáró, és elindult arra a hosszú útra, amelynek végcélja a Mars Gale-kráteréből kiemelkedő Aeolis-hegy lesz.

kn
2013. 07. 10. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhagyta eddigi tartózkodási helyét a Curiosity amerikai marsjáró, és elindult arra a hosszú útra, amelynek végcélja a Mars Gale-kráteréből kiemelkedő Aeolis-hegy lesz. Az amerikai űrkutatási hivatal hétfőn jelentette be, hogy a vártnál hosszabb idejű tartózkodás után a hatkerekű, atommeghajtású marsjármű 58 métert tett meg július 4-e óta attól a helytől, ahol az elmúlt hét hónapban tanyázott kőzet- és anyagmintákat gyűjtve.

Az egytonnás űrrover tavaly augusztus 6-án ért a Marsra, a 155 kilométer átmérőjű Gale-kráterben landolt, a marsi egyenlítő közelében. Kétszer is megfúrta azóta a marsi kőzetet. A mintavételek vizsgálatakor a kutatók arra utaló jeleket találtak, hogy a marsi környezet egykor alkalmas volt egyszerű életforma kialakulásához.

 

Korábbra tervezték a szakemberek az Aeolis-hegyhez való indulást, a késlekedés oka a mintavételek elhúzódása, a jármű többszöri gyengélkedése, a számítógépes rendszer apró meghibásodása, illetve az, hogy a Föld és a vörös bolygó együttállása egy hónapig gátolta a vele folytatott kommunikációt.

A marsjáró útja várhatóan kilenc hónapig-egy évig tart, az úton számos megállót terveznek a NASA szakemberei. A robot azt vizsgálja, hogy létezhettek-e a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek. A 2,5 milliárd dollár összköltségű program keretében két évig kutat az élet nyomai után a Marson. Ez a legdrágább és műszakilag a legkifinomultabb vállalkozás, amelyet a Mars kutatására elterveztek.

Különös alakú kőzetet fedezett fel egy japán UFO-figyelő blogger a Curiosity marsjáró felvételeinek egyikén. A fotó alapján egy varánusz pihen a Mars egyik dombján – írta meg a Daily Mail.

 

Három hónappal az előző kőzetmintavétel után, a Curiosity ismét megfúrt egy marsi kőzetet. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumába, ahol elvégzi az elemzését.

 

Lehetséges volt a mikrobiális élet a Marson a Curiosity első kőzetelemzése szerint – közölték a NASA tudósai.

 

Ismét fúr a Marson a Curiosity az után, hogy kedden a NASA tudósai bejelentették: lehetséges volt a mikrobiális élet a bolygón a marsjáró első kőzetelemzése szerint. A február elején vett kőzetmintában olyan kémiai anyagokra bukkantak, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.