Ismét fúrt a Curiosity

Újabb fúrást végzett a Marson a NASA űrrobotja, a Curiosity. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumba.

kn
2013. 05. 21. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb fúrást végzett a Marson a NASA űrrobotja, a Curiosity. Az amerikai űrkutatási hivatal hétfőn jelentette be, hogy három hónappal az előző kőzetmintavétel után, a Curiosity ismét megfúrt egy marsi kőzetet. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumába, ahol elvégzi az elemzését.

A marsjáró újabb mintavételére nem egészen három méterre attól a helytől került sor vasárnap, ahol a robot korában fúrt. Az első kőzet előzetes vizsgálatával akkor arra utaló jeleket találtak a kutatók, hogy a marsi környezet egykor alkalmas volt egyszerű életforma kialakulásához. A tudósok a második mintavétellel akarják ellenőrizni ezt a felfedezést.

 

A tervek szerint a Curiosity hamarosan elhagyja a jelenlegi tartózkodási helyét, és elindul arra a hosszú útra, amely végcéljához, a Gale-kráterből kiemelkedő Aeolis-hegyhez vezet. A 2,5 milliárd dolláros, egytonnás űrrover tavaly augusztus 6-án ért a Marsra.

A hatkerekű jármű februárban és márciusban többször gyengélkedett, ám végül ismét sikerült beindítani fedélzeti laboratóriumait, és folyatni tudta tudományos munkáját. Az utóbbi egy hónapban azért nem hallatott magáról, mert – ahogy arra a kutatók előre számítottak – a Föld és a vörös bolygó együttállása gátolta a vele folytatott kommunikációt.

A marsjáró február elején vett kőzetmintájában többek között kén, nitrogén, foszfor és szén nyomaira bukkantak – olyan kémiai anyagokra, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.

 

Ismét biztonsági üzemmódba helyezték a Curiosity marsjárót, miután újabb műszaki problémát észleltek a számítógépében. Néhány napig pihenni hagyják a szerkezetet, és csak azután utasítják a feltáró–elemző munka újbóli felvételére.

 

A NASA igazgatója szerint nem kerülheti el az ember, hogy a 2030-as évek végéig a Marsra ne lépjen. A Mars-utazásnak azonban egyelőre több komoly műszaki-tudományos akadálya van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.