Újabb érdekes információ derült ki a Marsról

Mintegy négymilliárd évvel ezelőtt vesztette el légkörének nagy részét a Mars. A marsjáró megmutatta a bolygó levegőjének összetételét.

kn
2013. 07. 20. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Földhöz hasonlóan a Mars is körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Alig 7 millibaros nyomású légköre 150-szer ritkább, mint a Földé – írták a kutatók a Science tudományos lapban megjelent közleményükben. A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a vörös bolygó eredeti atmoszférája a mainál sokkal sűrűbb lehetett.

Különös alakú kőzetet fedezett fel egy japán ufófigyelő blogger a Curiosity marsjáró felvételeinek egyikén. A fotó alapján egy varánusz pihen a Mars egyik dombján – írta meg a Daily Mail.

 

Három hónappal az előző kőzetmintavétel után, a Curiosity ismét megfúrt egy marsi kőzetet. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumába, ahol elvégzi az elemzését.

 

Ismét fúr a Marson a Curiosity azután, hogy kedden a NASA tudósai bejelentették: lehetséges volt a mikrobiális élet a bolygón a marsjáró első kőzetelemzése szerint. A február elején vett kőzetmintában olyan kémiai anyagokra bukkantak, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Curiosity nevű marsjárója újra elemezte a bolygó légkörének összetételét, és adatait továbbította a Földre. Ezek szerint a vörös bolygó levegőjének 96 százaléka szén-dioxid, 1,93 százaléka argon, 1,89 százaléka nitrogén, és csupán 0,145 százaléka oxigén – írták a marylandi Goddard Űrhajózási Központ Paul Mahaffy vezette kutatócsoportjának tudósai. Ez egybevág a Viking műholdaknak az 1970-es évekből származó méréseivel. Összehasonlításul: a Föld légkörében 20 százalék az oxigén aránya.

A kutatók kiszámították a marsi hidrogén, az oxigén és a szén különböző izotópjainak (eltérő tömegszámú változatainak) viszonylagos sűrűségét is. A most mért izotópviszonyok hasonlítanak a mintegy 3,9 milliárd éves, ALH 84001-es jelű Mars-meteorit adataihoz, ami arról árulkodik, hogy a katasztrofális légkörvesztés már ebben az időszakban megtörtént – írták a pasadenai Kalifornia Műszaki Intézet Chris Webster vezette kutatócsoportjának tagjai a Science-ben megjelent közleményükben. A mérések azt is sugallják, a légkör lassú további ritkulása jelenleg is folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.