A Földhöz hasonlóan a Mars is körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Alig 7 millibaros nyomású légköre 150-szer ritkább, mint a Földé – írták a kutatók a Science tudományos lapban megjelent közleményükben. A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a vörös bolygó eredeti atmoszférája a mainál sokkal sűrűbb lehetett.
Különös alakú kőzetet fedezett fel egy japán ufófigyelő blogger a Curiosity marsjáró felvételeinek egyikén. A fotó alapján egy varánusz pihen a Mars egyik dombján – írta meg a Daily Mail.
Három hónappal az előző kőzetmintavétel után, a Curiosity ismét megfúrt egy marsi kőzetet. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumába, ahol elvégzi az elemzését.
Ismét fúr a Marson a Curiosity azután, hogy kedden a NASA tudósai bejelentették: lehetséges volt a mikrobiális élet a bolygón a marsjáró első kőzetelemzése szerint. A február elején vett kőzetmintában olyan kémiai anyagokra bukkantak, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Curiosity nevű marsjárója újra elemezte a bolygó légkörének összetételét, és adatait továbbította a Földre. Ezek szerint a vörös bolygó levegőjének 96 százaléka szén-dioxid, 1,93 százaléka argon, 1,89 százaléka nitrogén, és csupán 0,145 százaléka oxigén – írták a marylandi Goddard Űrhajózási Központ Paul Mahaffy vezette kutatócsoportjának tudósai. Ez egybevág a Viking műholdaknak az 1970-es évekből származó méréseivel. Összehasonlításul: a Föld légkörében 20 százalék az oxigén aránya.
A kutatók kiszámították a marsi hidrogén, az oxigén és a szén különböző izotópjainak (eltérő tömegszámú változatainak) viszonylagos sűrűségét is. A most mért izotópviszonyok hasonlítanak a mintegy 3,9 milliárd éves, ALH 84001-es jelű Mars-meteorit adataihoz, ami arról árulkodik, hogy a katasztrofális légkörvesztés már ebben az időszakban megtörtént – írták a pasadenai Kalifornia Műszaki Intézet Chris Webster vezette kutatócsoportjának tagjai a Science-ben megjelent közleményükben. A mérések azt is sugallják, a légkör lassú további ritkulása jelenleg is folyik.