Tíz napot küzdöttek a meteoritdarabért

Gyengén mágneses tulajdonságokkal rendelkezik a mintegy másfél kilós megolvadt kőzet.

kn
2013. 09. 25. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok az előzetes vizsgálatokat követően elmondták, hogy a mintegy másfél kilós megolvadt kőzet gyengén mágneses tulajdonságokkal rendelkezik.

A tóban lévő cseljabinszki meteorit darabjának a kiemelése 10 napot vett igénybe. A búvárok 13 méteres mélységben találtak rá.

A következő napokban a legnagyobb méretű, féltonnás meteoritmaradványt készülnek kiemelni a szibériai Cseljabinszktól 78 kilométerre nyugatra lévő Csebarkul város közeli tóból.

A bolidának nevezett égitest, a rendkívül erős fényű, tűzgömbszerű meteor február 15-én hatolt be a légkörbe és robbant fel a Moszkvától 1500 kilométerre keletre fekvő Cseljabinszk felett. A bolida körülbelül 17 méter átmérőjű és szétrobbanásáig mintegy 10 ezer tonna nagyságú volt. Óránkénti 64 ezer kilométeres sebességgel hatolt be a légkörbe, és 19-24 kilométeres magasságban hullott darabokra hatalmas robbanások kíséretében. A lökéshullámok miatt 4715 épületben törtek szét az ablakok Cseljabinszkban.

A szakemberek és amatőrök egyaránt azonnal elkezdték a meteoritdarabok felkutatását. A becsapódás után a tudósok több százat találtak az Urál-hegység térségében. Augusztusban a cseljabinszki Állami Egyetem szakemberei közölték, hogy Tyimirjazevszkij nevű település egyik lakójánál 3,4 kilogramm súlyú meteoritdarabot találtak. A Cseljabinszki terület vezetése 3 millió rubelt (körülbelül 20 millió forint) különítettek el a Csebarkul-tavi kutatásokra és az újabb darabok kiemelésére.

A február 15-én az oroszországi Cseljabinszkban becsapódott gigantikus meteorit a látványos földet érés előtt egy másik égitesttel ütközött össze a Naprendszeren belül – jelentették be kedden orosz kutatók.

 

Legalább hússzor több energia szabadult fel a cseljabinszki meteorit, mint a hirosimai atombomba felrobbanásakor – közölte az amerikai űrkutatási hivatal. Cseljabinszkben meteoritdarabok után kutatnak.

 

A jekatyerinburgi szövetségi egyetem kutatói megtalálták és már vizsgálják a szibériai város körzetében pénteken becsapódott meteorit apró darabjait – közölte hétfőn az orosz tudományos akadémia illetékes bizottságának képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.