A NASA néhány órás próbálkozást követően fel is hagyott az úgynevezett Bigelow Expandable Activity Module (Beam) felfújására tett kísérlettel. Az orosz szakértő szerint vélhetően a modulban uralkodó túl nagy nyomás okozhatta a kudarcot.
Ha a modul úgy marad, ahogy most az űrállomáshoz van rögzítve, akkor leszakadhat, vagy más módon tehet kárt az állomásban – mondta az orosz szakértő.
A Föld fölött 400 kilométeres magasságban keringő Nemzetközi Űrállomás henger alakú kamrája elvileg lufihoz hasonlóan kellene hogy felfújódjon, ám mégsem sikerült felfújni. Hiába fújtak levegőt a modulba, nem a terveknek megfelelően tágult, egy idő után pedig félő volt, hogy a megnövekedett nyomás okoz problémát, és a kísérletet leállították – közölték Moszkvában.
Az űrállomás asztronautái áprilisban szerelték be a „kozmikus tesztlufit”. A modulnak elvileg egy háromszor négy méteres alapterületű helyiséggé kellett volna felfúvódnia, amelyet a következő két évben alapos tesztelésnek vetettek volna alá. Mindenekelőtt azt kellett volna kideríteni, hogy az egység megfelelő védelmet nyújt-e lakóinak a kozmikus sugárzástól, szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól, mikrometeoritoktól, illetve az ellenőrizetlenül röpködő űrszeméttől.
A NASA azt ígéri: kivizsgálják, mi okozta a kudarcot, és újabb kísérletet fognak tenni az egység felfújására.