Édes otthon

Bár a tavalyi országgyűlési választásokat felvezető kampányban a jelenleg hatalmon lévő baloldali pártok ígéretet tettek arra, hogy nem változtatják meg az Orbán-kormány által bevezetett kedvezményes otthonteremtés intézményét, az európai uniós népszavazás után – leszámítva a miniszterek cseréjét – gyakorlatilag a lakáshoz jutás szigorítása volt az első stratégiai döntése a Medgyessy-kormánynak. Amint az hónapok óta várható volt.

2003. 05. 22. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közgazdasági szempontból szinte elhanyagolható tétel a lakástámogatási rendszerre fordítandó, az idén 80 milliárd forintos állami támogatás összege a 6000 milliárdos központi költségvetésben. A kereskedelmi bankok haszna is mondvacsinált indoknak tetszik, a visszaélésekre a „társadalmi igazságosság” szempontjából pedig felettébb nehéz hivatkozni, hiszen nem spekulációs jellegű befektetésről van szó. Következésképpen a lakástámogatási rendszer megcsonkítása egyértelműen politikai döntés.
A KSH jelentései szerint az Orbán-kormány által megteremtett intézkedés révén családok tízezrei jutottak hazánkban lakáshoz. Így sikerült megkezdeni az évtizedes és jogos lakhatási igények kielégítését. Mondhatni azt is: az állam végre nagyvonalúságáról tett bizonyságot, s maga is gyarapította polgárainak vagyonát.
Noha álértelmiségi műhelyek kifogásolták, hogy az előző kabinet az otthonteremtési program révén deklaráltan is „saját táborát” kívánta támogatni, azaz azokat, akiknek van munkaviszonyuk, dolgoznak, van állandó jövedelmük, s távlatilag is munkából kívánnak megélni, a szegényebb rétegeknek a polgári kormány a bérlakásépítés konstrukcióját kínálta fel. Tegyük hozzá: e program gyakorlatilag leállt az utóbbi évben.
Bármilyen meglepő, az otthonteremtő program lényegét – csakúgy, mint a Széchenyi-terv más elemeit – már tanítják a nyugat-európai egyetemeken, hiszen a szóban forgó intézmény nemcsak jóléti intézkedés, hanem a nemzetgazdaságra gyakorolt hatása is jelentős. Az otthonteremtési program révén az előző évtizedek pangása után látványosan megugrott az új lakások építésének száma, magyar kis- és közepes vállalkozások ezreit, munkavállalók tízezreit tartja el az építőipar, a bankok pedig profitálnak. Az sem mellékes, hogy az állam által generált intézkedés révén nem csak a lakás célú hitelkamatok csökkentek, ugyanis a rendszer gyakorlatilag lefelé húzta a nem kedvezményes kölcsönök kamatszintjét is.
Nem tudni még, hogy a Medgyessy-kormány által jóváhagyott módosítások milyen hatással lesznek a lakosságra, illetve a piaci szereplőkre, a pánik azonban nagy; kaotikus állapotokkal találkozik, aki ma lakásvásárlásra adja a fejét. Ezért a baloldali kormány a felelős, hiszen hónapok óta hallani a lakáshitelezési rendszer ilyen-olyan megváltoztatásáról, a témában született negatív döntés-előkészítő javaslatokról. Sőt az is felmerült, hogy az új rendelkezés – egyébként alkotmánysértő módon – visszamenőleges lesz, így a korábban felvett hitelekre is vonatkozik majd. Valószínűleg heteken, hónapokon belül választ kapunk arra, milyen pluszterheket ró az átlagos hitelfelvevőkre a tegnap jóváhagyott rendelkezés.
Egy baloldali kormánynak azonban nehéz lesz elmagyaráznia és elfogadtatnia egy jóléti és alapvetően népszerű rendszer megcsorbítását, a kedvezmények megkurtítását, a lakáshoz jutás esélyeinek szigorítását egy évvel az EU-csatlakozás előtt. Teljes jogú tagságunk révén 2004-től ugyanis várhatóan még drágábbak s elérhetetlenebbek lesznek az ingatlanok. Záhonytól Szentgotthárdig ebben az országban még a bolond is erre számít.
Csak a kormány nem?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.