A karitatív szervezet ezzel 1,22 milliárd forint áfa és vám megfizetésétől menekült meg. Ezt a pénzt – amely több mint négymillió vizitdíj megfizetésére elegendő – egyelőre még nem tudni, valójában mire fordította az alapítvány. Az ügyben csempészet gyanúja miatt folyik a büntetőeljárás, az alapítvány kuratóriumi elnökének, Földesi-Szabó Lászlónak a kezén a napokban már kattant is a bilincs, hiába segédkezett a Törökországba hurcolt, édesanyjától elszakított Mehmet Károly hazahozatalában.
De ki is ez a jótékony ember?
Földesi-Szabó nyugalmazott rendőrtiszt, a már megszűnt Központi Bűnüldözési Igazgatóság bevetési osztályának helyettes vezetője volt. Az egykori kommandós körül díszes társaság verbuválódott az alapítványnál. Főképpen olyan személyek érkeztek az általa irányított kuratóriumba, akik hivatásukat tekintve lényegében a törvényes rend fenntartására esküdtek fel. Egyikük Gyarmati György, a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársa. Másikuk Simon Ibolya. Ő korábban ugyancsak a titkosszolgálat kötelékében tevékenykedett. (A tényekhez az is hozzátartozik, hogy Galambos Lajos, az NBH főigazgatója és családja az alapítvány munkatársaival szilveszterezett.)
Szilvásy György, a nemzetbiztonsági szolgálatokat is felügyelő kancelláriaminiszter az Országgyűlésben azt állította, az alapítvány nem az NBH fedőszerve. Kiderült, Gyarmati György a munkahelyén jelentette, hogy egy civil szervezetben vállal feladatot, amit a parancsnoka el is fogadott. Simon Ibolya pedig már nyugdíjas. A Nemzetbiztonsági Iroda közleményben szögezte le, az ügy nem érinti az NBH egyetlen aktív és nyugalmazott dolgozóját sem.
Tételezzük fel, hogy valóban nem érinti. Joggal vetődik fel azonban a kérdés, hogy miféle emberek dolgoztak, illetve dogoznak az NBH-nál, ha egy ilyen elképesztő méreteket öltő csempészetsorozat az orruk előtt zajlik, és azt nem veszik észre.
Hogyan történhet ez meg? Normális körülmények között valószínűleg sehogy. De változhat még a helyzet, hiszen az eljárás még a kezdeti stádiumában van.
Az azonban már köztudott, hogy Pongó Sándor, a Herba csoport vezérigazgatója szintén előzetes letartóztatásba került. Lehet, hogy már senkit nem ér meglepetésként, de Pongó is exrendőr. A Herbáról, túl azon, hogy az alapítvány által behozott „adományokat” vásárolta meg, kiderült: a csoport vezetői hajléktalanokon keresztül is üzleteltek.
Az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány körül is akadnak még érdekességek. Szilvásy György testvére éppen a jótékony szervezetnek ad tanácsokat. Szilvásy Péter grafológusként segíti a roppant szerteágazó munkát. Ráadásul a miniszter másik testvére, Szilvásy István is a látókörbe került. Ő irányítja a BM-kórházat, amely azon szerencsés intézmények közé sorolható, amely az alapítvány adományaiból részesült.
Az egész élelmiszerbotrány – a volt rendőrtisztekkel, az egykori és jelenlegi titkosszolgálati tisztekkel, a hajléktalanokkal, Szilvásyékkal és Mehmet Károllyal együtt – napjainkra a magyar közállapotokba is betekintést nyújtó kémtörténetté formálódott.
Mi fog itt még kiderülni!?
Ráadásul ez a garnitúra – Gyarmati György NBH-s főosztálya – a Magyar Nemzet újságíróival van elfoglalva, akik Szilvásy György vidéki építkezéséről gyűjtik az információkat.
Pedig Gyarmatinak és Szilvásynak inkább a saját háza táján kellene sepregetnie.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat