A túlélés esztendeje

Ilyentájt, amikor már húsz napnál kevesebb van hátra az óesztendőből, egyre sűrűbben köszönünk el úgy egymástól, hogy megfogalmazzuk a jövő évre vonatkozó jókívánságainkat.

Magyar Nemzet
2011. 12. 11. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapján viszont, ami jelenleg látszik 2012-bõl, az ilyenkor szokásos közkeletű kifejezések használata túlzott optimizmusnak tűnik. A B. ú. é. k.! helyett most bőven elegendő, ha sikeres túlélést kívánunk egymásnak. Mert tényleg ez lehet a legjobb, ami jövőre történhet velünk. Sokszor, sok mindenhez hasonlították már ezt az országot. Az egyik legutóbbi miniszterelnöki hasonlat a gyorsnaszád kifejezés volt. Az e szóval kapcsolatban elindult össznépi gúnyolódóverseny résztvevőivel szemben nekem szimpatikus ez a kommunikációs fordulat. Mégpedig azért, mert szeretném ilyennek látni hazánkat. Boldogság töltene el, ha ez a kis ország – minden lakójával együtt – csakugyan gyorsnaszádként száguldana előre a világ tengerén. Ezért is fájdalmas tudomásul venni, hogy erre most nincs lehetőség. Le kell horgonyoznunk ott, ahol vagyunk. Mégpedig erősen, jól beakasztva a vasmacskát, hogy el ne sodorjon, fel ne borítson minket az ár. Mert a láthatáron már gyülekeznek a magasra duzzadt, fekete, tarajos hullámok. Közeleg a globális gazdasági és ökológiai válság következő vihara, aminek eddig csak az előszelét éreztük.

Orbán Viktor – amint egy vasárnapi interjúban kifejtette – már fel is vette a viharkabátot, és ezt tanácsolja mindenkinek. A gyorsnaszádon közben megkezdődött az újabb leltározás. Ismét át kell nézni mindent, hogy mi az, amit mindenképpen a hajón kell hagyni, és mi az, amiről le kell mondanunk. Lényegében ezt jelenti a 2012-es költségvetés tervezetének újraírása, amiről vasárnap a legmagasabb szinten elindultak a kormányzaton belüli egyeztetések.

Jó, hogy elindultak, csak kérdés, hogy miért nem előbb. Mert azt már egy ideje tudni lehetett, hogy a parlament előtt fekvő büdzsén változtatni kell. A németekre várunk – hangzott a hivatalos kormányzati indoklás, ami valahol érthető, hiszen legnagyobb exportpiacunkról van szó, és a magyar gazdaság növekedése még mindig elsősorban a kivitel alakulásától függ. Csakhogy a Deutsche Bundesbank már egy ideje közzétette, hogy a 0,5-1 százalékos várható növekedésével nem túl fényesen alakul jövőre a német gazdaság helyzete, a berlini szövetségi parlament alsóházán pedig már a múlt hónapban átment a hasonló előrejelzésekre alapuló 2012-es költségvetés. Úgyhogy az a valószínűbb, hogy a magyar kormány nem annyira a németekre, mint inkább önmagára és a helyzet alakulására várt. Például arra, hogy mikor jön el a legkedvezőbb időszak az újabb nehéz lépések megtételéhez.

A jelek egyöntetűen azt mutatják, e héten eljött az idő arra, hogy nekiálljon a kabinet és a törvényhozás az egymással összetartozó pénzügyi problémák együttes megoldásának. Ez a forgatókönyv valamelyest már az előző hetekben is látható volt. Bizonyára nem véletlen, hogy e hét közepét jelölte meg Orbán Viktor az ország elleni következő spekulációs támadás időpontjának. Kedden érkezik Budapestre a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyar misszióvezetője, a parlament elé kerül a hazánk önállóságát nagymértékben érintő közös uniós pénzügyi kormányzás tervezete, és ezzel párhuzamosan felgyorsul a jövő évi költségvetés újratervezése. Történelmi jelentőségű napok elé nézünk, ami – meggyőződésre való tekintet nélkül – nem hagyhat hidegen egyetlen, hazája sorsáért őszintén aggódó magyar állampolgárt sem. Azoknak pedig, akik ezt a helyzetet ismét az ország gyengítésére használják ki, egyszer majd el kell számolniuk a lelkiismeretükkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.