Az utolsó esély

Csalás és ámítás – nem kevesen vannak az országban, akiknek azonnal ez a két szó jut az eszébe, amikor azt hallják, hogy bő húsz éve végbement hazánkban a rendszerváltás.

Magyar Nemzet
2012. 10. 14. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemfényvesztés – teszik hozzá mások, arra célozva, hiába írták át az ország nevét, és kiáltották ki annak idején a Parlament erkélyéről a köztársaságot: akik tovább uralkodtak, és szembeszökő gyorsasággal gazdagodtak, azoknak a személye, összetartó csoportjai és hálózata lényegét tekintve nem változott. A közjogi ruhát csakugyan átszabták. Virágzott papíron a demokrácia, büszkén lehetett emlegetni a fékeket és az ellensúlyokat, de a csalárd vagyonszerzés és a gazdasági visszaélések előtt nem sok akadály tornyosult. Márpedig akinek a kezében a pénz, annak a birtokában a valódi hatalom. S akkor is így volt ez – miként azt a kilencvenes években többször megtapasztalhattuk –, amikor a parlamentben éppen ellentétesek voltak az erőviszonyok.

Most mélységében és alaposan kell változtatni a helyzeten. Oda kell ütni, ahol valóban fáj, ha végleg meg akarunk szabadulni ettől a Janus-arcú időszaktól, és valahová a régmúlt idők borzongató látványosságai közé – mondjuk egy ijesztő panoptikumba – szeretnénk száműzni a szocialista bratyivilágot. Ez következhet most az agráriumban. Abban a nemzetgazdasági ágazatban, amelyik ugyan jelentős veszteségeket szenvedett el az elmúlt évtizedekben, ám továbbra is Magyarország egyik kitörési lehetőségének számít. Azt a hazai mezőgazdaságot érhetik el az alapvető változások, ahol mindent elrontottak a kilencvenes évek elején, amit csak lehetett, és ahol az uniós csatlakozás egy alapos, szinte földre fektető mélyütéssel ért fel. S ahol szinte csak egyvalami élt túl minden megrázkódtatást, sőt, egyre erősödött tőle. Ez pedig a nagybirtokrendszer, amit évszázadok óta cipel a hátán az ország, legyen szó uradalomról, szocialista nagyüzemről, tőkés latifundiumról.

Nem véletlenül mondta a magyar kormányfő a hét végén Cegléden a fiatal gazdálkodókból álló hallgatósága előtt, hogy jövőre olyan változások mennek végbe a magyar mezőgazdaságban, amire 50–100 éve nem volt példa. A tét ugyanis nem más, mint a nagybirtokrendszer „visszametszése és korlátozása”. A középbirtokos parasztság mindig hiánycikk volt ebben az országban. Amikor növekedhetett volna ez a társadalmi réteg, előbb a földnélküliség fojtogatta, majd a padláslesöprések áldozatává vált, utolsó ellenálló képviselőit pedig utolérte a téeszszervezés erőszakhulláma. Százezreket űztek el lakóhelyükről az ipari nagyvárosokba. Az éltető földbe tiporták, sok helyütt megsemmisítették a falvak polgárságát. Olyan sikerrel, hogy amikor ismét megnyíltak a lehetőségek, az elkorhadt vagy szétrabolt téeszek helyén fájdalmasan kevés életképes családi üzem, egyéni gazdaság állt talpra. Ahol viszont ismét „feltámadt a parasztvér”, ott az utódok az őseikhez méltó makacssággal és kitartással fogtak a gazdálkodáshoz.

Az első Orbán-kabinet a választási ciklus utolsó másfél évében fogott hozzá történelmi feladatához, a parasztpolgárság megerősítéséhez, földhöz juttatásához. Elkéstek, és amit elértek, azt is hamar elsöpörte a Medgyessy-kormány. Most is túl vagyunk már a félidőn, és bár sok kedvező lépést tett az agrárvezetés, csak ezután kerül sor az alapvető, stratégiai jelentőségű változtatásokra. Holnap dördül el a startpisztoly, megkezdődik a parlamentben az új földtörvény tárgyalása. A hét végi kormányfői beszéd elszántságot tükröz. A tettekben is ennek kell megjelennie. Nem szabad megállni félúton, mert nincs több lehetőség a külföldi és belföldi spekulánsok visszaszorítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.