Uniós meccsek

Válságban van az Európai Unió, ez tény. Intézményes és gazdasági krízis sújtja azt a szervezetet, amely egyébként vitathatatlanul történelmi szerepet játszott, játszik az öreg kontinens országainak életében, legalábbis azokéban, amelyeknek volt lehetőségük és bátorságuk szerepet vállalni ebben a közösségben.

Magyar Nemzet
2012. 11. 23. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megállapodás nélkül ért véget Brüsszelben az unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről tartott csúcstalálkozó, de ennek most jóval kevesebb köze van azokhoz a mély működésbeli, hitelességi problémákhoz, amelyek kétségtelenül az EU jellemzőivé váltak az elmúlt években.

Most annyi történt csupán, hogy nem sikerült áthidalni azt a szakadékot, amely a kiadások drasztikus visszanyesését hajlíthatatlanul követelők – elsősorban az északiak által megerősített britek – és az ennél kompromisszumkészebb tagországok között keletkezett. Amikor Angela Merkel német kancellár a tegnapi ülésre menet azt mondta, hogy nem lenne drámai, ha újabb csúcsot kellene tartani, akkor már látni lehetett, az álláspontok túl távoliak a gyors megegyezéshez. Miután pénzről, támogatásokról volt szó, az államvezetők tisztában voltak döntéseik súlyával. Felmérések szerint nincs olyan európai ország, ahol ne a pénz, azaz az anyagi helyzet határozná meg a választók szavazási hajlandóságát a soron következő megméretésen. Azt a kormányt, amely nem hozott a voksolni készülő polgárnak jobb életminőséget, vagy éppenséggel rontott életszínvonalán, el kell zavarni. Lehet ugyan megsértődni a választóra, de ettől még marad az egyszerű, viszont világos helyzetkép. Ezzel tisztában van Németországtól kezdve Olaszországon át egészen Bulgáriáig minden uniós tagállam vezetője. Így aztán tehettek-e volna mást Brüsszelben, mint hogy a végsőkig kitartanak országuk és egyben jövendő szavazóik érdekei mellett?

Ami a mostani csúcstalálkozón történt, tulajdonképpen nem más, mint maga a demokrácia működése. Az unió ugyanis akkor mutatja a rosszabbik arcát, amikor egyes, magukat kizárólag gazdasági erejük alapján megítélő államok – vezetőik révén – fenntartják maguknak a jogot, hogy diktáljanak. Hogy az ő döntésüket fogadtassák el az erő pozíciójából akkor is, ha nyilvánvalóan a saját érdekük érvényesítéséről van szó. Most majdnem egyenlő felek, de legalábbis egymást erősítő koalíciók álltak szemben egymással. S a csata eldöntetlen. Persze az EU bizonytalansága, döntésképtelensége jól jön azoknak a nagyhatalmaknak, amelyek amúgy is igyekeznek leírni a kontinenst. Az is igaz, hogy minél később születik megállapodás a költségvetésről, annál kevesebb idő jut a tervezésre, késik a pályáztatás, majd a források kifizetése. Mindezek mellett mindenki tisztában volt azzal, hogy rohamtempóra, felelőtlen kompromisszumokra nincs ok, hiszen még rengeteg idő van 2014-ig. Mellesleg így volt ez 2005-ben is, a korábbi hétéves költségvetésről sem sikerült elsőre megegyezni.

Bár viszonylag kevés hír szivárgott ki a brüsszeli tanácskozásról, állítólag Donald Tusk lengyel miniszterelnökön sok múlott, hogy a kohézió barátai nevű csoportot nem sikerült szétforgácsolni, tagjait egymás ellen hangolni. Az európai középhatalmi státussal büszkélkedhető Lengyelország támogatásával a felzárkóztatásban leginkább érdekelt kelet-közép-európai államok – köztük Magyarország – megerősödött pozícióban várhatják a következő menetet. Ha a végső helyezés számunkra kedvező lesz, akkor a mostani brüsszeli meccs után sokak számára színvonaltalannak és sportszerűtlennek tűnő bajnokság egy csapásra válhat sikertörténetté a rájátszásban.

Pataky István

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.