Egy járommal kevesebb

Lekerültünk az uniós szégyenpadról, nem fenyegethetnek minket a támogatások elvonásával.

Magyar Nemzet
2013. 06. 21. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy várható volt, az Ecofin döntése tegnap az előzetes brüsszeli ajánlást erősítette meg. Lekerültünk az uniós szégyenpadról, nem fenyegethetnek minket a támogatások elvonásával, és ami a legfőbb: kénytelen-kelletlen, de elfogadták a 2010 óta regnáló új magyar gazdaságpolitika létjogosultságát. Komoly győzelmet arattunk tehát. Persze nem azért, mert sikerült teljesítenünk azt, amit az államháztartási hiány terén az EU-tagság előírt nekünk.

Az ütközetet azzal nyertük meg, hogy a költségvetési lyukak betöméséhez nem a szokásos, a nemzetközi szervezetek által ajánlott, lakosságot érintő megszorításokkal teremtettük elő a fedezetet, hanem a közteherviselés radikális átrendezésével. Azt az utat választotta a kabinet, amit más még nem merészelt: a multinacionális nagytőke és a befektetők érdekeivel szemben, az általuk előállított profit érezhető megcsapolásával növelte a büdzsé egyensúlyát helyreállító államháztartási bevételeket.

Ezt valóban meg fogja írni egyszer valaki, mert amit Magyarország tett, az a 2008-as pénzügyi világkrízisre adott egyik lehetséges válasz, ezért nemzetközi szinten is példaértékű. Azt mindenki elismeri, hogy a kormányok fölé nőtt globális tőkének érdemben hozzá kell járulnia az általa is okozott társadalmi problémák megoldásához. De hogy ez az elmélet gyakorlattá váljon, arra elvétve akad példa: az unióban Magyarországon kívül sehol sem tudták ezt ilyen sikerrel megvalósítani. Ennek oka pedig egyértelműen az, hogy máshol nincs kétharmadnyi ereje a kormánynak. Ezért vagyunk mi – az uniós Góliáttal Dávidként szemben álló kis ország – azok rettegett mumusa, aki nem akarják, hogy bármi változzon a világot ma is válságban tartó pénzügyi összeomlás után. Nálunk változott, ráadásul az eredményeit el is kellett ismerni.

Talán azt is megírja majd valaki, hogy a tegnapi döntést mennyi zavarórepülés, gáncsolási kísérlet, érdekes számítás, később hamisnak bizonyult előrejelzés, kettős mércén alapuló döntés előzte meg. Brüsszel az ott panaszt emelő – s nálunk különadókkal sújtott – cégek szemüvegén keresztül szemléli a gazdaságpolitikai kérdéseket. De azt már mégsem állíthatták az EU fővárosában, hogy a 2012-ben elért 1,9 százalékos magyar deficit több mint 3 százalék: ilyen egyenleg felállítására már ott sem vállalkoztak. Viszont arra vigyáztak, hogy a sikerünket egyetlen elismerő kijelentés se kísérje. A tegnapi döntés mellé csatolt ajánlás lényegében a magyar eredmények pénzügyi forrásainak leépítésére tesz javaslatot. Eszerint az lenne az igazán tiszta, és odakint is méltatásra érdemes uniós megoldás, ha százmilliárdokat adnánk vissza a külföldi tulajdonú társaságoknak, és talán akkor már az sem lenne akkora baj, ha ismét elszabadulna a hiány, és visszacsúsznánk a túlzottdeficit-eljárásba; a lényeg, hogy jó fiúk vagyunk.

Mert egyrészről tényleg fellélegezhetünk: egy járommal kevesebb, egy lépéssel közelebb kerültünk az ország pénzügyi függetlenségéhez. Ugyanakkor Damoklesz kardját továbbra is ott tartják a fejünk fölött. Ne legyen szemernyi kétségünk sem afelől, hogy folytatódnak – méghozzá fokozott ütemben – az uniós támadások. Nem tehetünk mást: ezzel kell együtt élnie az országnak. A kormány mozgástere pedig az, hogy ügyesen kerülgesse a gondosan elhelyezett brüsszeli aknákat.

(Nánási Tamás)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.