Új kiegyezés kell

Az élet ülteti a tárgyalóasztalhoz a bankokat és a kormányt a héten.

Magyar Nemzet
2013. 08. 26. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett három elemzése ehhez adhat kapaszkodót. Az eddigi, kizárólag egy szűk szakmai elitnek szóló, bikkfanyelven íródott dolgozatok helyett végre egy széles társadalmi körben is értelmezhető, a megoldás felé mutató támpontot kaptunk az MNB-től. Ilyen az, amikor egy jegybank segít, és az energiákat nem az elnöki fizetés havi nyolcmilliósra kerekítése és a kormány külföldi besározása köti le. A magyar gazdaság egészét gúzsba kötő problémát ugyanis már rég nem lehet neoliberális alapon kezelni, ahogy azt a magukat baloldalinak nevező, ám a baloldali értékekkel köszönő viszonyban sem lévő pártok és sajtóorgánumaik teszik, primitív módon szembefordítva a társadalom forint-, illetve devizaadósait. Elképesztően érzéketlen érvelések láttak eddig napvilágot arról, hogy ott forduljon fel a több százezer frankhiteles, ahol van, ne az állam pénzén élősködjenek, és meg ne próbáljanak „segélyt lopni”.

Bár ennyire egyszerű lenne a kérdés! A pénzügyi felügyelet adatai szerint eddig 115 ezer ingatlant foglaltak le kényszerértékesítésre, és a devizaadósoknak már csak a fele képes pontosan törleszteni, a problémás hitelek pedig több ezer milliárd forintnyi tartozást érintenek. Ez tehát nem egy szűk réteg, mint ahogy azt a jegybank korábbi, MSZP-kinevezett vezetősége láttatta! A kérdés már rég nem az, hogy ki járt jobban, a forint- vagy a devizahitelt választó. Elég rátekinteni a jegybank legfrissebb grafikonjára, amely egyértelműen mutatja: a devizaalapú (vagy legalábbis annak mondott) kölcsönt felvevők tartozása úgy emelkedett 35–40 százalékkal, hogy eközben törlesztettek az adósok. A részleteik pedig 70 százalékkal (!) drágultak. Ezt nevezik hitelcsapdának, amelyből közösen kell kiutat találnia a bankszövetségnek és a kormánynak. A megoldáshoz be kell látni, hogy – mint arra a jegybank elemzése is rámutat – a bankok egyértelműen erőfölényt gyakoroltak a devizahitelezés során, egyoldalúan változtatva a kamatokat, a különböző díjakat, nyerészkedve a vételi és eladási árfolyamok közötti különbségen. Mindez óriási hasznot hozott a pénzintézeteknek, amit ma szeretnének feledtetni azok, akik nem a bankadó, hanem az időközben bedőlt hiteleik leírása miatt veszteségesek. De kétségkívül egyszerűbb áthárítani a felelősséget, az uniónál panaszkodni és zsarolási pozíciókat építeni.

A politikai porondon a neoliberális Bajnai-vonal a leginkább bankpárti, ők már most a pénzintézetektől „elvett” profitot kérik számon a kormányon. Ez is egy nézőpont. A szocialistáktól eddig arra futotta, hogy lerázzák magukról a felelősséget, holott a 2004-től 2009-ig tartó devizahitel-felfutás alatt mintha ők lettek volna kormányon, sőt, ők jelölték ki a pénzügyi felügyelet roppant elnéző elnökét is. Tehetetlenségük bizonyos szempontból érthető: most jóval inkább a hatalmi pozíciókért folytatott harc köti le őket. A Jobbik pedig eddig is csak a problémafelvetésben jeleskedett, működőképes megoldási javaslatot a gazdasági szakpolitikusuktól, a rendőri közelharci kiképző Volner Jánostól még nem nagyon hallottunk. Mondjuk az LMP-től sem, de ez sovány vigasznak sem elég.

Szabó Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.