Durvul a kampány

Húzzatok az élről, nőgyalázó fideszesek – adta meg a kampány alaphangját a napokban az MSZP esze, Török Zsolt.

Magyar Nemzet
2013. 09. 22. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül így foglalható össze a „baloldali” párt válasza a rezsicsökkentésre és a felvetésre a nonprofit közműszolgáltatókról, pedig egy baloldali értékrendbe ennél azért több férne. Sőt, legfőbb szövetségesük, Bajnai Gordon azt próbálja megindokolni, miért is káros a lakosságnak, ha kisebb energiaszámlákat fizet. Akárhogy számol, mindig az jön ki, hogy a háztartások ráfizetnek arra, hogy 10, majd 11 százalékkal mérséklődik a rezsi ára. Kétségtelenül kreatívabb válasz, mint az „áramkimaradások jönnek” és „csak az úszómedencések járnak jól” című korábbi szlogenjeik, és biztos, hogy rengeteget kellett számolnia az Együtt– PM-nek, mire kijött nekik ez a mínuszos eredmény. Szanyi Tibort viszont láthatóan nem értesítették az új kommunikációs taktikáról, mert a televízióban már 30 százalékos csökkentést követelt, arra persze nem válaszolva, hogy mi gátolta évekig a Gyurcsány- és a Bajnai-kabinetet, hogy lefaragjanak az energiaárakból. Szanyinál még nagyobbat blöffölt Bajnai, aki a hét végén azzal hozakodott elő, hogy minden fiatalnak képes lesz munkahelyet biztosítani, elég, ha rá szavaznak jövőre. Nem kis mutatvány lenne, mert mellesleg egész Európa – a németektől a görögökig – évek óta ugyanezzel a problémával küszködik (eddig nem sok sikerrel), de reméljük, ezt is hasonló alapossággal kiszámolták az Együtt 2014 háza táján, mint a rezsiszámlát.

Ha így haladunk tovább, a vártnál hamarabb eljuthatunk a Kétfarkú Kutya Párt 2010-es programjáig, amely örök életet, garantált boldogságot és – nem mellékesen – ingyenes energiát ígért a választóknak, igaz, ők csak vicceltek

Komolyra fordítva a szót: a közműszolgáltatók közösségi tulajdonba vétele és nonprofittá tétele, a családi adókedvezmény nemrég bejelentett kiszélesítése és a rezsicsökkentés folytatása kétségtelenül értékrendválasztást jelent, amire az ellenzéknek eddig nem sikerült választ találnia. Pedig elvileg ők képviselnék a hagyományos baloldali eszméket, legalábbis ezt mondják. A közműcégek rosszul sikerült privatizációjának utólagos védelmezése, az országból tíz év alatt több száz milliárd forint hasznot kipumpáló külföldiek sajnáltatása márpedig nem ebbe az irányba mutat.

A válságból lassan kikászálódó magyar gazdaság túl van egy nehéz konszolidáción. Végre a növekedéshez köthető feladatok megoldására lehet fókuszálni, ezért szükséges az előbb említett értékrendválasztás. A három évvel ezelőtt unortodoxnak bélyegzett gazdaságpolitika egyes elemei ugyanis ma már ortodoxnak számítanak, és több követőre találtak Európa-szerte. A bankadótól a monopolhelyzetben lévő multinacionális nagyvállalatokra kivetett szektorális adókig, a magánnyugdíjpénztárak átalakításától a rezsicsökkentésen át egészen az egyes hazai (nálunk a húsipari) ágazatok megmentéséig. A veszteséges bankokról pedig időközben kiderült, hogy nem azért kerültek bajba, mert kiszipolyozta őket a magas adó, hanem mert évekig felelőtlenül, főleg devizában hiteleztek.

A már régen lejárt neoliberális lemezt ismétlő MSZP-nek és holdudvarának épp olyan rosszul áll, ahogy posztkommunista pártként kommunistáznak válaszul a közműcégek átalakítására, mint ahogy Bajnai Gordon 2009-ben énekelte az Internacionálét.

Valami újat kéne kitalálni. Persze csak ha ráérnek a kevesebb választókörzet miatt rövidebb jelöltlista körüli veszekedések után.

(Szabó Anna)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.