Kiszélesedik januártól a gyermekek után járó családi adókedvezmény igénybevételének lehetősége, amelynek köszönhetően újabb 260-270 ezer család jár jobban, és gazdálkodhat több pénzből – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az európai nagycsaládosok kétnapos budapesti konferenciájának megnyitóján. Így azok a szülők, akik eddig a családi adókedvezmény teljes összegét nem tudták igénybe venni, családi járulékkedvezmény formájában az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékból érvényesíthetik majd az adókedvezményt, ami azt jelenti, hogy a bruttó bér eddigi 16 százalékáról 33 százalékára nő a családi adókedvezmény által elérhető maximális adómegtakarítás.
Balog Zoltán elmondta: a kedvezmény kiterjesztése főként a három- vagy több gyermekes, valamint a két gyermeket nevelő egykeresetű családokat érinti kedvezően. (Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint a lépéssel megoldódik az a probléma, hogy például a három- és több gyermekesek esetében bent ragad a lehetséges adókedvezmények 70 százaléka.)
– A családi járulékkedvezmény folyósításában a munkáltatók közreműködnek majd, így az érintett szülők már a 2014. januári bér kifizetésekor érezni fogják az intézkedés pozitív hatását – közölte a miniszter, aki példaként elmondta: míg egy kétgyermekes, százezer forintot kereső szülőnél a kedvezmény havi négyezer forint nettó jövedelemtöbbletet jelent majd, egy háromgyerekes családban, ahol a szülők együttes jövedelme 300 ezer forint, a havi megtakarítás már 51 ezer forint. A minisztérium által összeállított háttéranyag szerint egy háromgyerekes családban, ha a két szülő együttes jövedelme 100 ezer forint, akkor az idei nettó 81 500 forintos jövedelem a következő évben 98 500 forint lesz, nettó 17 ezer forinttal több, mint az idén.
Balog emlékeztetett arra, jelenleg is már 1,1 millióan veszik igénybe a családi adókedvezményt, így az elmúlt évben mintegy 184 milliárd forint maradt a családoknál. A mostani intézkedés hatása pedig számításaik szerint további 50 milliárdot jelent a költségvetésben. Arra a kérdésre, honnan teremtik elő a szükséges összeget, a miniszter úgy fogalmazott: a gazdasági növekedés biztosít majd forrást az intézkedés költségeinek fedezésére.
Az európai nagycsaládosok konferenciáján a miniszter kifejtette: a gyermekvállalás nem lehet egyenlő a szegénységgel, ennek érdekében szeretnék bevezetni a rugalmas gyed intézményét is. A három elemből álló javaslatról Balog Zoltán elmondta: biztosítanák, hogy az anyák a gyermek után járó támogatások elvesztése nélkül, akár már egy év után is visszatérhessenek a munkahelyükre. – A második lépésként minden gyermek után minden támogatást megkap a család, legyen az tgyás, gyes, gyed – közölte a politikus. A gyed extra harmadik elemeként a kormány az egyetemisták, főiskolások gyermekvállalását magasabb gyeddel ösztönözné.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének főtitkára üdvözölte a bejelentéseket, és köszönetet mondott a kormány korábbi, őket érintő pozitív döntéseiért, külön említve a rezsicsökkentést, amellyel szerinte a kormány a családok mellé állt és megvédte őket a szolgáltatókkal szemben. Hangsúlyozta azt is, hogy a mostani intézkedéssel már a vidéki, kisebb keresetű és az egyszülős családok is élhetnek.
Balog Zoltán bejelentése egy fuldokló ember kétségbeesett kapálózásához hasonlított, amivel elismerte azt, amit az MSZP három éve mond: a kormány családpolitikája megbukott, mert csak a tehetőseket segíti, a rászorulókat nem – mondta lapunknak Kormos Kata. Az MSZP szóvivője szerint az intézkedés nem a magyar valóságra reflektál, mivel az emberek általában nem háromszázezer forintot keresnek, a gyermeküket élettársi viszonyban vagy egyedül nevelők pedig továbbra sem vehetik teljesen igénybe a kedvezményt. Lapunk megkeresésére az Együtt–PM, valamint a Demokratikus Koalíció lapzártánkig nem reagált.
(Vass-Gabay Dorka)