Nemcsak társadalomfilozófiai különbség van a szocialista-liberális kormányok és a mostani kabinet között, „hanem egyszerűen gazdasági kérdés is, hogy kiket milyen módon, milyen irányból támogatunk” – mondta a tervezett gyed extra bevezetéséről és a családi adókedvezmény kiterjesztéséről a szociális és családügyekért felelős államtitkár a Kossuth rádióban.
Soltész Miklós kifejtette: társadalomfilozófiai kérdés segély helyett munkát adni, az azonban már gazdasági, hogy nem lehet eladósítani sem az országot, sem a családokat. Márpedig az eddigi segélyeket, támogatásokat hitelfelvételből pótolta az ország, a baloldal a válság előtt elkezdte „ezt az osztogató, pénzfelvevő, hitelfelvevő politikát, ami nem vezet sehova” – mondta az államtitkár.
A tervezett intézkedésekről szólva Soltész Miklós elmondta: a gyed extra a kismamák munkaerő-piaci visszatérését segítené. Ha valaki visszamegy dolgozni egy év után, „ugyanúgy megkapja a neki járó családi támogatásokat százszázalékosan, és nincs korlátozva a munkában”, ha pedig megszületik még egy gyermek, dupla gyed járna, hogy a gyermekvállalásnak ne legyenek anyagi akadályai – részletezte.
Az alapképzésben részt vevő hallgatók „a minimálbérre beállított” kereset alapján kaphatják a gyedet – folytatta Soltész Miklós, hozzátéve: a mesterképzésben részt vevőknek a garantált minimálbér jelenti majd a gyed kiszámításának alapját.
Jövőre a családi adókedvezmény kiterjesztésével – a járulékok leírásával – közel 250-260 ezer család sokkal nagyobb összeget tarthat meg gyermeknevelésre, 10-20 ezer akár 50 ezer forintos nagyságrendben is – jelentette ki a szociális és családügyekért felelős államtitkár a Kossuth rádióban.
Lassan, de tartósan járulnak hozzá a termékenység növekedéséhez a hatásos népesedéspolitikai intézkedések – fogalmazott korábban a Magyar Nemzetnek adott interjújában Kapitány Balázs, a KSH Népességtudományi Intézetének tudományos titkára.
Le kell bontani a gyermekvállalás előtt álló akadályokat, ki kell gyomlálni a családpolitika kontraproduktív elemeit – ezek a formálódó népességpolitikai intézkedéscsomag legfőbb irányvonalai.