Kiderült, az Egyesült Államok miért vette a bátorságot ahhoz, hogy lehallgassa Németország kancellárját, Angela Merkelt. Washington szerint az illegális, titkos lehallgatások célja természetesen nem más, mint a terrorizmus elleni védekezés, amelyben 2001. szeptember 11. óta a „világ csendőre” nem ismerhet tréfát. Az Egyesült Államok nem engedhet meg magának ugyanis még egy olyan kudarcot, mint ami a World Trade Center ikertornyainak lerombolása idején történt, amikor a világ legképzettebb titkosszolgálatainak hírében álló szervezetek sem tudták megelőzni, megakadályozni a tragédiát. Nem véletlen, hogy azóta különböző összeesküvés-elméletek születtek arról: a világ leghírhedtebb terrortámadását is maguk a titkosszolgálatok követhették el.
De hogy ehhez mi köze lehet Angela Merkelnek, azt nehéz lenne megmagyarázni. Ahogyan az sem világos, milyen módon hálózhatná be a nemzetközi terrorizmus Európát vagy az Egyesült Államokat Orbán Viktor magyar miniszterelnökön, illetve más európai kormányfőkön keresztül, akiket szintén lehallgathatott az amerikai nemzetbiztonság. Amerika nyilvánvalóan már rég áteshetett a ló túlsó oldalára, a terrorizmus örve alatt megfigyel, illetve megfigyeltet mindent és mindenkit, az így szerzett információk pedig egyéb célokra is felhasználhatók. Méltán háborodott fel a fél világ, miután a Der Spiegel című német hetilap hozta a hírt, miszerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) éveken keresztül Angela Merkel kancellár mobiltelefonját is lehallgathatta. Azóta kiszivárgott az is, hogy az NSA más magas rangú német kormánytisztviselőket is lehallgatott, továbbá ellenzéki vezetők után is kémkedett. Ezek után nem sokkal napvilágra került egy térkép is, amelyen különböző városokat tüntettek fel, ahol amerikai lehallgatóközpontok működhetnek, például Budapestet.
A helyzet abszurditását talán legegyszerűbben és legvilágosabban Peter Galbraith, az Egyesült Államok volt zágrábi nagykövete fogalmazta meg a Vecernji List című napilapnak. Szerinte mindenki lehallgat mindenkit, mindenki kémkedik mindenki után, és ez így van rendjén. A diplomáciai körökben nyílt titok, hogy a hírszerzés nem ismer barátokat vagy ellenségeket, és ez még inkább így van a hidegháború utáni, zavarosabb időkben, amikor nem is lehet pontosan meghúzni a hatalmi zónák határait. Ehhez pedig vajmi kevés köze van a szeptember tizenegyedike utáni helyzetnek. A terrorizmus elleni védekezésre hivatkozni süket dumának tűnik még maguknak az amerikaiaknak is, bármennyire is óriási traumaként érte őket a személyszállító repülőgépekkel végrehajtott brutális támadás. Ők is tudják, hogy a Bush-korszak óta valahol Utah államban gyűlnek az adatok mindenkiről, amelyek bármikor előkotorhatók.