Gazdag és szép

A világ egy picikét megváltozott diplomáciai téren, mégpedig az amerikaiak kárára.

2013. 11. 08. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nancy Goodman Brinkert az ifjabb Bush küldte nagykövetnek Magyarországra, s tagja volt a „százezres klubnak”, azok közé tartozott, akik George W. Bush elnök kampányát legalább százezer dollárral támogatták. George H. Walker az idős Bush első fokú unokatestvére, s megkapta a kitüntető Pioneer címet elődjéhez hasonlóan, mivel olyan hatalmas összeget adott a republikánusoknak. April Foley Bush elnök régi barátnője volt a Harvard Business Schoolban és republikánus, Eleni Tsakopoulos-Kounalakis ugyanakkor demokrata gondolkodású és pénze is oda ment, miként Colleen Bell sem takarékoskodott, ha Obama kampányáról volt szó. Azaz Obama pontosan ugyanazt teszi, mint elődei.

A Gazdagok és szépek című, világszerte minden nézőcsúcsot megdöntő, roppantul népszerű tévésorozat egyik producerét hónapok óta esélyesnek tartották a budapesti posztra, esetében felmerült még Belgium is, amely azért elárulja, mennyire elkötelezett népünkkel kapcsolatban a leendő amerikai nagykövet. Budapest gyönyörű, a klíma barátságos, az erődnek is beillő Szabadság téri nagykövetség ablakából szép kilátás nyílik a szovjet emlékműre, s vélhetően nem lesz olyan dolga Colleen Bellnek, amit ne tudna megoldani, vagy megoldatni hadseregnyi emberével, akik a nagykövetségen dolgoznak. Csakhogy a világ egy picikét megváltozott diplomáciai téren, mégpedig az amerikaiak kárára. A felsorolt nagykövetek felhalmoztak egy olyan politikai ballasztot, amelyet mindig továbbadnak az újonnan érkezőnek, s ahhoz a hónapok-évek során hozzáragasztja majd Colleen Bell a saját részét. A tévéproducer meghallgatja majd a gyorstalpaló eligazításon, mit is kell tudni mindenről, s mi is történt az elmúlt időszakban, majd felismerve, hogy se Európai Parlament, se pisilő kisfiú, majd szembesül azzal, hogy azért kedvesebb is lehetett volna az elnök, ha már meg akarja köszönni a kampánytámogatást. Kedves ajándékként két nappal ezelőtt tiltakozott hivatalosan az amerikai nagykövetség az ellen, hogy Horthy Miklósnak szobrot állítottak egy budapesti református templom előterében, a kormányzót egyszerűen csak „náci szövetségesnek” nevezve. Szegény Colleen Bell majd elborzad, hogy micsoda nácik közé került, ezt alátámasztja a nemzetközi sajtószemle is, amelyet az orra alá nyomnak. Ismeretek, beleérzés és tapasztalat nélkül a tévéproducerből lett diplomata nem képviselni fogja hazáját, hanem a hivatalos rettegőlistát fogja szépen követni a vasalt bakancsos neonáciktól a szegény, jobb sorsra érdemes ózdi romákig. Tatárszentgyörgyről megemlékszik, Szögi Lajos nevét hallani se fogja.

Pedig épp most lenne szükség a mosolydiplomáciára, amikor egész Európában külügyminisztériumok szőnyegeinek szélén állandóan amerikai nagykövetek ácsorognak. Colleen Bell hivatalból is Gazdag és Szép, s mivel még nem volt alkalma bebizonyítani, talán kiváló diplomata is. Félő azonban, hogy ő is csak ugródeszkának nézi a mi országunkat, s nem néz a dolgok mögé, ahogy elődei se tették ezt. Hiszen ez nagypolitika, Washington pedig erre érdemesíti Magyarországot. Minthogy nemrég egy szaklap Budapestet a második legvonzóbb úticélnak nevezte, úgy tűnik, jutalom a magyarországi poszt betöltése, vasalt bakancsoktól függetlenül.

Remélhetőleg Colleen Bell is olyan jól fogja érezni magát, mint elődei, elkötelezett amerikai és demokrata lesz, azaz nyitott, minden oldalt meghallgató, barátságos, előítéletektől mentes. Vagy olyannyira amerikai és demokrata lesz, hogy ez a cikk órákkal a kinyomtatás előtt, angol fordításban megjelenik Colleen Bell okostelefonján?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.