A német tandem

Európa legfontosabb választása volt idén a német, amely hosszú vajúdás után immár biztosan nagykoalíciót hozott.

Stier Gábor
2013. 12. 15. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kisebbik partner, a szociáldemokrata párt (SPD) tagsága ugyanis belső szavazásán 76 százalékban döntött a kereszténydemokratákkal (CDU) közös kormányzás mellett. Nincs tehát akadálya annak, hogy holnap megalakuljon a harmadik Merkel-kormány. A jövő, a következő négy év német belpolitikai, ezen keresztül európai stabilitása szempontjából azonban elgondolkoztató, miért tartott ilyen sokáig a két erő között az egyeztetés. Bár már a szeptemberi választások előtt nagykoalícióra számított az elemzők túlnyomó többsége, az ezt megpecsételő 185 oldalas szerződés kínok közt született. Meghatározó volt e vívódásban, hogy míg a kereszténydemokraták – öt mandátum híján többséghez jutva – történetük egyik legjobb eredményét érték el, addig a szociáldemokraták az egyik legrosszabbat. Ennek ellenére, ha a parlamenti arányokat tekintjük, akkor a baloldal 53, míg a jobboldal 47 százalékot tud felmutatni. Csakhogy az SPD egyelőre nem lépne koalícióra a posztkommunista Die Linkével, míg az egyébként kiváló személyes kapcsolatok ellenére is hamar megszakadtak a CDU/CSU tárgyalásai a Zöldekkel. Nem maradt más hátra, mint a társadalom többségének akaratát teljesítve nagykoalíciót alakítani.
Csakhogy hiába működött ez a tandem 2005 és 2009 között stabilan, a közös kormányzásban elveszett a szocdemek arca, ami az ezt követő választásokon elért eredményeken is erőteljesen meglátszott. Angela Merkelék ugyanakkor joggal tarthattak attól, hogy a kisebbik partner ezután a végsőkig kiáll a választóknak tett ígéretei mellett, felpuhítva ezzel a CDU/CSU programját.

S valóban, míg az SPD a kisembereket védve, és a növekvő, immár 17 százalékos szegénységet hangsúlyozva sokszor demagóg módon a rövid távú jóléti intézkedésekre, addig a győztes koalíció a pénzügyi stabilitás megőrzésére helyezte a hangsúlyt. Utóbbi helyzetét bonyolította, hogy testvérpártja, a bajor keresztényszociális unió (CSU) eközben szintén ragaszkodott választási ígéreteihez, így például az útdíj bevezetéséhez. Két ellentétes filozófia feszült egymásnak, s mint a nyugdíjkorhatár 63 évre csökkentéséről és a minimálbér emeléséről megszületett kompromisszum mutatja, a nagyobb szociális érzékenységnek a német versenyképesség láthatja a kárát.

Persze most mondhatja bárki, hogy az alapvetően az exporton alapuló német versenyképességet aligha kell sajnálni, és igenis jót tesz Európának, ha a szocdemek szolidaritása nem ér véget a német határoknál. Csakhogy könnyen véget érhet, hiszen a görögök szimpátiája nem oszt vagy szoroz a választásokon, miközben a német gazdaságot megterhelhetik a pártot népszerűsítő intézkedések. Ez pedig már egyáltalán nem közömbös az euró stabilitása és az ezer szállal Németországhoz kötődő magyar gazdaság növekedése szempontjából sem. Ezért aztán csak szurkolni lehet azért, hogy a populáris intézkedések ne akasszák meg túlságosan a német gazdaság szekerét. Ugyanakkor a baloldal akár jó irányba is korrigálhatja Merkeléknek az európai válság megoldását kizárólag a pénzügyi fegyelem szigorításában, így a megszorításokban látó álláspontját. Talán nagyobb részt vállalhat például a kilábalásból a bankszektor, s nagyobb hangsúlyt kaphat a növekedés ösztönzése is. Az sem ártana az európai önbecsülésnek, ha a még az NDK-s szocializáltságból fakadóan elvi alapon az amerikai álomban hívő Angela Merkel új impulzust kapva, a realitásokhoz igazodva értékelné át a transzatlanti viszonyt, s inkább az európai álmot erősítené.

Annak persze már aligha örülnénk, ha Magyarország tekintetében venné át az SPD retorikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.