A kiskereskedelmi forgalom hat év óta nem emelkedett Magyarországon, annak mértéke azóta csökkent vagy legfeljebb szinten maradt. A fogyasztás nem a 2008-ban kirobbant nemzetközi pénzügyi válság begyűrűző hatására kezdett hazánkban szűkülni, hanem a szocialisták csomagokban szállított megszorításai miatt. Gyurcsány Ferenc 2006-os nadrágszíjhúzása alaposan megdrágította a lakosság életét. Öt százalékkal emelték azt az áfakulcsot, amely alá az élelmiszerek tartoztak, és jelentősen feltornázták a gáz fogyasztói árát, hogy csak két példát említsünk. Így senkit nem ért váratlanul, hogy 2007-ben a kiskereskedelmi forgalom is elindult a lejtőn. Ezt tetézte a pénzügyi válság, majd Bajnai Gordon 2009-es sokkterápiája, amellyel az ország bedőlését próbálta megakadályozni, miután elődje bukása után megnyerte a miniszterelnöki castingot.
Akkor vették el a 13. havi nyugdíjat és vágták meg a szociális támogatásokat, hogy szintén csak két példát emeljünk ki a sokból. Mindezek hatására érte el mélypontját 2010-ben a hazai fogyasztás mértéke. Az Orbán-kormány váltott, és nem az emberek zsebéből próbálta betömködni az államháztartás lyukait. Úgy tűnik, ennek eredménye érik most be ezen a területen. Méghozzá úgy, hogy belefért még az áfaemelés is. A lendület hátterében több tényező húzódik meg egyszerre. Egyrészt 2013-ban már emelkedtek a reálbérek, amelyben szerepet játszott a pedagógusok fizetésemelése is. Másfelől 38 éves mélypontjára esett az infláció, jelentős részben a rezsicsökkentésnek köszönhetően. Mindezek hatására nőtt a fogyasztói bizalom is, amely megmutatkozik a mostani számokban. A fogyasztás bővülése azért fontos, mert ez a belső piacok erősödését mutatja.
Ez pedig igen jó hír a hazai kis- és közepes vállalkozásoknak, azok döntő többsége ugyanis nem a külpiacokon keresi meg a mindennapi betevőt. Nem árt azt sem figyelmen kívül hagyni, hogy 2007 előtt a lakosság a jelenleginél sokkal nagyobb arányban finanszírozta hitelekből a nagyobb költekezéseit. Sokan emlékeznek még a szabad felhasználású hitelek aranykorszakára, amikor egyesek még az esküvőjüket is kölcsönből állták. A fogyasztás mostani erősödése mögött már nem a felelőtlen eladósítás áll. Többek között az egykulcsos személyi jövedelemadónak és a családi adókedvezmények köszönhetően több pénz maradt az emberek zsebében. Természetesen szó sincs Kánaánról, hiszen a fogyasztás erőteljesebb bővülését sokaknál még mindig akadályozza a hitelek törlesztése. Biztató azonban a jövőre nézve, hogy januártól a családok szélesebb köre élhet a gyermekek után járó adókedvezményekkel, a tavalyinál jobban nő a gazdaság, és minden bizonnyal az idén sem kell magas inflációtól tartani. A kiskereskedelmi forgalom szempontjából pedig igen kedvező, hogy az emelkedés egyaránt érinti az élelmiszereket, a tartós cikkeket és az üzemanyagot is.
Most már csak Mesterházy Attilának kellene szólni, hogy jöjjön haza. A szocialisták vezetője vélhetően nem ebben az országban él, szerinte ugyanis mindenki a bőrén érzi, hogy egyre rosszabb lett az élet, egyre kevesebb a munkahely, tömeges a szegények leszakadása.
Ébresztő, elnök úr!