A kiskereskedelmi forgalom volumene 4,9 százalékkal nőtt 2012 novemberéhez képest a naptárhatástól megtisztított adatok szerint, a kiigazítatlan adat 4,4 százalékos növekedést jelez az előző havi egyformán 2,5 százalékos növekedés után – jelentette az első becslés alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal.
A naptárhatással korrigált előzetes adatok szerint az élelmiszerek értékesítése 4,5, a nem élelmiszer jellegű termékeké 4,8, az üzemanyag-eladások 5,0 százalékkal haladták meg tavaly novemberben az egy évvel korábbit. Az októberi adatok rendre 1,2, 3,3, illetve 3,7 százalékos éves növekedést mutattak.
A kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben tizenkét havi szakadatlan csökkenés után tavaly áprilisban indult növekedésnek és a múlt év első tizenegy hónapjából hétben meghaladta az egy évvel korábbit.
Az ipari termelés 3,5 százalékkal haladta meg novemberben a megelőző év azonos időszakit – közölte szerdán a KSH szintén az előzetes adatok alapján. A munkanaphatástól megtisztított index 5,8 százalékos növekedést jelzett tavaly novemberben, amely megközelíti az előző havi, 6 százalékos bővülést. 2013 novemberében 0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés októberhez képest a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a havi szintű kisebb csökkenést az okozhatja, hogy a járműgyártásban regisztrált dinamikus szeptemberi bővülés október–novemberben kicsit kisebb volt, így az ipari termelés dinamikája is visszaesett kissé a kiugró októberi 6,0 százalékos növekedés után.
2013 első tizenegy hónapjában 0,9 százalékkal bővült az ipari termelés 2012 azonos időszakához képest.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a következő hónapokban elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, részben az autópiaci kilátások javulása, részben a hazánkban létesített autóipari kapacitások felfutása miatt. Megjegyezte, hogy decemberben igen jelentős javulás látszott az európai autópiacokon.
Suppan szerint idén az autóipari kapacitások további felfutásával, az év közben belépő újabb feldolgozóipari kapacitásokkal, valamint a tavalyihoz képest jóval kedvezőbb külső és belső keresleti kilátásokkal 6 százalékra gyorsulhat az ipar kibocsátásának növekedése a tavalyra várt közel 2 százalékos növekedéshez képest.
Gabler Gergely, az Erste vezető elemzője az adatok alapján azt valószínűsíti, hogy 2013-ban a bruttó hazai termék 0,8 százalékkal nőtt, a tavalyi utolsó negyedévben pedig 2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.