A megmenekült ország

A tisztán listás választási rendszer arányos, s 1990 óta egyszer sem ilyenben szavaztunk. Minden kormány illegitim lett volna? Ugyan!

Szerető Szabolcs
2014. 04. 15. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell hozzá élénk fantázia, hogy elképzeljük, mi történt volna, ha a Fidesz–KDNP nem meggyőző fölénnyel, európai összehasonlításban kimagasló eredménnyel nyer április 6-án, hanem „csak” szűk szavazat- és mandátumtöbbséggel. A választók egyértelmű döntése hatalmas veszedelemtől óvta meg Magyarországot. Ismertek voltak a forgatókönyvek arra, hogy a politikai stabilitás hazájából Ukrajnához hasonló válságövezetté váljon az ország. Itthon és külföldön sokaknak megérte volna ez, ha el tudják távolítani Orbán Viktort a hatalomból akkor is, ha épphogy, de megszerzi újra a többséget. Kimatekozták volna, hogy a régi választási rendszerben nem is győzne egy ilyen eredménnyel.

Ám április 6-án nemcsak a „kormányváltókból”, hanem az irányított anarchiából sem kért az ország. A Kis János, Charles Gati és mások által nyilvánosan is vállalt terv bukását a választási eredmény és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök villámgyors gratulációja pecsételte meg még a szavazás éjszakáján. Furcsa, de az ellenzéknek erre a helyzetre mintha nem lett volna terve. Ezért – és nem csak a jó modor hiánya miatt – maradt el Mesterházy, Bajnai és Gyurcsány gratulációja, s talán ezért beszéltek a másodszor is csúnyán elhasaltak kissé komikusan idő előtt megbuktatandó kormányról, az utcai politizálás elsőbbségéről. Csakhogy dühös és mozgósítható kormányváltó tömeg, a választási eredményt, a Fidesz győzelmét megkérdőjelező unió és külföldi kormányok hiányában a felforgatás kudarcra van ítélve. Még akkor is, ha Heller Ágnes azt mondja: nem lesz itt nyugi!

Már-már hiányoltam a magyar demokrácia nagy amerikai barátja, Kim Lane Scheppele megszólalását, ami a hét elején végre megérkezett. A választási eredmény megkérdőjelezésére tett kísérlete azonban vérszegényre sikeredett. Azt nem állíthatta, hogy a Fidesz győzelme a választási rendszer átalakításának következménye, bírálata lényegében a kétharmados többség megszerzésére korlátozódott. Tény, hogy a többségi elv érvényesítése felé mozdult el a szisztéma. De mi ezzel a baj?

A Fidesz–KDNP 2010-ben megszerezte a felhatalmazást a választási rendszer átalakítására is, a győztes jutalmazása más demokráciákban is előfordul, a választókerületek átrajzolása a korábbi aránytalanságok miatt alkotmányos kényszer volt stb. Az új választási rendszer alapján zajló megméretésre volt ideje felkészülnie minden szereplőnek, s a balliberálisok technikai értelemben meg is oldották a feladatot. Ha több szavazójuk lett volna, mint a Fidesznek, a rendszer őket jutalmazza, s ők aratnak nagy győzelmet, amit a Bajnai-projekt kezdetekor, 2012 végén Szigetvári Viktor tudományos alaposságú elemzésében kivitelezhetőnek gondolt.

Gyakran elhangzik, hogy többen szavaztak a Fidesz ellen, mint mellette. Ám ami matematikailag összeadható, a politikában nem mindig az. Itt válik világossá, hogy két forduló esetén sem született volna nagyon más eredmény: a Fidesz jelöltjeit csak akkor lehetett volna – matematikailag – legyőzni, ha a baloldal és a Jobbik kölcsönösen visszalép egymás javára. Az aránytalanságról annyit: 1994-ben az MSZP 32 százalékos listás eredménnyel szerezte meg a mandátumok 54 százalékát, az abszolút többséget. Az SZDSZ-szel együtt kétharmados többségű kormányt vezetett Horn Gyula, holott a választók kétharmada ellene szavazott. Mégsem háborgott ezen senki, a gratuláció sem maradt el.

Amúgy csak a tisztán listás választási rendszer arányos, s 1990 óta egyszer sem ilyenben szavaztunk. Minden kormány illegitim lett volna? Ugyan!

A baloldal négy elvesztegetett év után ismét nekifuthat a megújulásnak. Kéretlen tanácsom: ezzel foglalkozzon, ne a választási eredmény kimagyarázásával. A halott lóról le kell szállni. Scheppele asszony nyargalászhat rajta, a kibicnek semmi sem drága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.