A kémgyanú árnyékában

Tegnap kiderült: jóval komolyabb dologról lehet szó, mint ami belefér egy oroszokkal rokonszenvező politikus tevékenységi körébe.

Torkos Matild
2014. 05. 19. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eközben Kovácsnak a kémkedés gyanújának bélyegével a homlokán kell helytállnia a kampányban. Fura helyzet állt elő: ha igazak a vádak, akkora időt adtak neki az egérút kiválasztására, a kámforrá válásra, amekkorát még kémkedéssel gyanúsított ember nem kapott. Sőt, Kovácsnak, mentelmi jogának köszönhetően, még arra is van lehetősége, hogy nevetségessé próbálja tenni az ellene felhozott vádakat. A bizonyítékok komolyságáról ugyanis zárt ülésen győzték meg a nemzetbiztonsági bizottság összes nem jobbikos tagját.

A korábban nyilvánosságért kiáltó Kovács a meghallgatása után meglepő módon igyekezett elmenekülni az újságírók elől. Vagy azért tett így, mert nem akarta államtitoksértés gyanújával megfejelni a kémkedés gyanúját, hiszen a zárt ülésen elhangzottakat mégse cáfolhatja a nyilvánosság előtt. Vagy azért, mert ő is tudja, hogy leleplezték.

Tegnapig kétségeim voltak a kémgyanú megalapozottságát illetően. Hiszen annyi gazdasági, politikai lobbi tevékenysége érhető tetten a brüsszeli testületek munkáján, hogy egy oroszbarát honatya se lóg ki a sorból. Csakhogy tegnap kiderült: jóval komolyabb dologról lehet szó, mint ami belefér egy oroszokkal rokonszenvező politikus tevékenységi körébe.

A fideszes Németh Szilárd szerint például a magyar titkosszolgálatoknak kép- és hangfelvételeik, dokumentumaik vannak arról, hogy „Kovács Béla hírszerzői és kémtevékenységet folytatott, kapcsolatot tartott fenn az orosz szolgálatokkal, és ez a kapcsolat szervezetszerű, illetve konspirált volt”.

Németh a megismert jelentés alapján nemzet- és hazaárulásként értékelte azt, amit Kovács tett. Meggyőzték a bemutatott bizonyítékok Szél Bernadettet, az LMP bizottsági tagját is. Szerinte nem összeesküvés-elméletről van szó, megalapozottak az ügyészség állításai. Úgy véli: az ügy arról szól, miként növekszik az orosz befolyásszerzés Magyarországon. Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke is úgy értékelt: olyan információk vannak az ügyészség kezében, amik bizonyíthatók, ugyanakkor szerinte Kovács esetében „beszervezett kémről nem beszélhetünk”.

Csak a Jobbik elnökét, Vona Gábort nem győzték meg a feltálalt bizonyítékok, ő továbbra is koholt vádakról beszél. Aljas és átlátszó rágalomkampánynak tartja az ügyet, amellyel külföldi nyomásra igyekeznek megroppantani a Jobbikot az európai parlamenti választás előtt.

Elég nehéz elhinni, hogy egy alaptalan rágalomhadjárathoz asszisztálna szinte valamennyi párt, sőt a zárt ülésen képviselt Belügyminisztérium, az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal és a Legfőbb Ügyészség is. Ekkora összeesküvést talán nem rendeznének Kovács Béla miatt 2014-ben demokratikus viszonyok kellős közepette. – Nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél – mondta népi bölcsességgel Szél Bernadett. Ezért szerinte a Jobbik szavazóinak is mérlegelniük kell, kiküldenek-e Brüsszelbe egy olyan embert, akiről nem tudni, kit képvisel.

Szerintünk Vona Gábornak is el kellene gondolkodnia Kovács-ügyben a mielőbbi kárenyhítő lépéseken. Még akkor is ezt tanácsolnám a leköpdösés veszélyét vállalva, ha Morvai Krisztina tréfásnak szánt pamfletjénakállításával szemben, lapunk többi főmunkatársához hasonlóan, nem jártam a moszkvai elitegyetemre. Amúgy Kovács Bélával sem az a baj, hogy oda járt egykor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.