Huszonöt év magány

Fel kell tenni a kérdést a korszakváltó páneurópai piknik után huszonöt évvel: megérte-e?

2014. 08. 20. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arra gondoltunk: a népek asztalánál egyenrangúan foglalhatunk helyet, s amilyen őszinte hittel törekszünk az európai nemzetek közösségébe, a fogadtatás is hasonló lesz. Reményeinket arra alapoztuk, hogy valamit leraktunk az asztalra Németország, ezáltal Európa újraegyesítésének, a kommunista világrend lebontásának ügyében. Mára alább szálltak az igényeink. Realistaként nem vágyunk már azonnal nyugati életszínvonalra, nem bizakodunk gazdasági segítségben, s nem számítunk hálára, főként nem pozitív elbánásra.

Hovatovább annak is örülnénk, ha nem érne bennünket negatív megkülönböztetés. Saját bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy a hála tényleg nem politikai kategória. Csupán korrektséget várunk a nemzetközi mezőnyben, pénzvilágban, semmi mást. Hogy magunk választhassuk meg, liberális vagy polgári konzervatív demokráciát szeretnénk-e megvalósítani. Mert erre mindenképpen jogot szereztünk huszonöt éve és még régebben, az ötvenhatos szabadságharcunk idején hozott áldozatainkkal. Úgy tartják számon: 1956-ban mi vertük az első szöget a kommunista világrend koporsójába.

S milyen érdekes egybecsengés: Helmut Kohl szerint a berlini falból az első téglát Magyarország verte ki. 1989-ben a páneurópai piknik során több száz keletnémet menekült rohanhatott át a határon a szabad világba. S ha már ennyi béklyótörésben, szabadságszerzésben működtünk közre, éppen nekünk ne lenne jogunk a szabadsághoz, hogy az állampolgárok döntésének megfelelően építhessük európai demokráciánkat? Mennyire igazságos, hogy sokszor éppen azok vitatják el ezt tőlünk, akiknek annak idején a legnagyobb segítséget nyújtották az önzetlen magyar emberek? A puhuló diktatúra ugyanis a nyugati tévhiedelmekkel szemben nem főleg reformkommunistákból állt. Kevesen voltak közülük az európai értékrend, a demokratikus átmenet mellett.

Johannes Singhammer, a német parlament alelnöke a soproni konferencián úgy értékelt: a huszonöt évvel ezelőtti piknik napja a nagylelkűség ünnepe, ami a segítőkészséggel párosult. Erre fakasztja rá az epét Michael Roth német szociáldemokrata külügyi államminiszter nyilatkozata, aki szerint kétséges, hogy a mai magyar kormány eléggé ragaszkodna az uniós alapértékekhez. Mi lenne, ha az utóbbi véleményen lévők is nagylelkűséggel ünnepelnének? És legalább az elsősorban a németek számára kiemelkedő jubileumon megállnák, hogy ne mártogassák bennünk a tőrt a rongyosra koptatott bulvárrágalommal.

A német baloldali politikus belegondolhatna: ha nincs akkor a mi kiállásunk, most talán ő sem rágalmazhatna bennünket egy össznémet liberális lapban évezredes keresztény államiságunk, Magyarországot Európába vezető uralkodónk ünnepnapjára időzítve. Orbán Viktor azt mondta az emlékparkban tartott beszélgetésen: lovagias nép vagyunk, ne dörgöljük a németek orra alá, ha kritizálnak minket. Történelmünk során bizonyítottuk: szabadságszerető nép a magyar.

Csak a szabadság rendjében érzi jól magát. Ehhez pedig hozzátartozik: ne érezzék úgy az emberek, hogy mi átvágtuk a vasfüggönyt – a Nyugat meg minket. Hála helyett egy kis korrektség s a szabadsághoz való jog elismerése, ez a kívánságunk. Ha ezt megkapnánk, 1989 után az lenne számunkra a második csodák éve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.