Halászni a zavarosban

Nem hazájukat, hanem az Európai Bizottságot képviselik a biztosok, így teljesen mindegy, hogy melyik ország jelöltje melyik posztot kapja.

2014. 09. 10. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország és Nagy-Britannia befolyásos posztokat kapott az új Európai Bizottságban, újságolja az uniós pénzből működtetett Euronews, amely az előbb felsoroltakat számításba vette. Franciaország lett a nagy nyertes, a gazdaságért és monetáris politikáért felelős biztos pozícióját kapta, amelyhez hozzátették a számunkra annyira ismerős adóügyi és vámügyi portfóliót is. Francois Hollande szerint a döntés Párizs „igényének és kívánságának megfelelően” született, persze nem most, hanem már fél éve. Pierre Moskovici azonban nem feltétlenül sikerember, főleg az otthoni eredményeinek fényében. Franciaország ugyanis nem tudja teljesíteni a legendásan szigorú uniós pénzügyi feltételeket, az államháztartás hiányát 2017-ig biztosan nem tudja a GDP három százaléka alá szorítani, a pénzügyminiszter pedig épp Moskovici volt idén áprilisig.

A német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble már a nyáron azt mondta, neki Moskovicivel semmi baja, de jobb, ha a vitákat lassan lezárják Franciaország államháztartási hiányáról, meg a türelmi idő további hosszabbításáról, mert ezek az ügyek bizonytalanságot okoznak. Moskovici leszögezte, ő nem egy ország vagy egy politikai párt képviselője lesz a bizottságban, bár hozzátette, hogy ő azért francia. Egyértelmű, hogy minden állam a saját biztosát olyan pozícióba akarja juttatni, amely az ország számára lényeges. A biztosok minden brüsszeli körmönfontság ellenére mégis roppant sokat segíthetnek és segítenek hazájuknak, vagy épp ellenkezőleg, kiválóan tudnak ártani is, ha politikai irányultságuk ezt diktálja. Franciaország számára a gazdasági portfólió igazi főnyeremény, London ugyancsak örül a másik gazdasági tárcának – Jonathan Hill a pénzügyi stabilitásért, pénzügyi szolgáltatásokért és a tőkepiaci unióért lesz felelős –, amelyért sokat kardoskodott az eurózónától magát távol tartó Nagy-Britannia.

Németország ugyanakkor csalódott lehet a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztosi poszt miatt, hiszen ők a kereskedelmit akarták, azt viszont a svédek kapták. Navracsics Tibor oktatásért, ifjúságért és kultúráért felelős biztosként lehetőséget kap, hogy megmutassa, az EU nem csak pénzről szól. Jean-Claude Juncker, a bizottság luxemburgi elnöke szerint nincs erősebb vagy gyengébb biztos, csak csapatjátékosok vannak, a bizottság csapatként működik. Ez nyilvánvalóan nem igaz, csakhogy az EU jellemzője az információ elfedése, a gondok bársonyba csomagolása.

A pénzügyi biztos sokkal fontosabb poszt, mint a halászati, de egy ország sem engedheti meg magának, hogy ne csikarja ki magának a legtöbbet, amit a biztosi pozíciója megenged. Ha a jelenlegi európai politikai klíma alapján Magyarország az oktatásért és a fiatalokért lesz felelős, akkor ezen a területen kell a legjobbat nyújtani. A bizottság kialakítása ugyanis egyértelműen lehet, hogy ki melyik európai pártcsaládba tartozik, ki kivel van titkos szövetségben, ki milyen álláspontot képvisel egy-egy fontos kérdésben, de az is, hova járt egyetemre és szereti-e a kutyákat. Lehet ezt kárhoztatni, de értelmetlen. Az Európai Bizottság politikai játszmák eredményeképp alakul ki, politikai üzenetet közvetít. Nem homogén és nem egységes.

De lehetőség, amellyel élni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.