A színfalak mögött

Nem okozott különösebb meglepetést az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága.

2014. 10. 07. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánvalóan igen, de a koreográfiához kellett tartaniuk magukat. Az Európai Parlament legnagyobb frakciói, a jobboldali néppárti és a szocialista csoport megnemtámadási egyezményt kötött a meghallgatások előtt arról, hogy egymás jelöltjeit támogatni fogják. Hasonló háttéralkuk eredményeképpen lett a jobboldali Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság, a baloldali Martin Schulz pedig az Európai Parlament elnöke. A hatalom emberei számára az a lényeg, hogy fenntartsák a status quót, illetve azt a látszatot, hogy az Európai Unióban minden demokratikusan működik. Utóbbinak a bizonyítására volt szükség arra a színjátékra, amelyet európai parlamenti meghallgatásoknak neveznek, de amely tulajdonképpen néhány előre kiválasztott biztosjelölt felesleges vallatásában merül ki. A nyugati nagyhatalmak számára éppen nem túl kedves Magyarország és Nagy-Britannia jelöltjei mindenképpen kedvezőtlen bánásmódra számíthattak, függetlenül szakmai felkészültségüktől. Nem keltett ezért meghökkenést, hogy a brit Jonathan Hillt újabb beszélgetésre hívták vissza, ám ahogy Navracsics Tibor esetében, az ő személyét sem fogják elutasítani, legfeljebb másik portfóliót ajánlanak neki. A francia Pierre Moscovici is minden bizonnyal az Európai Bizottság tagja lesz annak ellenére, hogy a francia költségvetési politika nincs ínyére a konzervatív, néppárti uniós politikusoknak. A kötelező brüsszeli játszma tehát folytatódik, és minden bizonnyal különösebb bonyodalmak nélkül ér véget úgy, hogy közben a szereplőket sem cserélik le, legfeljebb más feladatokat bíznak rájuk. Erre több példát is láthattunk a múltban, tíz éve például Kovács László is hasonló megpróbáltatásokkal szembesült. Nagyon ritkán fordul elő azonban, hogy egy tagállam jelöltjének a kinevezését megakadályozzák, ahhoz például súlyos korrupciós ügyekbe kell belekeverednie.

Ilyesmire azonban idén biztosan nem számíthatunk. Hogy miért? Egész egyszerűen azért, mert ebben a megváltozott politikai környezetben, ahol a szélsőséges nézeteket valló vagy másként gondolkodó pártok egyre erősebbekké válnak, a politikai mainstreamhöz tartozó pártok ideológiájában és gazdaságpolitikájában pedig alig mutatkozik valami különbség, s ez a hasonlóság egyre több választópolgár számára válik nyilvánvalóvá, az európai elit kénytelen rendezni sorait. Céljuk most az, hogy mielőbb létrejöjjön a Juncker vezette bizottság a szocialista–néppárti megállapodásnak megfelelően, s mindeközben kényesen ügyelnek arra, hogy ne látszódjék, mi zajlik a színfalak mögött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.