Más portfóliót javasolnak Navracsicsnak

A kulturális és oktatási bizottság szerint alkalmas EU-biztosnak, ám a testület baloldali többsége más területet adna.

2014. 10. 06. 16:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EP kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas ugyan EU-biztosnak, de a testület nem támogatja, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg a magyar jelölt – közölték a szakbizottság hétfői ülése után.

Az ülésen részt vevő Molnár Csaba, a DK EP-képviselője újságíróknak elmondta, a testület kétszer szavazott. Először 15 igen vokssal, 10 ellenében, 2 tartózkodás mellett megszavazták, hogy Navracsics alkalmas EU-biztosnak. A második szavazás arról szólt, hogy a Jean-Claude Juncker leendő bizottsági elnök által összeállított tárcát megkaphatja-e a magyar jelölt. Itt 14 volt a nemleges és 12 az igenlő szavazatok száma, 1 tartózkodás mellett.

Politikai támadásnak tartja a Navracsics Tiborról szóló uniós döntést a Fidesz kommunikációs igazgatója. Kocsis Máté szerint Navracsics Tibort szakmai alapon nem tudták kikezdeni ezért született ilyen döntés.

 

„Nyilvánvalóan azt nem merték mondani, hogy alkalmatlan, hiszen világosan látszott a biztosi meghallgatáson, hogy Navracsics Tibor felkészült, jó biztosjelölt és jó tagja lenne az Európai Bizottságnak, ez valójában egy politikai támadás, egy felemás döntést kellett hozni, hogy meg is támadják, meg nem is, szakmai alapon semmiképpen nem tudták, ezért született ez a döntés” – fejtette ki a Fidesz kommunikációs igazgatója a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.

Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő azt mondta az ülés után újságíróknak, most Juncker megítélésén múlik, hogy miként lehet továbblépni, vagyis hogy a portfólió eredeti felelősségi területeinek egy részét elveszik-e vagy teljesen más tárcát kínálnak a magyar biztosjelöltnek.

Szerinte Navracsics Tibornak „nem a szakmai teljesítményét értékelték” a szavazáskor. „Nagyon sok kritika politikai jellegű volt az Orbán-kormánnyal és Magyarországgal szemben, és nem a biztos felkészültségével volt kapcsolatos” – tette hozzá a kárpátaljai EP-képviselő, a kulturális és oktatási bizottság tagja.

A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja közleményben reagált a szavazás eredményére. Mint írták, „Navracsics Tibor meghallgatása az Európai Parlamentben egyértelmű siker volt. Az EP illetékes szakbizottságai előtt nyújtott teljesítménye az egyik legjobb volt a biztos-jelöltek között. Navracsics Tibor felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni, alkalmassága mindenki számára világosság vált. Ennek köszönhetően a parlament illetékes bizottságában ülő képviselők többsége Navracsics Tibor jelölését támogatta a bizottság mai ülésén.”

Hozzáteszik: ennek ellenére a „parlamenti szakbizottság baloldali többsége módosítást javasolt a portfólió tartalmát illetően, ahogy ez várhatóan más biztosok esetében is bekövetkezik. A biztosi portfóliók részletes tartalmát illetően a bizottság elnökének kizárólagos hatáskörében van a döntés. Az elmúlt hetek balról értekező pártpolitikai alapú és ideológiai jellegű támadásait is figyelembe véve különösen nagy sikernek tartja a néppárti delegáció, hogy Navracsics Tibort a szakbizottság meggyőző többséggel támogatta.”

A kormány üdvözli, hogy az Európai Parlament szakbizottsága alkalmasnak találta Navracsics Tibort arra, hogy az Európai Bizottság tagja legyen – közölte Kurucz Éva kormányszóvivő. Hangsúlyozta, hogy a brüsszeli meghallgatás is bizonyította, hogy felkészültsége és európai elkötelezettsége messzemenőkig alkalmassá teszik a feladat ellátására. Navracsics Tibor jövőbeni biztosi portfóliójának meghatározása Jean-Claude Juncker hatáskörébe esik – tette hozzá..

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője közleményben gratulált Navracsicsnak. Mint írta, „a mai napon eldőlt, hogy megvan Magyarország új európai uniós biztosa. Kudarcot vallott a szocialisták aknamunkája. A kis baloldali ellenzéki pártok európai uniós képviselői próbálták megakadályozni, hogy Navracsics Tibor európai uniós biztos legyen, de ez nem sikerült.” Hozzátette: a következő hetek európai egyeztetésén el fog dőlni Navracsics is, de az már biztos, hogy ő lesz Magyarország delegáltja az Európai Unió kormányában

Az EP szocialista, liberális és zöldpárti frakciói már hetekkel a meghallgatás előtt jelezték, a volt külgazdasági és külügyminiszter nem számíthat könnyű meghallgatásra és elsősorban nem szakmai felkészültsége alapján fogják értékelni alkalmasságát a pozícióra, hanem a magyarországi politikai helyzet miatti „aggodalmuk” fogja befolyásolni döntésüket.

Ennek ellenére Navracsics higgadtan válaszolt a neki a szerdai meghallgatáson feltett kérdésekre. A magyar biztosjelölt meghallgatásán hitet tett a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, emellett visszautasította, hogy ne lenne elkötelezett európai.

Az MTI birtokába kerültek azok az írásbeli válaszok, amelyeket Navracsics Tibor vasárnap este küldött meg az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának a testület által neki utólag feltett hat kérdésre.

Navracsics Tibor mellett a cseh Vera Jourová és a francia Pierre Moscovici is kapott pótkérdéseket, amelyekre írásban kellett válaszolnia. A brit Jonathan Hillnek nem elég írásban válaszolnia a pótkérdésekre, hanem meg is kell újra jelennie az EP illetékes szakbizottsága előtt. A spanyol Miguel Arias Canete ügyében sem született eddig döntés. Neki nem kell újabb kérdésekre válaszolnia, mert vele szemben az energiaszektorban való érdekeltségei miatt az összeférhetetlenség gyanúja merült fel. Az ő ügyében megvárják a jogi szolgálat szakvéleményét, majd az illetékes szakbizottságok kialakítják az álláspontjukat – egyelőre nem tudni pontosan, mikor.

Szerdán ül össze az EP-ben a bizottsági elnökök értekezlete, ez a testület összegzi először az egyes értékeléseket, majd a következtetéseket továbbítja a frakcióelnökök értekezletének, amely csütörtökön tartja az ülést. Emellett számos más, korábban be nem tervezett tanácskozás is várható, így például a frakcióvezetők és Martin Schulz EP-elnök keddi egyeztetése Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság megválasztott elnökével.

Az MTI brüsszeli tudósítója jól tájékozott uniós forrásból úgy értesült: a biztosjelölti kiválasztási folyamat ismerői azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a Navracsicsnak szánt tárcától elvonják az uniós polgárság felelősségi területét, és átadják azt Frans Timmermansnak, az Európai Bizottság leendő alelnökének. Ebben az esetben a magyar biztos a kultúra, az oktatás és az ifjúságpolitika területéért lehetne felelős. Az AFP francia hírügynökség szintén úgy értesült uniós forrásokból, hogy az uniós polgárság felelősségi területét más biztosnak adná Jean-Claude Juncker. Mindez napokon belül tisztázódhat.

A jog szerint az Európai Parlamentnek és bizottságainak nem áll módjában, hogy egy-egy biztos kinevezését megvétózza, a plenáris ülés egyetlen egyszer szavaz arról, hogy támogatja-e az egész biztosi kollégium kinevezését. Még soha nem volt példa arra, hogy a plenáris ülés leszavazza a biztosi testület kinevezését, vagy akár egy bizottság leszavazzon egy kijelölt biztost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.