Az Európai Parlament a tervek szerint október 22-én szavaz majd az egész Juncker-bizottságról – azaz egyben az egész testületről. Ahhoz a plénumnak nincs joga, hogy egyes biztosjelölteket elutasítson, másokat elfogadjon. Az EP-bizottsági meghallgatások azonban kulcsfontosságúak abból a szempontból, hogy milyen álláspontot alakítsanak ki a képviselők a jelöltekről. Ha súlyos kételyek fogalmazódnak meg egy-egy meghallgatás nyomán, akkor a probléma és a korrekciókérés – a jelöltnek kiosztott biztosi szék módosítására, illetve új jelölés megtételére irányuló javaslat – jelezhető Junckernek, illetve az érintett tagországnak. Az esetleges kételyek nagy része ugyan nyilván szakmai köntösbe öltöztethető, ám a politikai megfontolások soha nem zárhatók ki, lévén az Európai Parlament kifejezetten politikai jellegű testület.
A BruxInfo előzetesében kiemeli, hogy Navracsics Tibor esetében a 31 tagú kulturális és oktatási szakbizottságban többségben vannak a néppártiak és a szocialisták (együtt 17-en), de a többiek meglehetősen heterogén klubot alkotnak, több függetlennel vagy euroszkeptikussal. A biztosjelölt alkalmasságáról ugyanakkor csak abban az esetben szavaz majd a szakbizottság, ha első körben a pártcsoportok koordinátorai nem tudnak zöld ágra vergődni a kérdésben – ez a módszer egyébként újdonság a biztosjelöltek kinevezésében.
Navracsics Tibort szerdán kora este a kulturális mellett az ipari, kutatási és energiaügyi szakbizottság és „csendestársként” a petíciós bizottság hallgatja majd meg. A politikus 15 perces bevezetőjét követően a különböző pártok képviselői összesen 45 kérdést tesznek majd fel, a legtöbbet, 11-et az erőviszonyok alapján éppen a Fidesz–KDNP pártja, az EPP. A kérdések feltevésére maximum 1, a válaszokra pedig 2 perc idő áll majd rendelkezésre.
Bár politikai előélete miatt óhatatlanul bírálatokat von majd magára, Navracsics Tibor sorsa mégis elsősorban attól függ majd, hogy milyen teljesítményt nyújt a szerdai háromórás parlamenti meghallgatáson – írja a BruxInfo. A portál több háttérbeszélgetést is folytatott a biztosjelölti meghallgatás előtt az Európai Parlamentben.