Iránytű

Öt óra, amelyre már legalább öt hónapja készült a magyar politikai elit.

Stier Gábor
2015. 02. 02. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy volt a csalódás, amikor kiderült, hogy a német kancellár mégis tiszteletét teszi Budapesten. Nem maradt más hátra, mint megfordítani a lemezt, s azt szajkózni, Merkel csak azért jön, hogy helyre tegye Orbán Viktort. A kétharmad eleganciájának hiánya és állítólagos oroszbarátsága miatt. Erre persze a másik oldal is kombinálni kezdett, s nagy elánnal kapaszkodott a kancellár minden, számára igazolást jelentő mondatába.

Aztán eljött a nagy nap, s kiderült, amit már előre sejteni lehetett, hogy Angela Merkel nem hagyja magát belerángatni a magyar belpolitika mocsarába. Megtette a szokásos tiszteletköreit, sejtelmes mondataiban pedig mindenki találhat magának kapaszkodót. Ez azonban Berlint már nem igazán érdekli. A kancellár ugyanis azért jött Budapestre, hogy pragmatikusan megerősítse Berlin amúgy is jelentős gazdasági befolyását, védje a német cégek érdekeit. Emellett Magyarország azért fontos a számára, mert frontországként ismét felrajzolta Európa geopolitikai térképére az ukrán válság. Budapest jelentőségét azért még így sem szabad eltúlozni, annyira azonban mégiscsak felértékelődött Berlin szemében, hogy a kancellár néhány órát azért szenteljen az álláspontok egyeztetésére, a hangsúlybeli különbségek tisztázására. Főképp úgy, hogy Merkelt azért szép emlékek kötik Magyarországhoz, Németország pedig máig hálával adózik a negyedszázaddal ezelőtti határnyitásért.

Ez az öt óra Budapest számára kiemelten fontos volt – ennyiben indokolt a látogatást megelőző felfokozott izgalom –, hiszen Berlin hagyományosan iránytűként szolgál a magyar külpolitika számára. Olyan viszonyítási pont Európában, amelyre mindig figyelni kell, s kiemelten érvényes ez a tétel a jelenlegi geopolitikai viharban. Aligha meglepő hát, hogy az ukrán válság és az Oroszországhoz viszonyulás állt a megbeszélések középpontjában. S nemcsak azért, mert a gazdasági növekedés élénkítése és a bevándorlás mellett ezek az Európa jövőjét meghatározó legfőbb kérdések, hanem azért is, mert néhány, valóban könnyen félreérthető kiszólásból sokaknak az a benyomása keletkezhetett, hogy Budapest külön utakon jár.

A német kancellár azonban most személyesen is meggyőződhetett arról, hogy Magyarország nem megy szembe az Európai Unióval, csupán legitim érdekeit követve ápol pragmatikus viszonyt Moszkvával, s ezeket szem előtt tartva támogatott minden, az energiabiztonságát erősítő elképzelést, így a Déli Áramlatot is. Ebből kifolyólag természetesen vannak hangsúlybeli eltérések a két ország álláspontja között, ám mint ez kiderült, a lényegi kérdésekben hasonlóan gondolkodunk. Így sem Berlin, sem pedig Budapest nem szállít fegyvert Ukrajnának, a békés megoldást támogatja, s tárgyalások útján oldaná meg a konfliktust. Ugyanígy mind Merkel, mind pedig Orbán úgy látja, hogy egy versenyképes Európai Unió elképzelhetetlen Oroszország, az orosz energia nélkül. S mivel az európai összefogást talán legfőbb politikai céljának tekintő Merkel szemében meghatározó szempont egy uniós országhoz fűződő kapcsolatrendszerben az egységes kiállás, mindenki konstatálhatta, hogy a cél közös, mégpedig az erős Európa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.