Eggyel feljebb

Úgy tűnik, lassan a hitelminősítők is belátják, az elmúlt évek gazdasági intézkedéseinek hála fenntarthatóbb helyzetbe került Magyarország.

2015. 03. 22. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Standard & Poor’s pénteken javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását. Ezzel a döntéssel az S&P felzárkózott a másik két hitelminősítőhöz, így a Moody’s- és a Fitch-értékeléssel együtt egy fokozattal áll hazánk a befektetésre ajánlott kategória alatt. A tavaszi felülvizsgálat-sorozatban főként ettől a cégtől lehetett javítást várni, pont azért, mert eggyel rosszabb osztályzatra értékelt minket, mint a másik két társaság. A lépés mindenképpen kedvező, még akkor is, ha továbbra is az úgynevezett bóvli kategóriában tartják nyilván az országot.

Abban az elemzők többsége egyetértett, hogy a gazdasági mutatók alapján megérett az idő a változtatásra. Az államháztartás helyzete évek óta stabil, alacsony a költségvetési hiány, az államadósság alakulását kordában tartja a kormány, a fizetési mérleg hosszú ideje többletet mutat, ráadásként tavaly a nemzetközi mezőnyben is kiemelkedően nőtt a gazdaság teljesítménye.

Az S&P kedvezőnek értékelte a devizában számon tartott jelzáloghitelek forintosítását is, amely ellenállóbbá teszi az országot a külső gazdasági sokkoktól. Vélhetően azt sem mellékes tényként vették figyelembe (sőt!), hogy a magyar kormány megígérte a bankadó csökkentését, amely erősítheti a hitelezést.

Korábban a hitelminősítők fenntartásokkal álltak a magyar gazdaságpolitikához, miután nem azokból a receptekből építkezett, amelyeket a nemzetközi szervezetek előszeretettel ajánlanak. A kiszámíthatóságot is hiányolták, és valljuk be: ezen a téren van mit javítani! Akár azzal is, hogy a korábbi évek gyakorlatával szemben a kormány már április végén benyújtja az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetés tervezetét. Ez azért jelenthet előnyt a gazdasági élet szereplőinek, mert hamarabb tisztább képet kaphatnak arról, mire számíthatnak 2016-ban. Felkészülhetnek az esetleges változásokra, idejében tudnak alkalmazkodni az új helyzethez. Ha már itt tartunk, a költségvetés tavaszi tervezése mellett szól, hogy az aktualizált konvergenciaprogramot április végéig kell elküldeni az Európai Bizottságnak. Így lényegében a két dokumentumot már most összhangba lehet hozni egymással.

Térjünk ki arra is, miért probléma, hogy a három nagy – a fenntartások ellenére továbbra is mértékadónak számító – hitelminősítő még nem tartja befektetésre ajánlott országnak hazánkat. Egyebek között azért, mert több alapkezelő emiatt egyáltalán nem üzletelhet magyar állampapírokkal. Ha kikerülnénk a bóvli kategóriából, nőne a pénzügyi mozgástér. Ha ugyanis új szereplőket lehetne bevonni, az ország finanszírozását is olcsóbbá lehetne tenni. Így nem mindegy, mi várható a továbbiakban a hitelminősítő cégektől. Amit már tudunk, az S&P stabil kilátást adott a mostani besoroláshoz. Ebből arra lehet következtetni, hogy a közeljövőben ennél a társaságnál nem várható további felminősítés.

Azaz: az S&P ebben az évben nem emeli befektetőknek ajánlott kategóriába az országot. A másik két hitelminősítő intézettől a piaci elemzők arra számítanak, hogy kedvező irányba javítják hazánk kilátásait. Ez alapján a befektetői kategória legalsó fokára ősszel lehetne fellépni, ám vannak, akik azzal kalkulálnak, hogy ez a döntés a jövő év elejére csúszik át. Ahhoz, hogy érdemi előrelépést hozzon az ország adósbesorolásának javítása, a három hitelminősítőből kettőnek kellene felminősítenie az országot. Erre minden esély megvan, ha tovább csökken hazánk pénzügyi sérülékenysége és tartós marad a növekedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.