Határhelyzet

Nyáron akár félmillió ember is megpróbálhat majd eljutni Afrikából Európába.

Szerető Szabolcs
2015. 06. 07. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajó ahhoz a nemzetközi flottához tartozik, amely a líbiai partok közelében migránsokat mentett a csempészek vízi járműveiről. Ez az egyetlen közlés az Európát célba vevő menekültekkel kapcsolatos hírfolyamból is pontosan érzékelteti, miféle kihívással szembesül az unió és benne a szárazföldi migráció kedvelt útvonalán fekvő Magyarország. A probléma összeurópai, ezért arra kell törekedni, hogy a megoldási javaslat is az legyen. Ami nyilvánvalóan nem az Európai Bizottság által szorgalmazott kvótarendszer lesz, hanem az, amiben a tagállamok vezetői meg tudnak állapodni. Már ha képesek rá.

Álláspontunk szerint a nagyvonalú, liberális menekült-, bevándorláspolitika immár nem járható út Európában. Jelen pillanatban nem elsősorban hazánk – hiszen nem vagyunk célország, ezért (még) nem tartózkodik elviselhetetlen számú migráns nálunk –, hanem Dél- és Nyugat-Európa miatt, ahol sok helyen már-már kezelhetetlen konfliktusok forrása a saját életmódjához ragaszkodó bevándorlótömeg jelenléte. Nem véletlen, hogy nemcsak a magyar miniszterelnök, hanem nyugati kollégái is kimondták már: a multikulturális modell megbukott. Az már a hazai szellemi közeg sivárságát, a fogalmak használatával való tudatos vagy tudatlanságból fakadó visszaélést példázza, hogy némelyek Szent Istvántól kezdve a történelmi Magyarország ezer évét a London egyes kerületeiben az iszlám törvénykezés, a saría megjelenésével járó modern jelenséggel, a multikulturalizmussal rokonítják.

Ha sikerülne közös uniós álláspontot kialakítani az ügyben, Magyarország jelentős segítségre számíthat körvonalazódó terve, a sajtó beszámolói szerint ma könnyen átjárható déli határvonala megerősítésének végrehajtásában. Amerikai módra kerítést nyilván nem építhetünk, de a schengeni határ mégiscsak az illegális bevándorlás megfékezését szolgálná, védelmet nyújtva a többi uniós országnak is. Ideje egész Európának őszintén beszélnie a kérdésről, egyértelmű üzenetet küldve a bebocsáttatásban reménykedőknek: a legszigorúbban vett háborús vagy politikai menedékkérőkön kívül nagy számban nem tud már befogadni migránsokat. Magyarországnak pedig azt kell képviselnie, hogy az unión belüli, honfitársaink százezreit is érintő munkaerő-áramlás ügyét szigorúan elkülönítsék a külső bevándorlásétól.

Sokszor hallani: arra kell törekedni, hogy a bevándorolni szándékozók a lakóhelyükön boldoguljanak. Ez azonban csak akkor több jámbor vagy inkább álszent óhajnál, ha az EU és általában a fejlett országok nagyságrenddel többet áldoznak a világ nyomorultabb felének megsegítésére. Mielőtt persze ezzel megnyugtatnánk háborgó lelkiismeretünket, jó, ha tudjuk: optimális esetben is évtizedeket vesz igénybe ezeknek a térségeknek élhető vidékké tétele. A migráció fő kiváltó oka csak hosszú távon számolható fel. Az erre tett erőfeszítések nélkül a bevándorláspolitika szigorítása csak Európa önzésének, a keresztény értékek újbóli megtagadásának lesz a szimbóluma.

Az ügy komolyságához mérten érdemes szemlélni a bevándorlók ellen felesleges indulatokat gerjesztő, baráti zsebeket tömködő itthoni kormányzati kampányt, illetve az arra válaszul született infantilis plakáttépő ellenzéki akciózást. Cirkusz ez a javából. Konzultáció nélkül is világos, hogy Magyarországnak érdeke a szabályok szigorítása, mert a rajta keresztül az EU-ba érkezőket előbb-utóbb visszaküldik hozzánk a gazdagabb, a saját érdekeiket szívfájdalom nélkül mások rovására is érvényesítő tagállamok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.