Mindenki lop?

Szókimondó Lázár János mondatát a választó továbbgondolja.

Szerető Szabolcs
2015. 10. 08. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Lázár János tegnapi magyarázata szerint nem a saját tapasztalata mondatta vele kedden egy parlamenti bizottsági ülésen azt a kijelentését, amelyre hivatkozva már feljelentések is születnek, a szellemet bajosan lehet a palackba visszazárni. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal érvelt a kormány jó okkal vitatott földprivatizációs tervei mellett, hogy az állami földtulajdont MSZP-kormány alatt a szocialisták, Fidesz-kormány alatt a fideszesek lopják szét. Egyenes beszéd, nincs rajta mit értelmezgetni, árnyalni. – Az állam rossz gazda – mondta egykor a közszolgáltatások privatizációját sürgető neoliberális párt képviseletében Kuncze Gábor, ami kormányzati pozícióból felért egy beismerő vallomással.

Szókimondó Lázár János mondatát a választó továbbgondolja. Egy ugrás eljutni a végkövetkeztetésig: a politika által pozícióhoz juttatott garnitúra szükségképpen tolvajbanda, de legalábbis nem a jó gazda gondosságával felügyeli a rábízott közjavakat. És már rég nem agrárcégeknél, erdőgazdaságoknál járunk, hanem mindenhol, amihez a mindenkori kormánynak, a magyar államnak köze van. Ki csodálkozik azon, ha a Tárki felmérése szerint a magyar lakosság tekintélyes része kiábrándult a demokráciából?

Van azonban itt egy speciális probléma is. 2010-ben a Fidesz– KDNP nemcsak az addigi perspektívátlan gazdaság- és társadalompolitikai kurzus leváltására, az ország aggasztó pénzügyi kitettségének mérséklésére vagy a nemzetpolitikai fordulat végrehajtására kért és kapott példátlan választói felhatalmazást – ezen vállalásait nagyobbrészt teljesítette –, hanem az előző nyolc, illetve húsz év, a társadalmat a politikától fokozatosan elidegenítő kormányzati szemlélet, gyakorlat gyökeres átalakítására is. A jobboldal kétharmados felhatalmazását a szavazók békés forradalmaként értelmezte; ha így van, jogos elvárás például a lefelé tartó korrupciós spirál megszakítása. Ez a jogállam keretei közötti kíméletlen elszámoltatás mellett átlátható döntéshozatalt és tiszta kezű döntéshozói, végrehajtói kar pozícióba kerülését követeli meg a kormányzati, állami szférában. Ki-ki eldöntheti, ez mennyiben valósult meg az elmúlt öt és fél évben. Annak fényében például, hogy a kormány hajlandó lényegében befektetés, valódi hozzáadott érték nélkül eddigi állami monopóliumok tetemes hasznát az általa kiválasztott gazdasági szereplőknek átadni.

Lázár János kijelentése és megannyi keserű tapasztalat azt a látszatot kelti, hogy a versengő politikai csoportok között morális alapon nem érdemes különbséget tenni. Amit erősít, ha a Bajnai Gordonnal összefüggésbe hozható Hajdú-Bét Rt. volt vezérigazgatója a letelepedési kötvények körüli ügyletek egyik, Rogán Antal (!) által támogatott haszonélvezőjeként köszön vissza.

Seszták Miklós fejlesztési miniszter offshore-ügyletekkel terhelt múltja kapcsán lapunk korábban ezt írta (A miniszter lépjen félre!, Csermely Péter, 2014. július 31.): „A jobboldali és a középen álló szavazók nyilván élesen emlékeznek arra a még nem annyira távoli Elmúlt Nyolc Évre. A mostani politikai felállás arra válaszul és annak ellenében jöhetett és jött létre. ( ) A jobboldali és a középen álló választók ugyanis a baloldal általános vélekedésétől eltérően nem birkák, és pontosan tudják, hogy a balliberális rémhuhogások dacára a második Orbán-kormány filozófiája és intézkedései mennyi érzékelhető és értékelhető javulást hoztak az ország és az ő életükbe. De ilyen múltakról nem volt szó. Ilyen múltak abban a Nyolc Évben voltak divatban ”

Nincs fordulat, ma is ezt gondoljuk. A kifogásolt, a közvagyont és közbizalmat pusztító gyakorlaton pedig van, aki képes változtatni. Lázár János nincs egyedül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.