Focisuli

Ha most a testnevelésen belül jön a labdarúgás, jöjjön a többi csapatsportág is.

2015. 11. 08. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez aztán a szenzáció! Olvasom, hogy kötelező iskolai tananyag lesz Orbán Viktor kedvenc sportága, és ha a humántárca elképzelései megvalósulnak, hamarosan akkor is futballozni fog minden járni tudó kis és nagy iskolás, ha botlábú, és jottányi kedve sincsen hozzá. Igazi futballdiktatúra sejlik fel a gúnyos híradás mögül, amelyből kiindulva talán még oda is eljutunk, hogy a diplomához nem nyelvvizsgára, hanem a légstop és a becsúszó szerelés tökéletes kivitelű bemutatására lesz szükség. Persze nem kell a fantáziát ilyen szabad szárnyalásra engedni, hiszen csak arról van szó, hogy a labdarúgás bekerülne a kerettantervbe a csapatsportágak közül elsőként többek között a sakk, a kajak-kenu, a lovaglás, a vitorlázás vagy éppen a kerékpározás mellé, ráadásul nem kötelezően, hanem választható lehetőségként ott, ahol ennek élnek a feltételei.

A kérdés nem az, hogy mit keres a kerettantervben a labdarúgás, hanem az, hogy eddig miért nem volt benne, és miért nincs ott még a kosárlabda vagy a kézilabda sem, ezekkel sokkal élvezhetőbben lehetne tartalmassá tenni a mindennapos testnevelést. Ugyanakkor értem én a gúnyt is, hiszen a futball a jó néhány, milliárdokat felemésztő, feleslegesen fényűző beruházással és az ezzel bántóan szemben álló eredménytelenséggel a politika csataterébe tévedt, a hozzá való viszony manapság már-már politikai állásfoglalást és pozicionálást jelent, ami szomorú, egyben szamárság, ám nem a véletlen műve. És ha ez politikai propaganda része, akkor többet árt a futballnak, mint használ.

Azok a gyerekek, akik négy-hat évesen csillogó szemmel, megindító lelkesedéssel és elképesztő ügyességgel rúgják a térdükig érő labdát az ovis és kisiskolás tornákon, azt sem tudják, mi fán terem a politika, ki a miniszterelnök, és egyáltalán, mit jelent ez a felnőttek világában. Őket magával ragadja a játék hevülete, szépsége, izgalma, és nálunk a sportolni jelentkező gyerekek döntő többségét évtizedek óta a labdarúgás vonzza be a rendszeres edzések világába. Sokan aztán sportágat váltanak, de az a lényeg, hogy ott vannak, mozognak, és ez egy olyan országban, amelyben a felmérések szerint a fiatalok hatvan százalékának a mozgása a számítógép egerének a birizgálásában merül ki, cseppet sem lehet közömbös.

Ha most a testnevelésen belül jön a labdarúgás, jöjjön a többi csapatsportág is, ahol ennek megvan a feltétele. Kell pálya, télen terem, szükség van megfelelő oktatóra, de itt nem szabad szerepet téveszteni: a jövő magyar futball- vagy kosarassztárjait nem az iskolák nevelik majd ki. A lényeg az, hogy a gyerekek megszeressék, tanulják a mozgást, szélesedjen előttük a választék, és aki igazán tehetséges, és kedvet érez a versenysporthoz, az elmegy egy klubhoz, ahol már arra képzett szakemberek kezei között pallérozódva lehetnek a jövő olimpiáinak vagy világbajnokságainak a magyar reménységei. Aki nem jut el idáig, legfeljebb egészséges ember lesz, akinek a mozgás az élete részévé válik, ami nem is kevés. És mert készségről, illetve képességekről van szó, muszáj olyan értékelési rendszert kidolgozni, amely nem büntet, ha valaki nem tudja bal külsővel a hosszú felsőbe csavarni a labdát, hanem arra ösztökél, hogy a gyereknek holnap is kedve legyen sportolni.

Ami pedig a tanterv egyes részeit illeti, nem ártana azokat alaposan átgondolni. Nyolc-tíz éves fiúkat és lányokat taktikával terhelni – Talleyrand-nal élve – több mint bűn, hiba. A gyerekeket az önfeledt játék örömétől megfosztva csak olyan ember tanítja a szervezett védekezést és a tolódást, aki örökre el akarja venni a kedvüket nemcsak a futballtól, hanem magától az élettől is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.