Futballmámor

Az ünnep után következnek a szürke hétköznapok, és ezek bizony nem adnak okot örömre.

2015. 11. 16. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy lengyel sportportál azt írja, hogy Budapest mámoros örömben úszik. Ez talán kissé túlzás, ám az igaz, hogy vasárnap késő este ünneplő emberek százai bukkantak fel a főváros utcáin, a közösségi portálokat elárasztották a boldog bejegyzések, és valamivel fél 11 után az egész országban ezrek, tízezrek ugrottak fel örömükben a karosszékből a televízió előtt. Másnap döbbenetes számmal szembesülhettünk: a Nielsen Közönségmérés alapján 2,578 millió néző kapcsolt az M4-re, hogy kiszurkolja a magyar labdarúgó-válogatott továbbjutását a jövő évi Európa-bajnokságra, és ebben nincsenek benne a kocsmákban drukkoló baráti társaságok.

Régi adósságot törlesztett ezzel a sikerrel a magyar futball. Generációk nőttek fel úgy, hogy a világ- és Európa-bajnokságok nélkülünk zajlottak le, nem élhették át az odatartozás érzését, az érzelmek helyett a kíváncsiság és a játék szeretete ültette őket a képernyő elé. A válogatott jövő nyáron harminc év után tér vissza a nagy nemzetközi tornák világába, amikor az utolsó meccsét játszotta ott 1986. június 9-én, az átkos emlékű mexikói világbajnokságon, a mai szurkolók és a mostani sikert kiharcoló keret tagjainak zöme még meg sem született.

Régi íratlan szabály a sportban, így a labdarúgásban is, hogy győzelemmel és vereséggel legfeljebb a mérkőzés másnapjáig szabad foglalkozni. Gyorsan lejár az öröm és a búslakodás ideje is, mert az új nap felvirradtával csak előre érdemes nézni, jön az új feladat, jön a következő meccs, és arra kell felkészülni, mintha mi sem történt volna, sem az öröm, sem a bánat nem húzhat vissza. Ez most különösen igaz a magyar futballra, amely több sebből vérzik, és ezt egyetlen párharc megnyerése, az Eb-részvétel kiharcolása önmagában nem képes elállítani. A sikert meg kell ünnepelni, örüljünk is most önfeledten, de csak erre a néhány órára feledkezhetünk meg a sportág többi, nagyon is komoly kihívásairól.

Az ünnep után következnek a szürke hétköznapok, és ezek bizony nem adnak okot örömre. A klubcsapataink évek óta feledhető epizódszereplői a kontinentális kupáknak, már a nyár végére elfogynak, kipottyannak a mezőnyből. A bajnoki mérkőzések ritmusa és színvonala bántóan messze lemaradt a nemzetközi átlagtól – márpedig itt kellene felkészülniük az Európa elitjével való találkozásra a számításba vett játékosok többségének –, emiatt a nézőszám lehangolóan alacsony, az utánpótláscsapatok ugyancsak siralmasan szerepelnek a nemzetközi tornákon, pedig a legtöbb pénz éppen a fiatalok futballjába áramlik. Ha az adósságot említettük, akkor nem árt pontosítani, hogy a norvégok kétszeri legyőzésével járó Eb-részvétel csupán törlesztőrészlet, az utóbbi öt évben kapott milliárdok döntő többségét nem a mai válogatottnak, hanem a sportág egészének kell meghálálnia, mi több, igazolnia.

Nagy és helyrehozhatatlan hiba lenne besöpörni a mai siker mögé az összes égető gondot ahelyett, hogy kihasználva a hirtelen támadt futballbarát hangulatot, őszintén szembenéznénk velük, és minél gyorsabban megoldanánk azokat. Bűn lenne a politikától, ha meg akarná lovagolni ezt a sikert, hiszen vasárnap este pártszimpátiától függetlenül ölelkeztek össze a stadionban és a kocsmákban ismeretlen emberek, áldott nálunk az a pillanat, amikor érdektelen, hogy négyévente ki kire szavaz. Kár lenne ezeket a hibákat és bűnöket elkövetni, mert ha megtesszük, alighanem csak villámlátogatást teszünk a kontinens elitjébe. Esélyünk sem lesz ott ragadni, és akkor újabb nemzedékek várhatnának hiába olyan mámoros estékre, mint a vasárnapi volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.