Magyarországról röviden

A tegnapi évértékelés a kormány által a kötelező betelepítési kvóta ellen kezdeményezett népszavazás kampánynyitánya volt.

Szerető Szabolcs
2016. 02. 28. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktornak a menekültválság európai kezelésével kapcsolatban az alapkérdésekben igaza van. A humanitárius megfontolásokra való tekintettel sem érkezhetnek ellenőrizetlenül embertömegek az Európai Unióba a külső határokon keresztül. Bár a közösség tett lépéseket a hatásosabb határvédelem érdekében, a megoldástól messze vagyunk. Így a migrációs nyomás idén is jelentős lesz, ami érintheti Magyarországot, és a miniszterelnök azt is jól látja, hogy a más kultúrájú bevándorlók integrációja nem sikertörténet, néhol párhuzamos társadalmak kialakulásához vezetett Nyugaton.

A tegnapi évértékelés – ahol Orbán Viktor minderről értekezett – a kormány által a kötelező betelepítési kvóta ellen kezdeményezett népszavazás kampánynyitánya volt. Az érvrendszer ismerős, hallani fogjuk még sokszor a következő hónapokban, években (?) is. A miniszterelnök az európai uniós politika formálásának igényével szólalt meg, mindent ennek rendelt alá tegnap délután. Így viszont maga Magyarország szorult a háttérbe a mindennapos problémáival. Ráadásul arról nem esett szó, hogy a bevándorlók egyáltalán nem nálunk akarnak letelepedni, és az unió vezetői – ki rosszallással, ki arrogáns fenyegetőzéssel – lényegében beletörődtek abba, hogy a menedékkérők szétosztásában mi nem veszünk részt. A betelepítés kapcsán mindazonáltal a magyar diplomáciára kemény csörték várnak az unióban. Orbán Viktorral abban is maradéktalanul egyetérthetünk, hogy Magyarországnak a béketáborban a helye, csakhogy ezzel a jámbor kinyilatkoztatással mintha nem lenne összhangban az a harcias, már-már hadüzenetként értelmezhető hangvétel, amivel az EU vezetését támadta.

Bevallom, nem éreztem jól sikerültnek a Monarchiától a Horthy-korszakon át a rendszerváltásig felvázolt történelmi tablót, és a kommunizmus új alakváltozatai elleni küzdelem emlegetését is inkább a múlt kísértetével való kényszeres birkózásnak láttam. A miniszterelnök ezzel szemben joggal idézte fel a 2010-es fordulat utáni évek eredményeit, a költségvetés rendbetételét, az államadósság meredek emelkedésének megállítását vagy a csőd szélére került önkormányzati rendszer adósságának átvállalását. (Ezeket sem tegnap hallottuk először.) Bántóan röviden intézte el a szónok az oktatás és az egészségügy problémáit. Itt éreztem leginkább, hogy a mindent a menekültválság szemüvegén keresztül szemlélő kormányfő mintha egyszerűen elsétálna a magyar valóság mellett. Például egy év után ismét előkerült az új budapesti szuperkórház terve, ám konkrétum erről most sem hangzott el. A tavaly kitüntetett figyelemben részesítendő rétegként emlegetett keményen dolgozó kisemberekről már nem esett szó; bár üzenet jutott nekik is: gyors béremelésben ne reménykedjenek. Orbán Viktor önkritikusan elismerte, hogy a gazdasági növekedés üteme még mindig nem elégséges, a tartóssága pedig nincs biztosítva. A felzárkózás, a polgári berendezkedés megszilárdítása útjában azonban kizárólag külső veszélyt, akadályt – népvándorlás, Brüsszel – lát, a kormányzás javításáról, korrekciójáról ezzel összefüggésben sem esett szó.

Mint a Fidesz múlt év végi kongresszusán, Orbán Viktor most is beszélt a vele együtt indult politikusgeneráció, az őszülő egykori rendszerváltók szerepéről. Ezúttal is világossá tette, hogy nem jött még el az őrségváltás ideje. Kihívót tényleg nem látni a színen. Tudjuk be ennek, hogy ez a beszéd a harcias fordulatok ellenére is nélkülözte a valódi izgalmat, és kevéssé szólt Magyarország polgárairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.