Szorul a hurok

Úgy tűnik, a valóságtól lassan teljesen elszakadnak a vezetők, pedig a társadalom jelez.

Hajdú Péter
2016. 03. 30. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köteles kiadni a Magyar Nemzeti Bank által alapított Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány valamennyi pályázatának adatait – döntött a Kúria. A legfelsőbb bírói fórum határozata ellen fellebbezésnek helye nincs, így a jegybank vezetése már csak abban reménykedhet, hogy az Alkotmánybíróság mai döntése kisegíti a bajból. A taláros testület arról határoz, jogszerű-e az a kutyafuttában meghozott, a köztársasági elnök által az Alkotmánybíróság elé utalt törvény, amely titkossá teszi a jegybank alapítványi költekezését. Ha elkaszálják a jogszabályt, semmi sem menti meg a jegybankot a nyilvánosságtól.

A Kúria mostani döntése még nevetségesebbé teszi azt a szánalmas igyekezetet, amellyel a Fidesz-frakció vezetője – az Országgyűlés fideszes elnöke és a köztársasági elnök véleménye ellenében – próbálta kimagyarázni a megmagyarázhatatlant: hogyan lényegül át a közpénz magánpénzzé a jegybanki alapítványokban.

Régóta folyik a vita arról, hogy a jegybank alapítványaiba helyezett mintegy 260 milliárd forint közpénznek minősül-e, vagy sem. A kormány és a jegybank vezetőin kívül szinte mindenki számára világos, a jegybank kezelésében lévő pénz egyértelműen közpénz, hiszen az állam pénzéről van szó. Úgy tűnik, a kabinet mégis lemond tulajdonosi jogosítványairól: hagyja, hogy a jegybank igazgatósága döntsön, milyen célokra használja fel a nála felhalmozódott közpénzt. Pedig a jegybank korábbi elnöke szerint is a költségvetésben lenne a helye az alapítványoknak utalt százmilliárdoknak. Vagy még inkább a devizahiteleseknél, hiszen ennek az összegnek a jó részét abból nyerte a jegybank, hogy a korábban olcsón vásárolt devizát drágán adta a forintosításkor a kereskedelmi bankoknak.

De hogy valami nincs rendben az átláthatósággal, a közpénzek kezelésével, arra nem csak a jegybanki alapítványok ügye utal. Ahogy azt a Magyar Nemzet korábban kiderítette, az offshore cégeken keresztül árusított letelepedési kötvényeken közel százmilliárd forintot vesztettek az adófizetők. Pedig ez az összeg az államnál is maradhatott volna, s máris meglenne a stadionépítések forrása. Annál is inkább érthetetlen a kormány pálfordulása, mert a 2010-es kampányban, majd a kormányváltás idején azt ígérték, vége a baloldali mutyinak, minden tiszta és átlátható lesz. Ehhez képest sorra hozzák az olyan törvényeket, amelyek a lelkes Fidesz-szavazókban is kétségeket ébresztenek: vajon valóban a közjó érdekében hozták-e azokat? Csak az elmúlt egy hónapban három törvényt vétózott meg a köztársasági elnök, mert komoly kétségek ébredtek benne azok jogszerűségét illetően. Így például a Magyar Posta szerződéseit titkosnak minősítő törvényt, de ebbe a sorba tartozik a nemzeti otthonteremtési közösségekről szóló jogszabály is, amelyet egyetlen vállalatcsoport két cégére szabtak, s amely jelentős állami támogatást, azaz közpénzt biztosít olyan közösségek számára, ahol a befizetéseket semmiféle betét- vagy egyéb biztosítás nem védi.

Sajnálatos, hogy az a kormány, amelynek vezetői negyedszázada a rendszerváltás ikonikus alakjai voltak, az akkor használatos – a polgári szabadságeszmékkel, a piaccal élesen szemben álló – eszközöket veszik elő. Mindent ellenőrizni, központosítani, a közpénzt lehetőleg sajátként kezelni. Úgy tűnik, a valóságtól lassan teljesen elszakadnak a vezetők, pedig a társadalom jelez: egy évvel ezelőtt jelentősen visszaesett a Fidesz népszerűsége, az időközi választásokat is jórészt elveszítik, és még a Fidesz belső köreiben is nagy az elégedetlenség e politikával szemben. S nem lesz mindig migránsválság, hogy azt szítva tereljék el az emberek figyelmét a társadalom és a jövő valódi problémáiról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.