Vidám vasárnap?

Miért pont a kiskereskedelmi szektor sorsa foglalkoztatja ennyire a kormánypolitikusokat?

Facsinay Kinga
2016. 08. 16. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondják, hogy kétszer nem léphetünk ugyanabba a folyóba, mert mindig más helyzetben vagyunk, mint korábban. Úgy látszik azonban, hogy az Orbán-kormányra nem érvényes az efféle ókori bölcsesség: az egyszer már csúfosan leszerepelt vasárnapi boltzár témájának minapi felmelegítése és kaotikus kommunikációja kapcsán bámulatos makacssággal követi el összes korábbi hibáját. A mostani ötletelést – ahogy az eredetit – sem előzte meg az érintett szakmai szervezetekkel folytatott konzultáció, majd a témában összevissza nyilatkozgattak a különböző rendű és rangú fideszes politikusok, végül sietve cáfolták a sajtóban lábra kapott legvadabb híreszteléseket. Az istenadta nép pedig – egyelőre – fellélegezhet. Most éppen úgy fest, hogy annak a sajtóértesülésnek, miszerint korlátozzák a 400 négyzetméter alapterületnél nagyobb üzletek vasárnapi nyitva tartását azzal, hogy különadót vetnének ki a délutáni forgalomra, még sincs alapja. Vagy legalábbis érkeztek cáfolatok.

Tagadhatatlan azonban, hogy a kormány nem akarja elismerni vereségét. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője azt vetette fel, hogy az üzletek évente csak hat vasárnapra hívhassanak be dolgozókat, és az erre következő szombatot ki kelljen adniuk szabadnapnak. A vasárnapi zárva tartás élharcosának számító KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter pedig arról beszélt, hogy ne egy, hanem két szabad vasárnapja legyen a dolgozóknak, valamint szabályoznák azt is, hogy a hét utolsó napján nyolc óránál tovább ne lehessen benn tartani az alkalmazottakat. Érdekes módon azt viszont nem tartotta fontosnak, hogy emeljék vissza 100 százalékra a vasárnapi boltzár áprilisi eltörlése után 50 százalékra visszaállt bérpótlékot (ezt az MSZP kezdeményezi majd törvényjavaslatában). Holott a kereszténydemokraták kommunikációjának lényege, hogy szívügyüknek tartják a kereskedelmi dolgozók érdekeit.

Egyébként épp ez a legérthetetlenebb: miért pont a kiskereskedelmi szektor sorsa foglalkoztatja ennyire a kormánypolitikusokat? Éppúgy a hétvégén is dolgozniuk kell az orvosoknak, az ápolóknak, a pincéreknek, a tűzoltóknak, a rendőröknek, a mentőknek, a vasutasoknak, a villamos- vagy a buszsofőröknek, és még sorolhatnánk a hasonló foglalkozásokat. Mégsem akar a kormány beavatkozni e szakmák meglévő viszonyaiba azzal az felkiáltással, hogy az anyáknak jogukban áll a családjukkal elkölteni a vasárnapi ebédet.

Persze a Fidesz végső érvként mindig a hazai kis boltok támogatásának szándékával takarózik. Ezzel egyet is lehetne érteni: hiába lett például a kormány stratégiai partnere a brit Tesco, attól még Svájcban adózik inkább, és becslések szerint ezzel a húzásával tavaly hárommilliárd forint bevételtől fosztotta meg a magyar költségvetést. A multinacionális láncok átlátszóan diszkriminatív büntetésénél azonban – amit Brüsszel jó eséllyel elmeszelne – vannak jobb módszerek is a magyar vállalkozások támogatására. A szakma szerint külföldön például kedvezményes hitelekkel, közös beszerzési bázisok, logisztikai központok kiépítésével segítik a hazai kis boltokat. Az ágazatnak amúgy is most a munkaerőhiány a legégetőbb problémája, ezen pedig nem segítenek a kormány képtelen ötletei.

Hacsak nem az a valódi cél, hogy ezzel a hadművelettel tereljék el a figyelmet a Fidesz körüli sorozatos korrupciógyanús botrányokról. Így a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető – egyben „feltaláló” – Rogán Antal vagy a fideszes Mengyi Roland ügyeiről, netán Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos és köre szédületes gyarapodásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.