9/11 után

Tizenöt éve már, hogy megtörtént a terrortámadás, amely megváltoztatta az emberiség gondolkodását.

Lukács Csaba
2016. 09. 11. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt éve már, hogy megtörtént a terrortámadás, amely túlzás nélkül megváltoztatta az emberiség gondolkodását. Azóta tudjuk, hogy bárhol bármi megtörténhet, sehol nem vagyunk teljes biztonságban – legyünk egy templomban Franciaországban, étteremben Bangkokban, vagy éppen a tunéziai plázson. Ma már nem tervezünk úgy szabadságot, hogy ne gondolkodjunk el azon, a pihenésre kinézett országban mekkora a kockázata a támadásnak, de akadnak emberek, akik a budapesti metróba sem mennek le szívesen, vagy éppen nagy ívben elkerülik a tömegrendezvényeket, annyira félnek az esetleges merénylettől. Még akkor is, ha Magyarország – egyelőre – nem célországa a nemzetközi terrorizmusnak.

2001. szeptember 11-én gyakorlatilag élő adásban láthattuk az utasszállító repülőgépekkel elkövetett támadást a New York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyai ellen, és értesültünk arról is, hogy egy harmadik gép becsapódott a Pentagon épületébe, egy negyedik pedig – talán az utasok lázadása, esetleg az amerikai légierő lőparancsa nyomán – a földbe csapódott Shanksville mellett. Az egész világon közvetített terrortámadásban közel háromezren haltak meg, a sebesültek száma meghaladta a hatezret. Sokunk retinájába beleégett a felhőkarcolóból kiugró emberek látványa és a tompa puffanás hangja a zuhanás végén – a toronyházak felső emeletein ragadt emberek a tűzhalál elől vetették magukat a mélybe.

Szeptember 11-én Amerika sérthetetlenségének mítosza omlott össze. Nem kellett három évet sem várni, hogy a gyanútlan tömeget érintő terror Európába is megérkezzen: a madridi Atocha pályaudvaron 2004 márciusában összesen tíz bomba robbant négy szerelvényen, ennek következtében 191-en haltak meg, és több mint kétezren sérültek. Beszláni túszejtés az iskolában, londoni metrómerénylet, mumbai szállodatámadás következett a sorban, amely szinte végtelennek látszik – azóta túlzás nélkül a hétköznapok része lett a borzalom. Ma már különösen kegyetlennek vagy hatékonynak kell lenni ahhoz, hogy az olvasó felkapja a fejét és a világsajtó napokig foglalkozzon az esettel.

Például miséző pap torkát kell elvágni, mint legutóbb Franciaországban, vagy cikcakkban vezetett teherautóval vadászni a tűzijátékot néző nizzaiakat. A terroristák nem félnek emelni a tétet, mert a céljuk tizenöt esztendeje nem változott: a nagy nyilvánosságot kapó borzalmak révén félelmet gerjesszenek az egész világon. És lehetőséget adjanak a politikusoknak a médiaszereplésre: 9/11 emléke és a terrorizmus az épp zajló amerikai elnökválasztási kampány egyik fontos témája, de nálunk is megtalálta a módját annak a kormánypárt, hogy a tragikus évforduló kapcsán az októberi kvótanépszavazáson való részvételre buzdítson.

Felsorolni is nehéz volna, mi minden változott meg az elmúlt másfél évtizedben a 9/11 hatására. Nemcsak a repülőgépek pilótafülkéjének ajtaját erősítették meg (a sors iróniája, hogy emiatt tudott sírba vinni tavaly százötven embert a Germanwings depressziós másodpilótája), hanem az élet számtalan területén történtek gyökeres változások. Bonyolultabb és macerásabb lett az életünk, és a terrorveszélyre hivatkozva a hatóságok is jóval több mindent tudhatnak meg rólunk, mint korábban. Ezzel persze jobban vissza is lehet élni, miközben a veszély és a kockázat nem lett kevesebb.

Hiába, így megy ez: mindig az ártatlan jár rosszabbul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.