Elpuskázott diplomácia

Fájó ponton szúrt oda a hét közepén a magyar kormánynak a The Washington Post.

György Zsombor
2017. 05. 04. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fájó ponton szúrt oda a hét közepén a magyar kormánynak a The Washington Post. Cikkük öt pontban foglalja össze, miként kellene megfékezni Magyarországot, mielőtt végleg az autoritarizmusba zuhan. Az írás három fő apropója a Freedom House jelentése – amely szerint a magyar sajtónál már a román, a bolgár és a tunéziai is szabadabb –, valamint a civil szervezetek és a CEU ellen indított kormányzati lépéssorozat. A nyitás önmagában nem meglepő, a folytatás, azon belül is az általunk most utolsónak hagyott pont annál érdekesebb. A lap felveti, tapasztalt nagykövetet kell Budapestre küldeni – szemben az előző tévés producerrel –; Trump elnöknek nyilvánvalóvá kell tennie, hogy nem szívesen látja Orbánt a Fehér Házban; vízumtilalmakat kell kivetni azokra, akik a CEU- és a civiltörvény megalkotásában részt vettek; Washingtonnak sürgetnie kell továbbá az EU-t, hogy figyeljen jobban a magyar miniszterelnökre.

Láttunk, olvastunk már hasonlót, ami azonban azt a bizonyos utoljára hagyott felvetést illeti, az már keményebb dió. Ez pedig a katonai együttműködés ügye, amelynek átmeneti visszafogását sürgette a lap. Fontos kérdés ez, fontosabb, mint amilyennek elsőre tűnik. A védelmi, illetve műveleti-missziós együttműködés területét a politikai csaták eddig ugyanis nem érintették, sőt dúlhatott akármilyen intenzitású vita a felek között, azt mindig mindenki elismerte, hogy katonai téren nincs probléma. Irak, Balkán, Afganisztán, most megint Irak, csak hogy az együttműködés fő területeit említsük, idetartoznak még a magyar légierőre időről időre ráháruló baltikumi feladatok és az amerikaiaknak a mieinkkel közös, gyakran magyarországi hadgyakorlatai. Az időzítés sem akármilyen, a katonai együttműködés visszafogását is sürgető írás épp az iraki kontingensünk 150-ről 200 fősre bővítéséről szóló parlamenti vitanap előtt jelent meg. Ez mindenképpen kínos, és ha Trump környezetében nyitott fülekre talál az ötlet, az szintlépés a kétoldalú kapcsolatokban – lefelé.

A hazai közvéleményben a legerősebb hang a missziók kapcsán az, hogy katonáinkat nem szabad háborús veszélynek kitenni, sem hazánkat a növekvő terrorfenyegetettségnek, háborúzgasson csak Amerika egymaga, ha nagyon akar. Csakhogy a képet árnyalja, hogy katonáink döntő többsége semmilyen harci műveletben nem vesz részt, a feladat főként kiképzésre, őrző-védő és csapatkísérő tevékenységekre korlátozódik, ráadásul biztonságosnak számító terepen. A kockázat és a kiszámíthatatlanság persze minden küldetés esetében fennáll, ezt a misszióra vállalkozó katonák is tudják. Jogos viszont az ellenzék azon kérdése, mit takar pontosan a mostani határozati javaslatban szereplő „katonai segítségnyújtás” kifejezés, ennél pontosabb definiálásra van szükség.

Fontos beszélni még arról, hogy vékonyka haderőnk igazán ütőképes részét azok alkotják, akiknek vannak valós – ha nem is harctéri – műveleti tapasztalataik. Ami pedig legfőbb érvként szolgálhat a szerepvállalások mellett, az éppen a kívülről nehezen felmérhető diplomáciai jelentőség. Aki jelen van terepen, méghozzá érzékelhető erővel, annak súlya van a nemzetközi érdekérvényesítésben is, aki kimarad, azt egész egyszerűen nem veszik komolyan. Térségünk más államai is igyekeznek minél inkább kitölteni a pénzügyi keretek adta teret, és gyakorlatba ültetni a katonai együttműködést.

Trump elnök a NATO tagországaitól a védelmi kiadások növelését kérte; a mostani egy százalék körüli szintről hazánk is elindult az elvárt két százalék felé. Az orosz ügyleteinken és az iráni külön atomalkunkon azonban biztosan nem fognak túllépni a nyugati szövetségesek, az egy fenékkel két lovat megülni megoldás ezen a téren nem működik. Ez nagyban bizalmi kérdés. Akárhogy is, a diplomáciai viszály, a demokráciavita nagyon könnyen elérheti már a katonai együttműködés területét is, és ez nagy baj. A miniszterelnök szereti azt a szófordulatot, hogy érzi a puskapor szagát a levegőben, s a helyzet az, hogy most már érezheti is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.