Bitangok

Túl jó ez a dramaturgia, túlságosan ki van találva. Vannak emblematikus történések, amelyekről azonnal pontosan tudjuk, hogy kezdőpontjai olyan folyamatoknak, amelyektől minimum négy évig szenvedni fogunk.

Körmendy Zsuzsanna
2014. 05. 07. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túl jó ez a dramaturgia, túlságosan ki van találva. Vannak emblematikus történések, amelyekről azonnal pontosan tudjuk, hogy kezdőpontjai olyan folyamatoknak, amelyektől minimum négy évig szenvedni fogunk. Egy megalakuló Országgyűlés, akkor is, ha az a hetedik, önmagában szimbolikus értékű. Ha erre más szimbólumok is rárakódnak, mint a guanó, keményen, vastagon, akkor az azt jelenti, hogy vagy azonnal lekaparjuk a guanót, vagy szagolni fogjuk négy évig.

A tegnapi heccmester kétségkívül Gaudi-Nagy Tamás volt, aki sok egyéb mellett azzal tette ismertté a nevét, hogy kidobta az uniós zászlót a Parlament ablakából. Bizonyára oka van annak, hogy nem tudott várni a földtörvény miatti tüntetéssel egy fél napot sem. Ahogy annak is, hogy pont egy határon túli magyart kellett lehazaárulóznia, éppen azt, aki Joseph Daul mellett a Fidesz választási nagygyűlésének egyik meghívott szónoka volt: Pásztor Istvánt. Nehéz szabadulni attól a gondolattól, hogy van összefüggés a vajdasági képviselő lehazaárulózása és aközött, hogy bizony a várakozásokkal ellentétben nagyon kevés szavazatot kapott április 6-án a Jobbik a határon túliaktól. Persze, tudjuk, a Jobbik elhatárolódott Gaudi-Nagytól, hangsúlyozva, hogy már nem képviselőjük, de a dolog mégsem ilyen egyszerű abban az esetben, ha valaki túl sokáig és az első vonalban demonstrált egy pártot hosszú éveken át. Elképzelhető, hogy a Jobbik arculatot akar váltani, és ezért le kell vakarnia magáról a legszélsőségesebbeket, de aki még emlékszik a Piroska és a farkasra, benne a gyanúsan nagy fülű, Árpád-sávos főkötőjét mélyen a szemébe húzó nagymamára az ágyban, az nem hatódik meg attól, hogy a Jobbik ma már szentmisére és protestáns áhítatra jár.

Jó lenne, ha végre megtanulná a szélsőjobb, hogy beteg dolog radikálisabbnak lenni a határon túli magyarok ügyében maguknál a határon túliaknál. Föl lehet vetni, hogy megfelelő-e a magyarság autonómiaigényének a képviselete a Vajdaságban, de így megalázni a képviselőjüket, aztán másnap a tévében lámpavasra küldeni: ez őserdei stílus. Rendőr néhány hírforrás szerint akadt a helyszínen, csak nem lépett közbe. Pásztor István viszont a nyilatkozatában hiányolta a rendezvény rendőri biztosítását. (Ő még nem ismeri a hazai rendőrségi módit: végül is ez nem melegtüntetés volt, és nem is az élet menete.) Az a kisebbik baj, hogy nem volt rendőr a közelben. A nagyobbik baj az, hogy a politikus közeléből senki nem rántotta félre egy határozott mozdulattal a köpdösőt. Semmi közünk ahhoz, hogy a frusztrált Gaudi-Nagy miként ittasul meg saját kierősített hangjától a Kossuth téren. De ahhoz igenis közünk van, hogy ilyen ember ne lehessen hangadó a közéletben. Még jobb lenne, ha az ügyvédi kamara is kizárná tagjai közül. Könnyű osztani az észt a Kossuth térről, Gaudi-Nagy nem a Vajdaságban él, szomszédai sem szerbek. Nem kell előttük az emberségét bizonyítania, a különböző nemzetiségűekkel való együttéléshez való képességéről sem kell naponta számot adnia.

Az ügy gyomorforgató, és messze túlmutat önmagán. Ha pálcát törtünk Mesterházy fölött, amiért az MSZP-kampány nagygyűlésén nem utasította vissza a felcsúti polgármesternek „Kötelet!” bekiabálót, akkor ugyanúgy elítélendő a vajdasági politikust lámpavasra küldő Gaudi-Nagy Tamás. Aki elveszíti az önuralmát, ne vállaljon közéleti szerepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.