Egyetlen negyed alatt lerendeztük az oroszokat

Ellenállhatatlan, 6-0-s kezdés után nem volt kérdés, melyik csapatnak van helye az elődöntőben: 14-5-re győztek a mieink.

Gabay Balázs
2017. 07. 25. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Gól, góóóóóóól, mekkora gól! Vári!” Sokunknak beleégett az emlékezetébe Knézy Jenő üvöltése a sydney-i férfivízilabda olimpiai döntő első negyedének végén, amikor a ma már sportvezetőként dolgozó óriás termetű Doki, vagyis Vári Attila akkora csavargóllal terhelte meg Makszimov kapus hálóját, hogy az majd szétszakadt. Úgy hiszem, kedd este mindenki elfogadott volna egy 13-6-os eredményt az orosz válogatott ellen, tizenhét éve már-már megalázó könnyedséggel léptük le a fináléban az ellenfelet.

Ilyen laza kikapcsolódásra csak azok számíthattak, akik nem követték Liszunovék eddigi vb-mérkőzéseit. Oroszország a japánok elleni fölényes győzelemmel melegített a csoportban, majd szűken kikapott a horvátoktól – hárommal is vezettek az olimpiai és vb-ezüstérmes ellen –, végül a harmatos amerikaiak is két vállra fektették őket. A nyolcaddöntőben viszont magabiztos játékkal, habár csak egy góllal múlták felül a spanyolokat, így a karjainkba futottak.

A mieink megpróbálták kitörölni memóriájukból az olasz meccsen tapasztalt, agyonszidott játékvezetői felfogást, és a vízilabdára összpontosítani, amit bölcsen tettek. Ugyanis hiába nem jártak tíz éve nyolc között világbajnokságon az oroszok, tagbaszakadt játékosaik erőpólójára fel kellett készülni. A világligában legfeljebb a japán, az ausztrál vagy a kazah csapattal tudtak éles meccset vívni, de egyértelműen feljövőben vannak, a 2000-es évek eleje óta az áttörésre várnak. Akkoriban olimpiai ezüst- és bronzérmet, vb-bronzot akasztottak a nyakukba. Mondjuk olyan játékosokkal, mint Marat Zakirov vagy Szergej Jevsztyignyejev, másnak sem lett volna nehéz dolga. Előbbi fancsali képpel távozhatott a Margitszigetről 2001-ben, a hazai rendezésű Eb-n a negyeddöntőben búcsúztattuk csapatát, most segédedzőként volt jelen. Utóbbi – játékosként vb-bronzérmes – szövetségi kapitányként.

Érdekes volt látni, hogy pont a negyeddöntőn maradt talán a legtöbb üres szék a Hajós Alfréd uszodában az eddigi magyar meccsek sorában, mondjuk a Duna Arénában az úszóink komoly csáberőt jelentettek a drukkerek számára. Utóbb kiderült, vagy a büfében ragadtak a magyar szurkolók, vagy a beengedésnél lehetett gond.

A válogatottat viszont semmi sem zavarta. Mintha céllövöldében jártak volna a mieink: Hosnyánszky, majd Varga Dénes, végül Manhercz. Az oroszok, mire felocsúdtak, 3-0-ra égtek, de ez csak a kezdet volt – számunkra. 6-0-nál már Nagajev is érezte, hogy ennek fele sem tréfa, cimbalomszögből szépített, de addigra a lényegi kérdés már eldőlt: a hazai csapat jut az elődöntőbe. A szemben álló felek nem voltak egy súlycsoportban, ráadásul amíg nekünk minden sikerült a kapu előtt, odaát Nagy Viktor falként magasodott, kilenc védése volt a szünetig. A nagy bombázóktól, Holodtól, Merkulovtól hiába tartottunk. A harmadik negyedtől elkezdhettünk gyakorolni a görögök ellen, akik komoly meglepetésre kiejtették Montenegrót a nyolc között (12-7).

A gólversenyt holtversenyben Varga és Hosnyánszky is négy találattal zárta; a mérkőzést Magyarország 14-5-re nyerte, ezzel bejutott a csütörtöki elődöntőbe.

Magyarország–Oroszország 14-5 (5-0, 3-1, 3-3, 3-1)
góldobók: Varga, Hosnyánszky 4-4, Manhercz 3, Vámos 2, Hárai 1, illetve Bugajcsuk 2, Nagajev, Gyerevjankin, Liszunov 1-1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.