Deák András Oroszország-szakértő szerint eddig sem hozott sok eredményt, és önmagában nem is mozdíthatja elő hatékonyan a bebörtönzött Julija Timosenko ügyét az, hogy több európai politikus bojkottálja a júniusi közös lengyel–ukrán rendezésű futball-Európa-bajnokságot és a jaltai elnöki csúcsot.
Az ukrán államfő számára nincs jó forgatókönyv a helyzetből való kijutásra – vélekedik a Timosenko-ügyről a Vedomosztyi című orosz napilap kommentátora.
Az elmúlt napok legfrissebb történéseit a témával kapcsolatban itt olvashatja.
A szlovák és a lengyel államfő a jaltai csúcstalálkozóról a visegrádi négyek államfői szintű találkozóját lezáró sajtóértekezleten beszélt a magas-tátrai Csorba-tónál vasárnap. „Én elmegyek a találkozóra, hacsak nem döntenek úgy, hogy mégsem tartják meg, mert meggyőződésem, hogy Szlovákia, Ukrajna szomszédjaként, nem kerülgetheti, hogy nyitott párbeszédet folytasson Kijevvel” – szögezte le Ivan Gasparovič.
A lengyel államfő a sajtóértekezleten megerősítette: a jaltai konferencia esetében hasonló állásponton van, mint szlovák partnere. „Mindnyájunknak megvan a saját nézetünk a kérdésről, és én arra készülök, hogy részt veszek a találkozón. Mi nem parancsolhatjuk meg Ukrajnának, hogy mit tegyen, de azért kell ott lennünk Jaltában, hogy valamit tanácsolhassunk nekik, vagy nyomást gyakoroljunk rájuk” – mutatott rá Bronisław Komorowski.
Václav Klaus cseh államfő – aki már korábban közölte: nem vesz részt a közép-európai államelnökök jövő heti találkozóján – a sajtóértekezleten nem kívánta kommentálni lengyel és szlovák partnerének bejelentését. „Csehország nem szomszédja Ukrajnának, ezért kicsit más a nézőpontja” – szögezte le.
Magyarországot a találkozón Balogh Csaba pozsonyi nagykövet képviselte, mivel a jelenlegi közjogi helyzet miatt magyar államfő nem vehetett részt az eseményen, tájékoztatta korábban a külügyi tárca sajtóosztálya az MTI-t, utalva Áder János megválasztott államfő hivatali beiktatásának a jövő héten esedékes időpontjára.
A négy év után ismét Szlovákiában megrendezett V4-es csúcstalálkozó témái között olyan kérdések is szerepeltek, mint a tagországoknak a májusi chicagói NATO-csúcstalálkozóján képviselendő álláspontja, a visegrádi térség regionális identitásának megerősítése, valamint az idegenforgalom terén megvalósítható együttműködés fejlesztése.
Svájc fogadná Timosenkót
Svájc kész gyógykezelésre fogadni a súlyos gerincbántalmaktól szenvedő volt ukrán kormányfőt, akit a harkivi női börtönben őriznek – jelentette be Didier Burkhalter svájci külügyminiszter. „Ha az Európai Unió, Németország és Ukrajna beleegyezik, készek vagyunk egyrészt közvetítői szerepet vállalni, másrészt pedig segítséget nyújtani” – mondta a miniszter a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilapnak.
Burkhalter kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Timosenko-ügy miatt megérné bojkottálni a labdarúgó-Eb-t. „Nem gondolom, hogy bojkottal való fenyegetőzés segítene ebben a helyzetben” – mondta, hozzátéve hogy a svájci kormány képviselője a terveknek megfelelően jelen lesz Lengyelország és Ukrajna által közösen szervezett Európa-bajnokságon.
Timosenko lánya, Jevhenyija az Österreich című újságnak azt mondta, aggódik az anyja életétéért. A lapnak arra a kérdésére, hogy folytatja-e Timosenko az április 20-án elkezdett éhségsztrájkot, kijelentette: „Igen, ezt tervezi. Folytatni fogja a tiltakozást, minden következményével együtt, amíg nem születik döntés. Ez a szándéka, és ezért aggódom. Féltem az anyám életét.”
„Merkel röviddel az esetleges utazás előtt dönt majd”
Tévesnek nevezte Steffen Seibert német kormányszóvivő a Der Spiegel című hírmagazin vasárnap közölt értesülését, amely szerint Angela Merkel kancellár azt javasolja, hogy az Európai Unió valamennyi tagországának állam- és kormányfője bojkottálja az Európa-bajnokság ukrajnai rendezvényeit, ha nem engedik szabadon Timosenkót. Merkel röviddel az esetleges utazás előtt dönt majd arról, hogy ellátogat-e Ukrajnába az Eb ideje alatt – tette hozzá.
Mint ismert, Ukrajna gazdasági következményekkel fenyegette meg Németországot a bebörtönzött ukrán ellenzéki politikus ügye, illetve a labdarúgó-Európa-bajnokság ukrajnai rendezvényeinek esetleges bojkottja miatt Berlinnel kialakult vitájában.
A hetilap vasárnap megjelent számában közölt beszámoló szerint a berlini vezetés úgy látja, hogy az uniós szintű bojkott kilátása nagyobb hatást fejthet ki Kijevre, mint a tagországok egyéni lépései. Az Eb-t Ukrajnával közösen rendező Lengyelország azonban kifogásolja a német kezdeményezést. Varsó szerint fenn kell tartani a kapcsolatot az ukrán vezetéssel, Donald Tusk miniszterelnök már közölte is Merkellel, hogy elutasítja a bojkottot – írta a Der Spiegel.
Előzőleg az Európai Bizottság Timosenko bebörtönzése miatt úgy döntött, hogy testületileg távol marad az Eb ukrajnai rendezvényeitől, tíz államfő pedig az üggyel összefüggésben jelezte, hogy nem vesz részt a közép-európai államfők május közepére tervezett jaltai csúcstalálkozóján.
Timosenkót, Viktor Janukovics elnök legfőbb politikai ellenlábasát egy kijevi bíróság októberben hétévi börtönbüntetésre ítélte az 2009-es orosz–ukrán gázárszerződések megkötésekor kormányfőként elkövetett hivatali visszaélés vádjával. Az 51 éves politikus súlyos porckorong-bántalmakkal küszködik. Ügyvédje szerint a napokban bántalmazták, amikor akarata ellenére kórházba szállították. Ukrán illetékesek ezt tagadták.