A cég Tetra nevű mobilkommunikációs rendszeréről van szó, amelyet a hadseregek, rendőrségek, mentők, tűzoltók használnak, de gazdasági társaságok és más szervezetek is.
A l'Espresso szerint a Szíriának eladott változat kettős felhasználási célú – polgári és katonai –, a Finmeccanica viszont azt állította közleményében, hogy kizárólag civil – segélyhívó – használatra készült változatot adtak el a közel-keleti országnak teljesen legálisan, és még a szíriai felkelés tavalyi kitörése előtt. A l'Espresso a Wikileaks által kiszivárogtatott e-mailekből úgy tudja, hogy az arab ország eredetileg, 2008-ban 40 millió euró értékben írt alá adásvételi szerződést a céggel, de tavaly, a konfliktus kitörése után bővítette a rendelést, és az olasz vállalat mérnökei még idén februárban is jártak Damaszkuszban, hogy megtanítsák egy helyi cég technikusainak a rendszer használatát helikopterterminálokon. A lap nem írt arról, hogy a helikopterek katonaiak vagy polgáriak voltak-e.
Az Európai Unió büntetőintézkedéseket tart érvényben Szíria ellen a felkelés vérbe fojtása miatt.
Kevesebb lehet a megfigyelő
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt fogja javasolni a Biztonsági Tanácsnak, hogy ideiglenesen az eddiginél kisebb létszámú legyen a szíriai fegyvertelen katonai megfigyelő misszió, de azonos maradjon a mandátuma – közölték csütörtökön nevük elhallgatását kérő diplomaták.
E mögött az az elképzelés áll, hogy a misszió (UNSMIS) ne a nem létező tűzszünet betartását felügyelje elsősorban, hanem támogassa a politikai megoldást segítő erőfeszítéseket. Ban Ki Mun ajánlásai a UNSMIS lehetséges formáiról szóló jelentésében szerepelnek, amelyet a főtitkár pénteken nyújt be a BT-nek. A testületnek a misszió lejártáig, július 20-áig kell döntenie. Várhatóan jövő szerdán kezdi el tárgyalni a kérdést.
A mintegy száztagú misszió az egyre veszélyesebbé váló biztonsági helyzet miatt szakította meg tevékenységét június 15-én. Az UNSMIS vezetője, Robert Mood tábornok csütörtökön Damaszkuszban bejelentette, hogy a folytatódó erőszak ellenére a jövő héttől folytatják munkájukat. Ban Ki Mun hosszú távú javaslatai között van olyan is, amely 300 főre emelné a misszió létszámát, és felfegyverezné, de olyan is, amelyik teljesen megszüntetné az UNSMIS-t.
Erőszak
Szerdán a francia és a brit külügyminiszter közölte: Franciaország és Nagy-Britannia is kész újabb intézkedéseket kezdeményezni az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ha a szombaton Genfben elfogadott megállapodás nem eredményezi az erőszak gyors leállítását Szíriában.
Bassár el-Aszad ugyancsak szerdán a szíriai rendszerellenes felkelők támogatásával vádolta Törökországot. A török–szír konfliktusról bővebben itt olvashat.