Sarah Harrison, a korábban több százezer amerikai diplomáciai sürgönyt kiszivárogtató internetes oldal szóvivője csütörtökön egy londoni sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szóban forgó elektronikus leveleket 2006 augusztusa és 2012 márciusa között írták.
„Ezek a dokumentumok kínosak Szíria számára, de ugyanúgy kínosak Szíria ellenlábasai számára is” – magyarázta egy közleményben a jelenleg Nagy-Britannia ecuadori képviseletén tartózkodó Julian Assange, a WikiLeaks alapítója, aki többet nem árult el az újabb leplezésekkel kapcsolatban.
Tréfa?
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön elmondta, hogy június elsején, Vlagyimir Putyin hivatalos látogatásán német részről felvetették, hogy Oroszország adjon politikai menedékjogot Bassár el-Aszadnak. Erről a Kommerszant című orosz napilap írt szerdán. „Mi ezt tréfának fogtuk fel” – jelentette ki az orosz diplomácia vezetője, miután Moszkvában tárgyalt Guido Westerwelle német külügyminiszterrel. Westerwelle a találkozó után elmondta, hogy nem mindenben értenek egyet Oroszországgal, de abban igen, hogy a szíriai válságot politikai úton kell megoldani.
Erőszak
Szerdán a francia és a brit külügyminiszter közölte: Franciaország és Nagy-Britannia is kész újabb intézkedéseket kezdeményezni az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ha a szombaton Genfben elfogadott megállapodás nem eredményezi az erőszak gyors leállítását Szíriában. Bővebben >>>
Bassár el-Aszad ugyancsak szerdán a szíriai rendszerellenes felkelők támogatásával vádolta Törökországot. A török–szír konfliktusról bővebben itt olvashat.