„A kolléganőnek köszönésképpen adott pusziból csókjelenet, a 35 milliós luxusverda valójában 10 milliót ér, a sorscsapásként tálalt súlyos operáció egy sima vakbélműtét volt” – kezdi elemzését a Hvg.hu a Tv2-nek arról az elhíresült anyagáról, amelynek Spéder Zoltán, az FHB Jelzálogbank elnöke volt a célpontja.
Ismeretes, az Andy Vajna érdekeltségébe került kereskedelmi televízió – amely egybehangzó sajtóértesülések szerint a Habony Árpád befolyása alá tartozó, kormányközeli médiabirodalom része – azt megelőzően tette adásba a később szakmailag számos médiumban súlyos kritikával illetett anyagot, hogy kiderült: a rendőrség házkutatást tartott a bankvezér lakásán és érdekeltségeinél, illetve a parlament váratlanul és viharos sebességgel fogadta el a Spéder által felügyelt takarékszövetkezeti integrációt átszabó törvényt.
Azóta nyilvánvalóvá vált, hogy Spéder ellen összehangolt támadás zajlik, amelynek része lehet a média jól körülhatárolható részében folyó lejárató kampány is, okát azonban a sajtó eddig csak találgatja.
A Hvg.hu most az egy hónappal ezelőtti Tv2-s „riport”, a Rejtőzködő milliárdosok: Spéder című anyag csúsztatásait szedte csokorba. A cikk egyebek mellett azt emeli ki, hogy a Spéder Zoltán által vezetett, a Tv2-s anyagban 35 milliósnak mondott luxusautót már 9 millióért is meg lehet venni. (A kocsi rejtélyes eltűnéséről és megleléséről itt olvashat.)
Emellett kiemelik, hogy a Vajna tévéjében lement anyagban bemutatnak egy lesifotót, amely egy „intim” pillanatot örökít meg, ám kiderült, hogy Spéder csak egy hölgy kollégájától köszön el puszival.
„Ennek azért van óriási jelentősége, mert a sajtójog és a médiaetika írott és íratlan szabályai alapján ez megengedhetetlen, és ebből a szempontból semmi jelentősége Spéder Zoltán vitatott személyének, ahogy a hozzá köthető takarékszövetkezeti integráció megítélésének vagy a cégeivel kapcsolatban indult büntetőeljárásoknak. Bárkiről készülhet olyan, akár totálisan ártalmatlan fotó, amely megfelelő körítéssel és sugalmazással tálalva egy országos elérésű csatornán lehetetlen helyzetbe hozhatja, még akkor is visszafordíthatatlanul rombolva a megítélését, ha később jogi úton sikerül is elégtételt vennie” – írják.
Ezt a véleményt osztotta egyébként Gulyás Gergely is, aki szerint jogsértő a „riport”. Egyébként Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára az egyik Spédernek felrótt ügyet kommentálva kijelentette: könnyen utána lehet járni, a Magyar Posta beszámolói is igazolják, hogy nem szenvedett kárt az állami cég.
Hasonló karaktergyilkosság sejlett fel, amikor legutóbb a Jobbik frakcióvezetőjéről és „nőismerőséről” közölt olvasói fotókat az egyébként az újságírói munkát meglehetősen tág keretek között értelmező Ripost.hu, amely szintén a politikai lejáratókampányok egyik zászlóshajójává vált a kormányközeli médiában. Volner János szerint titkosszolgálati módszerekkel vadásztak rá.