Bár Walter de Gregorio kommunikációs igazgató szerint nem a mikor a lényeg, üzenetértékű, hogy két nappal az új FIFA-elnök személyéről döntő kongresszus előtt vittek el kilenc FIFA-vezért az elegáns zürichi Baur au Lac Hotelből. A minden eddiginél nagyobb botrány enyhén szólva sem az 1998 óta regnáló, már háromszor újraválasztott Sepp Blatter, hanem jordán kihívója, Ali bin al-Husszein esélyeit növeli. Ismert, a holland szövetség első embere, Michael van Praag és Luís Figo korábbi portugál válogatott visszalépett a jelöltségtől.
A svájci ügyészség indoklása szerint – amerikai hatósági kérésre – azért tartóztatták le a sportvezetőket, mert az érintettek az 1990-es évektől több mint 150 millió dollár értékben fogadtak el kenőpénzt sporttal foglalkozó média- és értékesítési cégektől, amelyek cserébe megkapták különböző egyesült államokbeli és latin-amerikai tornák média- és értékesítési jogait. A tengerentúlon emiatt csalással, zsarolással és pénzmosással is gyanúsítják őket. Az ügyészség egyébként azt is közölte szerdán, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán.
A tisztújító kongresszusra érkezett FIFA-tagok szállodájából hét tisztviselőt vittek el, akiket hamarosan átadnak az amerikai hatóságoknak. Köztük van két alelnök, Jeffrey Webb, az észak- és közép-amerikai országok szövetségeit tömörítő CONCACAF 50 éves, kajmán-szigeteki vezetője és a 83 esztendős, uruguayi Eugenio Figueredo. Rajtuk kívül a brazil szövetséget áprilisig irányító, ugyancsak 83 éves José Maria Marin, az 58 éves Costa Rica-i Eduardo Li, a 64 éves nicaraguai Julio Rocha Ocha, a korábbi alelnök, a 72 éves trinidadi Jack Warner, az 58 éves brit Costas Takkas, a 68 éves venezuelai Rafael Esquivel és a 86 éves paraguayi Nicolás Leoz neve szerepel a kilenc FIFA-illetékest tartalmazó listán.
A sportmarketing területéről az argentin Alejandro Burzacót, valamint Hugo és Mariano Jinkist, az amerikai Aaron Davidsont és a brazil José Marguliest vádolják. (MTI)
A FIFA kommunikációs vezetője a hirtelenjében összetrombitált délelőtti sajtótájékoztatóján minden második mondatában hangsúlyozta, hogy Sepp Blatter nem érintett az ügyben, az elnököt nem tartóztatták le, és nem fog lemondani. A „sáros” vezetőket szerinte megilleti az ártatlanság vélelme. De Gregorio a botránytól egyfajta megtisztulást vár, de biztos benne, hogy a 2018-as és 2022-es vébék helyszíne ettől még nem változik. A pénteki kongresszust pedig annak rendje és módja szerint megtartják.
Sepp Blatter eközben egy árva nyilatkozatot sem tett: Twitter-oldalán a legfrissebb bejegyzés a június 6-án kezdődő női foci-világbajnokságot közvetítő tévécsatornát népszerűsíti.
Világbajnoki rendezést egyébként még soha nem vettek el felnőtt férfi futballban. A 2018-as tornáért folyó versenyben az oroszok legnagyobb riválisa Portugália és Spanyolország volt, a 2022-es vébét Ausztrália és az Egyesült Államok szerette volna megszerezni, de Katar futott be végül a 2010. decemberi döntéskor.
A FIFA már évek óta folyamatos tűz alatt van a 2018-as orosz és a 2022-es katari vébével kapcsolatos korrupciós vádak miatt. A szervezet által indított vizsgálatot során a „független” etikai bizottsága megállapította, hogy mindkét ország jogosan kapta meg a rendezés jogát. Azonban nem maradt visszhang nélkül a vizsgálat alapjául szolgáló jelentés, olyannyira, hogy Michael Garcia, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) etikai bizottsága vizsgálati részlegének vezetője fellebbezett. Szerinte nem megalapozott következtetéseket vontak le az általa készített 430 oldalas anyagból. Ám a szövetség elutasította Garcia fellebbezését azzal a furcsa indokkal, miszerint az ellenőrzést felügyelő Hans-Joachim Eckert nem döntést ismertetett, ennélfogva kijelentései nem képezhetik fellebbezés alapját.
Mindkét friss vb-rendező kapcsán számos „leleplező” írás született. A katari világbajnoksággal kapcsolatban a The Sunday Times arról írt, hogy Mohamed bin Hammam, az ázsiai konföderáció volt elnöke, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség egykori alelnöke titkos pénzalapokból több mint ötmillió dollárt fizetett elsősorban afrikai futballszövetségek vezetőinek. De Hamman állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnököt, Franz Beckenbauert, és Joseph Blattert, a FIFA elnökét is „megkörnyékezte”. Ugyanakkor nem csak a korrupció a gond a katari vb-vel. Amellett, hogy embertelen körülmények között dolgoztatják a munkásokat, a nyári időponton is módosítanának a várhatóan szélsőségesen meleg időjárás miatt.
Nem támogatom többé Blattert, ennyi volt. Ezzel ő is tisztában van, elmondtam neki. A FIFA-nak tiszta lapra van szüksége. (Michel Platini, az UEFA elnöke)
Oroszország vb-pályázatát állítólag még az MI6, a brit titkosszolgálat is vizsgálta. A The Independent szerint a Chelsea tulajdonosa, Roman Abramovics többek között Sepp Blatter FIFA-elnökkel is többször egyeztetett személyesen. A történet további pikantériája, hogy orosz személyek ajándékokat adtak különböző FIFA-tisztségviselőknek, fizették az utazásukat, szállásukat is a rendezésről szóló szavazás idején.
A 2018-as vb-re pályázó Anglia a hírek szerint szintén próbált magának kedvezni. Ugyanis igyekeztek Jack Warnernek, a CONCACAF korábbi nagy hatalmú elnökének (aki egyike azon huszonkét embernek, aki a vb-helyszínéről dönt) állást találni Angliában.
Hasonló ügybe keveredett korábban Chuck Blazer, a FIFA korábbi végrehajtó bizottsági tagja, akiről egy vizsgálat megállapította, hogy mintegy 20 millió dollárt kapott a CONCACAF-zóna (Észak- és Közép-Amerika, valamint a karibi térség) labdarúgó-szövetségétől, melynek ő maga volt a főtitkára. Egy speciális szerződésről szóltak a hírek, mely alapján minden a szövetség kasszájába befolyó dollár tíz százaléka az ő pénztárcájában landolt. Ezért is kapta utóbb a Mr. Ten Percent becenevet. Emiatt egyébként néhány nappal 2013 májusi lemondása előtt felfüggesztették FIFA-tagságát.
A labdarúgás az utóbbi évtizedekben rossz irányba változott, és annak nemzetközi szövetsége (FIFA) Joseph Blatter elnöklete alatt a korrupció melegágya lett. (Diego Maradona)
A pénteki voksolás előtti kampány mindeközben javában dübörög. Ali bin al-Husszein herceg stábja nemrég jelentette be, hogy egy nem FIFA-n kívüli civil nem hivatalosan felajánlotta neki, hogy a pénteki szavazásra garantál 47 szavazatot. Az ügy eljutott a brit rendőrségig, a stáb nem tett bejelentést a FIFA etikai bizottságánál.
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség péntekre kiírt elnökválasztó, tisztújító kongresszusának elhalasztására szólított fel az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA). Gianni Infantino UEFA-főtitkár – szerda este – a szervezet varsói végrehajtó bizottsági ülése után bejelentette: az UEFA azt javasolja, hogy ne most, hanem hat hónapon belül válasszon elnököt a FIFA. Ellenkező esetben az UEFA nem zárkózik el attól, hogy bojkottálja a péntekre tervezett kongresszust.
A végrehajtó bizottság – amelynek tagja Csányi Sándor, a magyar szövetség (MLSZ) elnöke is – csütörtökön dönthet ebben a kérdésben. Infantino kiemelte: a FIFA-hoz kapcsolódó korrupciós botrány, a nyomozás beszennyezi a labdarúgás egészét, és az UEFA végrehajtó bizottsága változást akar a nemzetközi szövetség vezetésében.
A FIFA 209 tagja a pénteki kongresszuson szavazhat az új elnökről.
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) korrupciós botrányában érintett futballfunkcionáriusok akár 20 éves börtönbüntetést is kaphatnak. Ez a legmagasabb büntetési tétel a szervezett bűnözés kapcsán. - jelentette ki szerdai, New York-i sajtótájékoztatóján az igazságügyi tárcát irányító Loretta Lynch amerikai főügyész. Hozzátette: a következő lépés a gyanúsítottak kiadatása és Egyesült Államokba szállítása.
A 47 pontot tartalmazó vádiratban többek között az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül.
„Az egész világon korrumpálták a futballt, hogy ők meggazdagodjanak – mondta a vádlottakról Loretta Lynch. – Újra és újra megtették. Évről évre, tornáról tornára.” Elmondása szerint az egyik vádlott az évek alatt közel tízmillió dollárral gazdagodott. Arra a kérdésre, hogy Joseph Blatter FIFA-elnök a nyomozók látókörében van-e, Lynch nem válaszolt.
Azt mondta: többek között a 2010-es, dél-afrikai világbajnokság és a 2016-os Copa America kapcsán is óriási kenőpénzek vándoroltak egyik zsebből a másikba – a kontinenstornát jövőre az Egyesült Államokban rendezik, története során először Dél-Amerikán kívül. A 2018-as oroszországi és a 2022-es katari vb kapcsán az amerikai hatóságok nem vizsgálódnak, Lynch ugyanakkor úgy fogalmazott: a FIFA-nak „mélyen magába kell néznie”.
A New York-i ügyész, Kelly Currie kijelentette: a szerdai letartóztatások csak a kezdetet jelentik, ugyanis még több országban folyik a nyomozás. „A korrupciónak ez a formája és a megvesztegetés a nemzetközi futballban két évtizede zajlik” – mondta Currie, hozzátéve, hogy minden vádlott megkárosította az amerikai kincstárat és megszegte az Egyesült Államok törvényeit. „Ami mindannyiukban közös, az a mohóság” – fogalmazott az ügyész.