Nyomoz az FBI a lemondott Blatter után

Amerikai tisztségviselők remélik, hogy az eddig már megvádolt vezetők közreműködésével össze tudják rakni a Blatter elleni bizonyítékokat.

2015. 06. 02. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A liberális keleti parti lapnak név nélkül nyilatkozó amerikai tisztségviselők kijelentették, reményeik szerint a FIFA eddig már megvádolt vezetőinek közreműködésének elnyerése útján tudják majd összerakni a Blatter elleni bizonyítékokat. A Reuters hírügynökség úgy értesült, hogy a Blatter elleni nyomozást a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) folytatja. Ezt az FBI hivatalosan nem kommentálta.

Joseph Blatter a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöki posztjáról négy nappal azután mondott le, hogy újraválasztották. A 79 éves sportvezető Zürichben tartott sajtótájékoztatóján jelezte, hogy rendkívüli kongresszus összehívását indítványozta, addig az elnöki teendőket viszont ellátja.

„Azért döntöttem úgy, hogy újra jelöltetem magam az elnöki posztra, mert meg voltam győződve arról, hogy ez a legjobb választás a labdarúgás számára” – mondta Blatter kedden, szavaival küszködve, franciául, miután arról beszélt, hogy alaposan kiértékelte elnökségét és élete elmúlt 40 évét, amely összefonódott a futballal és a FIFA-val. „Mindennél jobban tisztelem és szeretem a FIFA-t, és a legjobbat akarom a futballnak, a szövetségnek, a mi intézményünknek. A tagok ugyan újabb ciklusra bizalmat szavaztak nekem, ám úgy tűnik, ezzel a döntéssel nem mindenki ért egyet a világon. Ezért kell összehívni rendkívüli kongresszust, hogy a lehető leghamarabb megválasszák az utódomat.”

Érdekes módon pénteken még ezt nyilatkozta a sajtónak: – Miért szállnék ki? Az azt jelentené, hogy valamit nagyon nem jól csinálok.

A svájci főügyész sietve bejelentette a Blatterral kapcsolatos korrupciós vádak mentén, hogy hazájában nem vizsgálták a távozó FIFA-vezér ügyeit, hazájában nem is indul ellene vizsgálat.

Domenico Scala, a FIFA auditbizottságának elnöke Blatter bejelentését követően arról beszélt, hogy a következő kongresszus jövő májusban lenne, ami túl messze van. Így folytatta: a rendkívüli kongresszus összehívását az elnök kezdeményezi a végrehajtó bizottságnál, melynek figyelembe kell vennie, hogy a szabályok szerint bármilyen választás előtt az összehívástól számítva négy hónapnak el kell telnie. Egyúttal azt is tekintetbe kell venni, hogy jelöltállításra, illetve a jelentkezők elképzeléseinek megismerésére is időt kell hagyni. Így várhatóan december és március között kerülhet sor a rendkívüli tisztújító kongresszusra.

A helyszínen terjengő információk szerint Michel Platini gyorsan elő fog állni elnöki ambícióival, ezzel kapcsolatban viszont a brit sajtó megjegyzi, Platini megszavazta a 2022-es katari vb-rendezést, amit még fel fognak neki hánytorgatni. Platinit máris utolérték a The Guardian újságírói: azt nyilatkozta, Blatter nehéz, de tökéletes döntést hozott, az egyetlen helyest.

Greg Dyke, a Blattert leghangosabban kritizáló brit szövetség elnöke így kommentál: „Lemondott. Baltternak vége. Ünnepeljünk! Semmi tisztelni való nincs ebben az emberben, évek óta.”

A FIFA-elnököt múlt pénteken választották meg ötödik ciklusára. A tisztújító kongresszuson Ali bin al-Husszein jordán herceg volt a kihívója, aki az első kör után visszalépett, miután csak 73 voksot kapott, míg Blatter 133-at. A választás előtt két nappal Zürichben hét magas rangú FIFA-tisztségviselőt tartóztattak le korrupció, zsarolás, csalás és pénzmosás vádjával. Velük együtt összesen 14 FIFA-tisztségviselőt és cégvezetőt vádolt meg az amerikai igazságügyi minisztérium bűnszövetkezet működtetésével, amelyhez több mint 150 millió dollárnyi vesztegetési pénz futott be.

Blattert a botrány kirobbanása után többen lemondásra szólították fel, ezt kérte tőle Michel Platini, az európai szövetség elnöke is, ám a FIFA-elnök erre akkor nem volt hajlandó.

Kedden aztán a The New York Times arról írt internetes oldalán, hogy amerikai ügyészek szerint Jérome Valcke, a FIFA főtitkára több tételben tízmillió dollárt utaltatott a vesztegetési botrány egyik főszereplőjének, Jack Warner volt FIFA-alelnöknek.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.