Őrizetbe vették a korrupcióval vádolt korábbi FIFA-alelnököt is

Jack Warner a rendőrségen adta fel magát, Sepp Blatter lemondta a programjait.

2015. 05. 28. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Warner hazájában, Trinidad és Tobagóban jelentkezett a rendőrségen, ahol őrizetbe vették, és ismertették az ellene szóló vádakat.

A hatóságok közlése szerint a volt FIFA-illetékes – aki jelenleg parlamenti képviselő – 2,5 millió dolláros óvadék ellenében szabadlábra kerülhet. A szerda éjszakát azonban őrizetben kellett töltenie az óvadékkal kapcsolatos adminisztráció elhúzódása miatt.

Jack Warner közleményt adott ki, amelyben tagadta az ellene felhozott vádakat. Az ügyével kapcsolatos sajtójelentések mindazonáltal emlékeztetnek arra, hogy 2011-ben egy megvesztegetési botrány miatt kellett távoznia FIFA-megbízatásából.

Trinidad és Tobagóban egy éve folytatnak nyomozást Warner ellen, együttműködve a mostani elfogatóparancsokat kezdeményező amerikai hatóságokkal. A két ország között kiadatási egyezmény van érvényben.

Az események után sokak szerint egyáltalán nem biztos, hogy Joseph Blatter elnök többséget szerez a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) pénteki tisztújító közgyűlésén. Közben a svájci sportvezető minden csütörtöki programját lemondta, csak a zürichi kongresszus 17 órára kiírt megnyitóján jelenik majd meg a nyilvánosság előtt. Szerdán sem jelent meg a nyilvánosság előtt, csak egy közleményben üdvözölte az amerikai és svájci hatóságok nyomozását, egyúttal hangsúlyozta, hogy mindenben együttműködik a hatóságokkal. A választás esetleges elhalasztásáról azonban nem nyilatkozott.

Blatter az ötödik ciklusára készül, egyedüli kihívója Ali bin al-Husszein jordán herceg.

A különböző kontinentális szövetségekben csütörtökön lázas munka folyik, a konföderációk a történtek fényében próbálják kialakítani álláspontjukat péntekre. Az európai szövetség (UEFA) szerdán arra szólított fel, hogy halasszák el a kongresszust, és a választást csak fél év múlva tartsák meg. Az UEFA – amelynek 53 tagországi képviselője a tervek szerint csütörtökön kora délután egyeztet – a bojkottól sem riadna vissza, ezzel együtt közölte: al-Husszeint támogatja. A FIFA szabályai szerint ugyanakkor az európai tagok nélkül is lebonyolítható lenne a közgyűlés.

A FIFA szponzorai is reagáltak az eseményekre, a Visa, a világ legnagyobb bankkártya-szolgáltatója például „gyors és azonnali” intézkedéseket sürget, máskülönben „átértékeli” támogatási stratégiáját. A dél-koreai autógyártó, a Hyundai is közleményben tudatta, hogy „pontosan követi a kialakult helyzetet”.

A New York Times csütörtökön azt írta: „A FIFA mindig is azt akarta, hogy Amerikát jobban érdekelje a futball. Nos, most ezt elérték”.

A korrupciós botrány szerdán robbant ki azzal, hogy Zürichben, a FIFA tisztújító kongresszusának helyszínén letartóztatták a szervezet hét tisztviselőjét. Az ott elfogottak mellett további hét embert vádolnak korrupcióval, közéjük tartozik Warner is.

Az amerikai igazságügyi minisztérium közleménye szerint a New York-i szövetségi bíróságnál kétéves nyomozás eredményeként benyújtott, 47 vádpontot tartalmazó vádiratban többek között az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül.

Az ügyben csütörtöki számában állást foglalt a Financial Times brit gazdasági, politikai napilap európai kiadása is. Mint írták, „a FIFA megérezheti, milyen messzire elér az amerikai igazságszolgáltatás keze, s végre valaki elszámoltatja a világ futballszervezetét”. Megjegyzik, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség döntéshozatali rendszerét tökéletesen a visszaélésekre szabták, semmilyen külső ellenőrzés nincs, a szervezet pedig mind ez idáig a büntetlenség légkörében működhetett, átláthatatlan döntéshozatallal.

„Nem mehetnek úgy tovább a dolgok, ahogy eddig. Az e heti eseményeknek forradalmat kellene elindítaniuk a világ labdarúgásának irányításában” – írja a lap szerkesztőségi cikkében. A Financial Times szerint a FIFA „vastagon megérdemli”, hogy kongresszusának előestéjén így megalázzák, mert évtizedeken át működött elszámoltathatatlanul, s állt ellen mindenféle változásnak. A lap úgy véli, hogy Sepp Blatter és a FIFA az egyre több, vesztegetést alátámasztó bizonyíték fényében dönthetett volna a reform mellett, de nem így tettek. „Miután az önszabályozás kudarcot vallott, ünneplendő, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium előásta a csatabárdot” – húzza alá az újság, hozzátéve: Blatternek rég le kellett volna mondania.

A lap szerint a szervezetet milliárdokkal finanszírozó szponzoroknak is változást kellene követelniük, kiemelve az Adidast, a Coca-Colát és a Visát. Emellett a lap szerint a nemzeti és nemzetközi tagszervezeteknek, mindenekelőtt az UEFA-nak is a FIFA átalakítását kellene követelnie, s ha ez elmarad, a kilépés lehetőségét is fel kellene vetnie. A lap szerint a FIFA-botrány túl régóta húzódik, s ha a szervezetet nem lehet „valami működővé és átláthatóvá” átalakítani, akkor „ki kell állítani a játékból”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.