A hazai sajtóban az NSO.hu számolt be róla elsőként, hogy a nemzetközi futballvilágban nyílt titokként kezelik a 2018-as futball-vb selejtezős kalapjait.
Noha még vége sincs a 2016-os Európa-bajnokságnak, sőt ha a naptárra nézünk, azt is látjuk, hogy még el sem kezdődött, a minimálisan tájékozottak pedig azt is tudják, a mezőnye sincs meg még, máris vehetjük erősebbik szemüvegünket, és elkezdhetünk filozofálni, milyen csoportba volna érdemes kerülnünk a következő világverseny előtt. Áttekintettünk három lehetséges csoportbeosztást: egy erőset, egy könnyebbnek tűnőt és egy pikáns/kiegyenlítettet.
Lehet, hogy mindegyik kalapból egyszerűen magunk mellé tesszük a legerősebbet. Az általunk összetákolt rémálomcsoport majdnem így is néz ki. Németország jó eséllyel oda-vissza elpáholna minket – az a szégyen aligha esik meg a Nationalelffel, ami a mi Matthäus-éránk alatt (2004) történt: Torghelle Sándor duplájával akkor leforráztuk a németeket a vb-főpróbájukon. Olaszország a második kalap legerősebbje, idén BL-döntős csapatot adott, az Eb-re pedig a horvátokkal kézen fogva – jó eséllyel veretlenül – fognak kisétálni a H jelű hatosból, hacsak Málta, Bulgária vagy Norvégia nem lepi meg őket hazai pályán, esetleg Azerbajdzsán Bakuban. És ha már Norvégia: 1981 óta nem nyertünk ellenük, a 2008-as Eb selejtezői során pedig oda-vissza 1-8-as gólkülönbséget hoztunk össze. Mondjuk ki: az ő játékuk nem ízlik nekünk, ezért nem szeretnénk velük egy csoportba kerülni. A találkozás mindazonáltal hamarabb is összejöhet: pótselejtezőt érő helyen állnak a 2016-os Eb-ért folytatott küzdelmeik során a H csoportban, ahogy mi az F-ben.
Az ötödik kalap papíron legerősebbje Ciprus, amelyről pályán annyit tudunk, hogy folyamatosan BL-főtáblás csapata van. Őket igazából kizárásos alapon választottuk, a többi ország válogatottjával kapcsolatban ugyanis kellemesebb emlékeket őrzünk. Ki lehetett volna esetleg Fehéroroszországot is szúrni, amellyel a magyar nemzeti tizenegy kétszer is találkozott már, de nyerni még nem tudott (2-5 2002-ben és 1-1 2013-ban). Az utolsó kalapból választottunk egy olyan ellenfelet, amelyik belátható időn belül elvert minket, ez pedig Grúzia (2001-ben 3-1-re), igaz, Málta is megtréfálta Bozsik Péter együttesét pár évvel később, de azt a szépséghibát már kozmetikáztuk néhányszor.
A könnyebb
Románia, Ausztria, MAGYARORSZÁG, Feröer, Litvánia, San Marino
Ötletünk sincsen, Románia hogy van ott a legkeményebb kalapban, de nem volna baj, ha a világverő csapatokat elkerülve mégis keleti szomszédunk fővárosában volna a legnehezebb mérkőzésünk – ami most ugye kellemes emlékeket is kelthet, Dárdai Pál kapitányi bemutatkozó mérkőzésén 1-1-et játszottunk úgy, hogy nem is voltunk alárendelt szerepben, egy hazai északír vereség után A 2-es kalapból Ausztriát választottuk a következő okokból: Szlovákia a pikáns csoportváltozatnak lesz része, a többi válogatott pedig vagy egyértelműen jobb nálunk, vagy elő-előfordul a világeseményeken. Aki szerint Izlandra egyik sem érvényes, jól figyeljen: a szigetországiak a mostani Eb-selejtezők során rommá verték a hollandokat, a törököket és a cseheket is egyszer, és 5-1-es győzelem-vereség mutatóval magabiztosan vezetik az A jelű csoportot. Ki hinné, ugye? (Psszt, de Ausztria az orosz, svéd csoport élén áll és veretlen is ) A 4-es kalapból jöjjön megint Feröer – esetleg Észtország! Feröer egyébként kizárólag azért található a 4-es kalapban, mert kétszer rárontott Görögországra, és nyert is. Bátraké a szerencse. 5-ös kalap: litván emlékeinkért nem kell mélyre nyúlnunk, bár Moldovának sem adnánk sokkal több esélyt Magyarország ellen. A hatodik kalapból aztán jöhetne megint San Marino, akit 8-0-val intéztünk el nem is olyan rég. Vagy Andorra. Vagy Luxemburg. Vagy Liechtenstein.
Pikáns/kiegyenlített
Románia, Szlovákia, MAGYARORSZÁG, Izrael, Fehéroroszország, Kazahsztán
Ehhez igazából túl sok magyarázatot nem is kellene hozzátenni de mégis: Románia már szerepelt a könnyebb verzióban, most mégis újra idekívánkozik a két csapat utóbbi időben szoros, de mindig is igen forró hangulatú mérkőzései miatt. Felvidéken rendre konfliktus van a magyar és a szlovák szurkolótáborok között, és bár most 25 hellyel előrébb vannak nálunk a világranglistán, és az Eb-n is biztosan kint lesznek (a spanyolos csoportból akár még elsőként is kijuthatnak!), a két – különálló – ország közös futballtörténelmében legfeljebb egy gól különbségű mérkőzéseket látunk, és nekünk van több törlesztenivalónk. Izrael ellen legutóbb ikszeltünk itthon (1-1), a hangulatot pedig alapvetően meghatározná, hogy e meccs miatt kellett zárt kapuznunk 2012 őszén Romániával (2-2) – hála a FIFA tökéletesen igazságtalan, de legalábbis teljességgel következetlen döntésének. Szóval ezt a párosítást is biztosan felfokozott hangulatban várnák a szurkolók. Fehéroroszország és Kazahsztán pedig a világpolitikában – a magyar kormány kritikusai szerint – hozzánk hasonlóan úgymond „illiberális államnak” számít, ezen pedig rugózhatna egy darabig a nemzetközi sajtó.
Az oroszországi vb selejtezőinek sorsolását 2015. július 25-én rendezik Szentpéterváron.