Vb-2018: román, szlovák, izraeli csoportba is kerülhet Magyarország

Akár a fenti országokat is elénk sodorhatja az élet a jövő nyári selejtezősorsoláson. Pikáns lenne.

2015. 06. 18. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai sajtóban az NSO.hu számolt be róla elsőként, hogy a nemzetközi futballvilágban nyílt titokként kezelik a 2018-as futball-vb selejtezős kalapjait.

Noha még vége sincs a 2016-os Európa-bajnokságnak, sőt ha a naptárra nézünk, azt is látjuk, hogy még el sem kezdődött, a minimálisan tájékozottak pedig azt is tudják, a mezőnye sincs meg még, máris vehetjük erősebbik szemüvegünket, és elkezdhetünk filozofálni, milyen csoportba volna érdemes kerülnünk a következő világverseny előtt. Áttekintettünk három lehetséges csoportbeosztást: egy erőset, egy könnyebbnek tűnőt és egy pikáns/kiegyenlítettet.

Lehet, hogy mindegyik kalapból egyszerűen magunk mellé tesszük a legerősebbet. Az általunk összetákolt rémálomcsoport majdnem így is néz ki. Németország jó eséllyel oda-vissza elpáholna minket – az a szégyen aligha esik meg a Nationalelffel, ami a mi Matthäus-éránk alatt (2004) történt: Torghelle Sándor duplájával akkor leforráztuk a németeket a vb-főpróbájukon. Olaszország a második kalap legerősebbje, idén BL-döntős csapatot adott, az Eb-re pedig a horvátokkal kézen fogva – jó eséllyel veretlenül – fognak kisétálni a H jelű hatosból, hacsak Málta, Bulgária vagy Norvégia nem lepi meg őket hazai pályán, esetleg Azerbajdzsán Bakuban. És ha már Norvégia: 1981 óta nem nyertünk ellenük, a 2008-as Eb selejtezői során pedig oda-vissza 1-8-as gólkülönbséget hoztunk össze. Mondjuk ki: az ő játékuk nem ízlik nekünk, ezért nem szeretnénk velük egy csoportba kerülni. A találkozás mindazonáltal hamarabb is összejöhet: pótselejtezőt érő helyen állnak a 2016-os Eb-ért folytatott küzdelmeik során a H csoportban, ahogy mi az F-ben.

Az ötödik kalap papíron legerősebbje Ciprus, amelyről pályán annyit tudunk, hogy folyamatosan BL-főtáblás csapata van. Őket igazából kizárásos alapon választottuk, a többi ország válogatottjával kapcsolatban ugyanis kellemesebb emlékeket őrzünk. Ki lehetett volna esetleg Fehéroroszországot is szúrni, amellyel a magyar nemzeti tizenegy kétszer is találkozott már, de nyerni még nem tudott (2-5 2002-ben és 1-1 2013-ban). Az utolsó kalapból választottunk egy olyan ellenfelet, amelyik belátható időn belül elvert minket, ez pedig Grúzia (2001-ben 3-1-re), igaz, Málta is megtréfálta Bozsik Péter együttesét pár évvel később, de azt a szépséghibát már kozmetikáztuk néhányszor.

A könnyebb

Románia, Ausztria, MAGYARORSZÁG, Feröer, Litvánia, San Marino

Ötletünk sincsen, Románia hogy van ott a legkeményebb kalapban, de nem volna baj, ha a világverő csapatokat elkerülve mégis keleti szomszédunk fővárosában volna a legnehezebb mérkőzésünk – ami most ugye kellemes emlékeket is kelthet, Dárdai Pál kapitányi bemutatkozó mérkőzésén 1-1-et játszottunk úgy, hogy nem is voltunk alárendelt szerepben, egy hazai északír vereség után A 2-es kalapból Ausztriát választottuk a következő okokból: Szlovákia a pikáns csoportváltozatnak lesz része, a többi válogatott pedig vagy egyértelműen jobb nálunk, vagy elő-előfordul a világeseményeken. Aki szerint Izlandra egyik sem érvényes, jól figyeljen: a szigetországiak a mostani Eb-selejtezők során rommá verték a hollandokat, a törököket és a cseheket is egyszer, és 5-1-es győzelem-vereség mutatóval magabiztosan vezetik az A jelű csoportot. Ki hinné, ugye? (Psszt, de Ausztria az orosz, svéd csoport élén áll és veretlen is ) A 4-es kalapból jöjjön megint Feröer – esetleg Észtország! Feröer egyébként kizárólag azért található a 4-es kalapban, mert kétszer rárontott Görögországra, és nyert is. Bátraké a szerencse. 5-ös kalap: litván emlékeinkért nem kell mélyre nyúlnunk, bár Moldovának sem adnánk sokkal több esélyt Magyarország ellen. A hatodik kalapból aztán jöhetne megint San Marino, akit 8-0-val intéztünk el nem is olyan rég. Vagy Andorra. Vagy Luxemburg. Vagy Liechtenstein.

Pikáns/kiegyenlített

Románia, Szlovákia, MAGYARORSZÁG, Izrael, Fehéroroszország, Kazahsztán

Ehhez igazából túl sok magyarázatot nem is kellene hozzátenni de mégis: Románia már szerepelt a könnyebb verzióban, most mégis újra idekívánkozik a két csapat utóbbi időben szoros, de mindig is igen forró hangulatú mérkőzései miatt. Felvidéken rendre konfliktus van a magyar és a szlovák szurkolótáborok között, és bár most 25 hellyel előrébb vannak nálunk a világranglistán, és az Eb-n is biztosan kint lesznek (a spanyolos csoportból akár még elsőként is kijuthatnak!), a két – különálló – ország közös futballtörténelmében legfeljebb egy gól különbségű mérkőzéseket látunk, és nekünk van több törlesztenivalónk. Izrael ellen legutóbb ikszeltünk itthon (1-1), a hangulatot pedig alapvetően meghatározná, hogy e meccs miatt kellett zárt kapuznunk 2012 őszén Romániával (2-2) – hála a FIFA tökéletesen igazságtalan, de legalábbis teljességgel következetlen döntésének. Szóval ezt a párosítást is biztosan felfokozott hangulatban várnák a szurkolók. Fehéroroszország és Kazahsztán pedig a világpolitikában – a magyar kormány kritikusai szerint – hozzánk hasonlóan úgymond „illiberális államnak” számít, ezen pedig rugózhatna egy darabig a nemzetközi sajtó.

Az oroszországi vb selejtezőinek sorsolását 2015. július 25-én rendezik Szentpéterváron.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.