Beláthatatlan következményekkel jár a FIFA őrült döntése

Belegondolt abba a FIFA, hogy miként a nyári magyar–izraeli edzőmeccs után börtönre ítélték a Puskás-stadiont, a kontinensen majd minden meccsrendezőt ugyanígy kellene büntetni?

2013. 01. 10. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azok után, hogy a 2012. augusztus 15-én 1-1-re  végződött, Magyarország és Izrael válogatottja közti, felkészülési labdarúgó-mérkőzés kapcsán egy pisszenés sem volt a FIFA-ban rendkívüli szurkolói viselkedésről (pedig az izraeli himnusz alatti fütyülés és pfujolás igenis érzékelhető volt), azok után, hogy a maroknyi, egyszer-egyszer antiszemita rigmusokat skandáló csoport magatartásától az MLSZ és a magyar kormány maga is elhatárolódott, illetve elítélőleg foglalt állást, és azok után, hogy a teljes eseménysort a bocsánatkérésekkel együtt Izrael labdarúgó-szövetsége és budapesti nagykövetsége is lezártnak tekintette, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség egy-két csoport nyomásának engedve súlyosan megbüntette a magyar labdarúgást. Az ítélet ismert, zárt kapuk mögött kell lejátszania soron következő, Románia elleni, márciusi budapesti (sorsdöntő) vb-selejtezőjét a magyar labdarúgó-válogatottnak, mellékbüntetésként pedig több tízezer eurót be kell fizetnie az MLSZ-nek a FIFA kasszájába. A FIFA viszont talán még nem is látja, mit zúdított a saját nyakába.

Már percekkel a kedden nyilvánosságra került, egyébként már november 20-án meghozott ítélet közzététele után megjelentek az interneten a már korábban megismert képsorok magyargyalázó szurkolói transzparensekről, a válogatott ügyeit „vivő” Facebook-profil pedig azonnal összerakta a három legkirívóbb ilyen tematikájú lepedőt a nemzetközi ítészek számára, felidézve még egy-két történést, ahol a magyar szurkolókat nemzetiségük, származásuk miatt atrocitás érte a kontinens egy-egy stadionjában, illetve annak környékén. Ismert, 2009. március 28-án, az Albánia–Magyarország vb-selejtező kezdetén a hazai szurkolók ezrei fütyülték, pfujolták végig Erkel Ferenc gyönyörű dallamát Tiranában, ráadásul – mint az a Facebookon olvasható – „nem szavakkal dobálóztak, hanem kövekkel” a magyar gól után (az alábbi videón 10:05-nél), és bizony elégettek egy magyar zászlót is. A szurkolói buszokat a meccs után szintén megdobálták, két magyar drukker a beszámolók szerint azonnali orvosi ellátásra szorult. A FIFA egyetlen kézlegyintés nélkül intézte el az este eseményeit.

Egy másik igaz és dokumentált történet szerint 2011. szeptember 6-án a Moldova–Magyarország Eb-selejtezőn feszítették ki a „Gyűlölünk titeket” és a „Szar Magyarország” feliratú lepedőket. Nem maroknyi részeg, önmagáról megfeledkezett huligán tette volt: a drapériákat valakik legyártották, valakik bejuttatták a stadionba, valakik kifeszítették, és valakik ezt hagyták. És valakik ezért nem kértek bocsánatot sem. Végül: valakik hagyták (UEFA). Volt a kisinyovi estén még petárdázás, pályára rohant szurkoló, zárt kapus következő meccs viszont nem, hiába visszaeső gyűlölködők a moldovai nemzetközi meccsek látogatói; ezt jelzik a korábbi UEFA-s pénzbüntetések. Az eset kapcsolódik a következőhöz, ugyanis az MLSZ információi szerint Kisinyovban Steaua-szurkolók feszítették ki a tűrhetetlen lepedőket.

Bukaresti gyalázat

Nem a válogatottal, hanem az Újpest 2009-es bukaresti vendégeskedése alkalmával történt az UEFA égisze alatt rendezett eseményen, hogy a „Mennyi ideig tartja egy magyar nő a szart magában? 9 hónapig” feliratú lepedőket jelentős mennyiségű román drukker feszítette ki a Steaua stadionjában. A lila–fehérek számára 2–0-s vereséget hozó túrát követően a mostani FIFA-ítélet után markukba röhögő románok jelentősebb dádá nélkül megúszták a dolgot. Még egy kis kődobálás is belefért, vérző magyar fejekkel.


A sor hosszan folytatható lenne, de hogy a történet ne legyen túl dagályos, egy Facebookon aláírható, a FIFA-elnöknek címzett levélben is nagyjából ennyit jeleznek a drukkerek, illetve Szakács Dániel, a profil elhivatott üzemeltetője.

Természetesen izgalmas kérdés, hogy voltak-e már például nemzetközi futballmeccsen a marginális, mégis ezerszer „megkanosszázott” budapesti incidenst a FIFA-nak felpanaszoló szervezetek képviselői (azt az egyik csoportosulás, a Simon Wiesenthal Központ már bizonyította, hogy a valóság számára nem mindig érdekes), és persze ezen keresztül az is, más kirekesztő jelenségek miatt is viseltetnek ilyen minőségű érzékenységgel. Hogy miféle befolyásuk van a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség döntéshozóira, azokra, akik egy 11 oldalas paksamétát is összeállítottak a tavaly nyári budapesti edzőmeccsből az utólagos árulkodás alapján, erről – ne legyenek illúzióink – talán soha nem lesz pontos információnk.

Hogy a FIFA mit kap ezek után

És hogy miért írtuk, hogy a FIFA nem tudja, mit zúdít magára az ítélettel? Ezek után biztosak lehetnek abban, hogy pusztán azon meccsek beszámolóival tele lesz a panaszládikója, amelyek során határon túli magyar csapatot, szurkolót vegzálnak nemzetisége miatt a ma már többségi társadalmat alkotó, például szerb, szlovák, román drukkercsoportok. Részletesen és jól dokumentált történeteket fognak kapni a kényelmes FIFA-iroda szakosodott alkalmazottai, aztán lehet bizonyítani az egyenlő mércével való mérést, jóvá tenni a közelmúlt vétkeit. Vagy inkább más módszerekkel büntetni a vétkes mérkőzésrendezőt, halkan mondom, konkrétan a tettest – a labdarúgás érdeke bizonyosan az utóbbi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.